Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün itibarıyla 1 milyon 958 bin 425 vatandaşın borçlarının yapılandırılması için başvurduğunu belirterek, "Başvurular gayet güzel gidiyor. Bugüne kadar 11 milyar liralık alacağı yeniden yapılandırmışız. Bu da gayet güzel." dedi.

Ağbal, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve Konfederasyon yönetimini ziyaret etti.

TESK binasındaki ziyarette konuşan Bakan Ağbal, bir esnaf çocuğu olarak esnaf kesiminin sorunlarını bildiğini söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuzdaki darbe girişimi karşısında bütün esnafın Türkiyenin dört bir tarafında sokaklara çıktığını hatırlatan Ağbal, "Bu milletin içeride de dışarıda da düşmanları var. Sadece bugün olmadı, geçmişte de çok oldu, gelecekte de olacak ama bunu en iyi bilenlerden bir tanesi esnaflarımız. Ne zaman bu ülkeyi tehlikeye düşüren bir şey olsa esnafımız, her türlü tehlike karşısında dimdik ayakta duruyor." diye konuştu.

Esnafın işleri iyi gittiği zaman ülke ekonomisinde de işlerin iyi gittiğini dile getiren Ağbal, hükümet olarak esnafın ekonomik anlamda daha iyi noktalara gelmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Esnafı ayakta tutacak kararların teker teker alınması gerektiğini anlatan Ağbal, bu zamana kadar alınan kararları esnaf temsilcileri ile konuşarak hayata geçirdiklerini belirtti.

25 BİNDEN FAZLA ESNAFA MUAFLIK BELGESİ

Geçmişten bugüne değin yapılan bazı düzenlemeler hakkında da bilgi veren Ağbal, bugüne kadar 25 binin üzerinde esnafın Esnaf Muaflığı Belgesi aldığını bildirdi.

Ağbal, basit usulde vergilendirilen esnaf sayısının 760 bin civarında olduğunu kaydederek, 8 bin liraya kadar kazanç beyan eden esnaftan vergi alınmadığını anımsattı.

Yeni nesillerin esnaf olmaya teşvik edilmesinin önemine işaret eden Ağbal, "Bir kardeşimiz ilk defa esnaf olursa, 3 yıl boyunca 75 bin liraya kadar kazanç elde ettiyse vergi almayacağız." dedi.

Şoför esnafının araçlarının yenilenmesine ilişkin düzenleme hakkında da Ağbal, "2019a kadar taksici, dolmuşçu, özel halk otobüsü sahipleri mevcut araçlarını elden çıkarıp yeni, sıfır kilometre araçlar alsınlar. Ticari tüm araçları kapsama aldık. Bu da esnafımız için büyük bir imkan sağladı." ifadelerini kullandı.

"11 MİLYARLIK ALACAK YENİDEN YAPILANDIRILDI"

Borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında da bilgi veren Ağbal, başvuruların 31 Ekimde sona ereceğine dikkati çekerek, esnafı yapılandırma başvurusunda bulunmaya davet etti.

Yapılandırmaya ilişkin son verileri de paylaşan Ağbal, "Bugün itibarıyla 1 milyon 958 bin 425 esnafımız, vatandaşımız müracaat etmiş. Başvurular gayet güzel gidiyor. Bugüne kadar 11 milyar liralık alacağı yeniden yapılandırmışız. Bu da gayet güzel." diye konuştu.

Ağbal, matrah artırımı düzenlemesinden yararlanmak için de 153 bin esnafın başvuruda bulunduğunu belirterek, geçmişi temizlemek adına esnafın 2,7 milyar liralık ödeme taahhüdünde bulunduğunu ifade etti.

Kanunun tarihi fırsatlar sunduğunun altını çizen Ağbal, kanun kapsamında faizleri önemli ölçüde indirdiklerini, gecikme zamlarını tamamen sildiklerini, bunun yerine geçmiş dönemde enflasyon ne kadarsa o oranda enflasyonu baz alarak hesaplama yaptıklarını hatırlattı.

"BORCUNU ÖDEYEN ESNAFIN MALİYE KÖTÜ GÜNÜNDE ELİNDEN TUTACAK"

Geçmişte borçlarını düzenli ödeyen mükellefleri ilgilendiren düzenlemelere ilişkin ise Ağbal, "Borçlarını aksatmadan ödeyen iyi mükellefe devletin bir takdir belgesi sunması lazım. Bunun da yolu vergi indirimi. İnşallah onu da hayata geçireceğiz. Devlet iyi gün dostu olduğu kadar kötü gün dostu da olmalı. Bir esnafımız, borçlarını tıkır tıkır ödemiş. İşleri iyi gitmiş. İşleri iyi giderken Maliyeye ödemesi gerekenlerde hiçbir aksama meydana getirmemiş ama insanlık hali bir gün çek dönmüş geriye. Sıkıntıya girmiş, ödeyememiş. Biz hemen ödeme mektubu gönderiyoruz. Bir dakika biz o vatandaşımıza dememiz lazım ki Yahu sağlığında, sıhhatinde bir sıkıntı var mı? Sen normalde borçlarını düzenli ödeyen bir mükelleftin. Yapabileceğimiz bir şey var mı? Sen bu kadar borcuna sadık bir insansan, bugün de bir sorunun varsa biz de senin elinden tutacağız. Bunun da yasal düzenlemesini getiriyoruz. Dolayısıyla iyi gününde borcunu ödeyen esnafımızın kötü gününde en önce elinden Maliye tutacak." değerlendirmesini yaptı.

Trafik cezalarının yapılandırılması konusuna da değinen Ağbal, ana para dışındaki faizin yüzde 60-70 oranında silindiğini dile getirdi. Ağbal, peşin ödeme durumunda ise bir miktar daha faiz indirimi yapıldığını kaydederek, vatandaşlara bu imkandan yararlanma çağrısında bulundu.

BAKAN AĞBAL'DAN ENFLASYON YORUMU

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Temmuz ayında yüzde 8,8e kadar yükselen enflasyon eylül ayında yüzde 7,3e indi. Bu bizler için son derece sevindirici, ekonomimiz için son derece güzel bir gelişme." dedi.

Ağbal, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve konfederasyon yönetimini ziyaret etti.

Burada yaptığı konuşmada, bugün açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ağbal, "Eylül ayı enflasyon rakamları hepimiz için sevindirici, enflasyon ne kadar aşağı gelirse bu hepimiz için iyi demektir." diye konuştu.

Ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 8,1 seviyesinde olduğunu hatırlatan Ağbal, "Eylül ayındaki yüzde 0,18 rakamından sonra, enflasyon yüzde 7,3e geriledi. Enflasyonda yaklaşık yüzde 0,8lik bir iyileşme var. Temmuz ayında yüzde 8,8e kadar yükselen enflasyon eylül ayında yüzde 7,3'e indi. Bu bizler için son derece sevindirici, ekonomimiz için son derece güzel bir gelişme." değerlendirmelerinde bulundu.

Ağbal, gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki fiyatların düşüşünün de sevindirici olduğuna işaret ederek, "Gıda enflasyonu olumsuz anlamda enflasyonu etkilediği gibi, bu ayda olduğu gibi olumlu manada da enflasyonu aşağı çekebiliyor." ifadelerini kullandı.

Bu noktada pazarcılar ve kasaplar odası başkanları ile görüştüklerini kaydeden Ağbal, şöyle devam etti:

"Gıdada enflasyonu aşağı çekecek yapısal tedbirleri hep birlikte, sektör temsilcileri ile görüşerek alacağız. Gıda Komisyonu yeniden yapılandırıldı. Gıdada enflasyonu kalıcı bir şekilde aşağı çekecek yapısal reform niteliğindeki düzenlemeleri tek tek yapacağız. Özellikle Hal Yasası ve düzenlemeleri başta olmak üzere üretilen ürünün, üretimden doğrudan tüketicinin eline geçmesini sağlayacak yasal düzenlemeleri de yapacağız."

"Eylülde çekirdek enflasyon da aşağı yönlü seyir gösterdi"

Bakan Ağbal, eylül ayında çekirdek enflasyonun da aşağı yönlü seyir gösterdiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bu durum da bizim için sevindirici. Yüzde 8,4 olan çekirdek enflasyon oranı, yüzde 7,7ye geriledi. Bu da hepimiz için önemli. Merkez Bankamız bir süredir, özellikle faiz oranlarına ilişkin olarak ekonomiyi rahatlatacak kararlar alıyor. Rasyonalitesi olan, ekonominin gerçeklerine uygun bir şekilde faiz oranlarını aşağı çekiyor. Eylül ayında çekirdek enflasyondaki aşağı yönlü bu gelişme de Merkez Bankasının faiz indirim kararlarını destekleyen önemli bir gelişme oldu. İnşallah Merkez Bankasının faiz indirimi ile ilgili kararları ekonomik gerçeklerine uygun olarak devam edecek."

Ağbal, enflasyonun aşağı yönlü olmasının ekonomiye ilişkin yıl sonu beklentilerini de olumlu etkilediğini vurguladı.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.