Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi yüzde 0,88 arttı

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,88 arttı

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Sonra Oku

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ağustos ayına ilişkin YD-ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre, ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen YD-ÜFE, geçen ay bir önceki aya göre yüzde 0,88, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 3,54, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,69 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,36 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün önceki aya göre değişimlerine bakıldığında, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 0,05 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 0,90 artış gerçekleşti.

Endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler, yüzde 4,26 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, yüzde 2,53 ile kimyasallar ve kimyasal ürünler, yüzde 2,45 ile diğer mamul eşyalar oldu. Buna karşılık diğer madencilik ve taş ocakçılığı ürünleri yüzde 1,37, deri ve ilgili ürünler yüzde 1,29, diğer metalik olmayan mineral ürünler yüzde 0,43 ile bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler olarak belirlendi.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre ağustosta en fazla aylık ve yıllık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.

AA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

SOSYAL MEDYADA HTEKONOMİ

FACEBOOK
TWITTER