Ekonomik kriz nedeniyle borçlarını ödeyemeyen ve temerrüde düşen Yunanistan’da 29 Haziran’da kapanan bankalar, 7,17 milyar Euro değerinde yeni kredi haberiyle Pazartesi günü açılma kararı aldı. 60 Euro para çekme limiti devam edecek ancak artık haftalık limit tek seferde, yani 420 Euro olarak çekilebilecek.Bankaların üç hafta kapalı kalması, Yunanistan ekonomisine 3 milyar Euro zarara mâl oldu.

Euro bölgesinden çıkarılma endişesiyle paralarını güvence altına almak isteyen Yunanlar, hesaplarını boşaltmak ya da döviz almak için bankalara koşmuştu. Piyasada nakit sıkıntısının önüne geçmek için de bankalar tatil edilmişti.

AB’DEN GELEN KREDİ BANKALARI AÇTI

Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan borçlarını ödeyemeyen Yunanistan, 86 milyar Euro değerinde yeni kredi ve hibe alabilmek için reform şartlarını kabul etti.Anlaşmanın ardından AB konseyi, Yunanistan’ın yakın dönem borçlarını ödeyebilmesi için 3 ay vadeli 7,17 milyar Euro kredinin Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması yoluyla Pazartesi günü ülkeye gönderileceğini açıkladı.

AB’den gelecek 86 milyar Euro değerinde kredi ve hibenin koşulları yeni kemer sıkma politikaları olacak. 14 Temmuz’da kararı oylayan parlamento, AB yanlısı muhalefet vekillerinin evet oyuyla paketi kabul etti.

OYLAMA ÖNCESİ KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

Kemer sıkma politikalarına tepki ile iktidara gelen Syriza partisinde çok sayıda vekil karara karşı çıktı.

Başbakan Alexis Tsipras, paketi açıkça eleştiren bakanlarını 17 Temmuz’da görevden alarak kabine değişikliği yaptı.Tsipras’ın acele kararının arkasında, Çarşamba günü yapılacak ikinci bir oylama var. Bu oylamada Yunan parlamentosu, 86 milyar Euro değerinde üç yıllık kurtarma paketi için bankacılık ve adalet sistemiyle alakalı reformları oylayacak.

‘REFORMLAR BAŞARISIZ OLACAK'

Kredi veren kurumlarla pazarlık süresince muhataplarından tepki gören eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, “Bu reform programı, kim yürütürse yürütsün başarısız olacak” dedi.Avrupalı liderler, reform görüşmelerinin haftalar alabileceğini söylüyor. Almanya Ekonomi Bakanı Wolfgang Scaeuble, Yunanistan’a kurtarma paketi verilmesi konusunda “ilkelerinden taviz vermektense istifa etmeyi tercih edeceğini” söyledi.

KDV ZAMMI DA HAYATA GEÇİYOR

Yunanistan'da ürün ve hizmetlerde katma değer vergisi yüzde 13'ten yüzde 23'e çıkıyor. Yunanistan parlamentosunda birkaç gün önce onaylanan vergi zammı, yeni yardım paketi için müzakerelerin ön şartlarından biriydi.
Yunan basınında KDV zammı uygulanacak ürün ve hizmetlerin türü yer aldı. Taverna ve barlarda servis edilen içki ve yemeklerde yüzde 23'lük KDV uygulanacak. Taze ya da dondurulmuş et, balık, kahve, çay, meyve suyu, yumurta, şeker, kakao, pirinç, un, süt ürünleri, dondurma, yumurta ve tuvalet kağıdı zam uygulanacak ürünler arasında. Tüm işlenmiş gıda ürünlerinde de yüzde 23'lük katma değer vergisi uygulanacak.
Yunan ekonomi gazetelerine göre katma değer vergisine yapılan zam sayesinde devlet yıl sonuna kadar 800 milyon euroluk gelir elde edecek.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme