Şakir Ercan Gül,  Bank Asya'nın normal bir banka olmadığını, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı bulunduğunu, 1,5 yıldır bu bankanın yönetiminde yer aldıklarını hatırlattı.

Bank Asya'yı satma konusunda çaba gösterdiklerini ifade eden Gül, "15 Temmuz günü, müşteri çıkmaması hasebiyle bankanın tasfiyesi kararını pazartesi günü (18 Temmuz) alacaktık ki darbe kalkışması oldu. Bu konu da çok enteresan..." şeklinde konuştu.

Bank Asya'nın normal bir banka olmaması nedeniyle hemen mevduatın ödenmesi gibi bir sürece girmediklerini, tasfiye sürecini takip ettiklerini, mevduatın ödenmesi ile ilgili olarak kanunun, kendilerine 3 aylık bir süre öngördüğünü ve söz konusu sürenin bu ay dolacağını hatırlatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat bu süreyi uzatma imkanımız var. Bu süreyi 3 ay uzatabiliriz. Bankada 2 milyar TL civarında mevduat var. 950 milyon lira düzeyinde sigortalı mevduat bulunuyor. Bunun dışındaki mevduatlar sigortalı değil. Ama bu bankanın bütün alacaklılarını tatmin edecek malvarlığı olduğunu tahmin ediyoruz. Tasfiye süreci sonrasında bankanın bütün alacaklarını ve malvarlıklarını paraya çevireceğiz. Ardından sıra cetvelleri oluşturacağız. Sıra cetvelleri çerçevesinde birinci derece hak sahiplerinden başlamak üzere herkesi tatmin edecek bir tasfiye süreci yürüteceğiz."

"ARTIK OLUŞURSA BÜTÜN HİSSEDARLARI PAYLARI ÖLÇÜSÜNDE DAĞITILACAK"

Şakir Ercan Gül, Bank Asya iştiraklerini öncelikli satışa çıkarttıklarını belirterek, "Emeklilik, sigorta şirketlerini satışa çıkarttık. Tasfiye süreci sürüyor. Asya Emeklilik'teki birikimlerin akıbeti... İnşallah satacağız. Birikimleri, şirketi satın alanlar değerlendirecek. Devlet katkısı devam edecek. Normal prosedür ne ise o uygulanacak." şeklinde konuştu.

Bank Asya hisse senedi sahiplerine ödeme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya Gül, "Bank Asya hissedarları hak sahibi. Bunlar ne zaman hak sahibi olacak? Tasfiye sonucunda... Bir artık oluşursa bu tutar bütün hissedarlara payları ölçüsünde dağıtılacak. Hisse sahiplerinin bir kısmı terör örgütü ile irtibatlı olmaları sebebiyle başka yargısal süreçler beklenecek. Bu kişilerle ilgili paralar bekletilecek. Mudilerde de böyle bir durum varsa o paralar da bekletilecek." yanıtını verdi.

"BANK ASYA İFLAS İLE TASFİYE ARASINDA ARAFTA BİR NOKTADA" 

TMSF Başkanı Gül, "Banka varlıkları bu ödemelere yetecek mi? Taşınmazları ne şekilde değerlendirilecek?" sorusu üzerine, varlıkların ödemelere yeteceğini tahmin ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Ama yarın bir risk çıkar ortaya, durum farklılaşabilir. Taşınmazlarını satacağız. Bank Asya şu anda bankacılık yapmıyor. Kanun şunu söylüyor; 'önce sigortalı mevduat ödenir. Sigortalı mevduat ödendikten sonra iflası istenir.' Biz daha sigortalı mevduatı ödemediğimiz için iflasını mahkemeden istemiş değiliz. Şu anda iflasla tasfiye arasında arafta bir noktada." şeklinde konuştu.

"TÜRK TİCARET BANKASI'NI EKONOMİYE KAZANDIRMAK İSTİYORUZ"

Fon'un elindeki Türk Ticaret Bankası'nın tasfiye edilmekte ve hisselerinin yüzde 99'unun devlete ait olduğunu belirten Gül, bankanın Türk Ticaret Bankası Munzam Sosyal Güvenlik Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı ile olan sorununu çözdüklerini ve tasfiyeyi kaldırma kararı aldıklarını hatırlattı.

Gül, "Tasfiye edilmiş bir bankanın tekrar hayata geçmesi konusunda BDDK ile bir ihtilafımız oldu. İlgili görüşmeleri yapıyoruz. İstiyoruz ki Türk Ticaret Bankası'nı da ekonomiye kazandıralım. Bunun için faaliyet izninin bu bankaya tekrar verilmesi lazım. Bu talepte bulunuyoruz. Faaliyet iznini aldığımız zaman devlet bankası gibi çalışmaktan ziyade piyasaya satacağız." diye konuştu.

"TİCARİ MEVDUATIN DA GÜVENCE KAPSAMINDA OLMASINI ARZULUYORUZ"

Şakir Ercan Gül, ticari mevduatın güvence altına alınması yönünde bir çalışmaları olup olmadığı sorusu üzerine, TMSF'nin, Dünya Mevduat Sigortacıları Birliği üyesi olduğunu hatırlatarak, dünya standartlarının ticari mevduatın da sigorta kapsamına alınmasını öngördüğünü, TMSF'nin uyumsuz görünen konularından birinin ticari mevduatın güvence kapsamında bulunmaması olduğunu vurguladı.

Bu konuda eleştirildiklerini ifade eden Gül, şu görüşleri dile getirdi:

"Önümüzdeki dönemde ticari mevduatın da sigorta kapsamına alınması önerimiz var. Bu öneriyi gerçekleştiren Meclis'tir. Bizim arzumuz; ticari mevduatın da güvence kapsamında olması, mevduatlar arasında ayrım yapılmaması... Geçmişteki problem, tasarruf ya da ticari mevduat meselesi değildi. Mesele, mevduat sisteminin yönetilebilirliği problemiydi. Devletimiz geçmişte bankacılık krizi ile yüksek maliyetler yüklendi. Bunun nedeni, ticari mevduatın güvence kapsamında olması değildi. Bütün bankacılık sisteminin pasifleri ödendi. Burada ticari mevduatın kabahati yok. Ticari mevduatın da tasarruf mevduatı gibi sınırlı bir şekilde, yüzde 100 güvence taraftarı değilim, güvence altında olmasını istiyoruz. Bankaların prim hesaplamaları kolaylaşacağı, gereksiz yere sıkıntılı dönemlerde ticari mevduattan tasarruf mevduatına akışkanlığın olmaması için daha sağlıklı bir sistem kurma ve dünya standartlarına uyma açısından ticari mevduatın da sisteme dahil edilmesi taraftarıyım."

Eskiden 50 bin TL olan tasarruf mevduatına garanti tutarının 100 bin TL'ye çıkartıldığını hatırlatan Gül, "Yani bir anlamda güncelleme yapıldı. İleriki dönemde tekrar güncellenebilir." dedi.

Avrupa bankacılık sektörünün, Türkiye'nin 2001 krizi döneminden çok daha zor bir durumda olmasına karşın bütün mevduata güvence vermediğine dikkati çeken Gül, özellikle Güney Avrupa'da bankacılık sektörünün ciddi açıklarla gittiğini, ancak faizlerin düşük olması nedeniyle bunun hissedilmediğini söyledi.
Gül, "Türkiye, 2001 krizinden bugüne kadar çok yol katetti. Katedilen mesafe nedeniyle krizleri çok rahat atlatıyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi, 2001 Türkiyesinde, hatta 2005 Türkiyesinde olsaydı atlatamazdık." ifadesini kullandı.

"OFFSHORE ÖDEMELERİ 1 MİLYAR LİRAYI AŞABİLİR"

TMSF Başkanı Gül, offshore ödemelerindeki son duruma ilişkin de, şunları kaydetti:

"Offshore bizim yaramız, çok kötü bir şey... Medyanın bu konu ile çok ilgilenmediğini görüyoruz ve üzülüyoruz. 350 milyon liraya yakın para ödedik. Milletin cebinden offshore'culara para ödeniyor. Bu durum bizi rahatsız ediyor. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin kararına hiçbir şekilde katılmıyoruz. Bu kararı hukukun bütün prensiplerine aykırı buluyoruz. Dünyadaki ekonomik gelişmeleri görünce bu kararı daha vahim görüyoruz. Offshore kararından Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin mutlaka vazgeçmesini umuyoruz. Bu kararın iptali için Yargıtay'a başvurduk. Offshore ödemeleri aşağı yukarı 1 milyar lirayı aşabilir."

"TMSF'YE DEVREDİLEN TARIM İŞLETMELERİNE TALEP VAR"

Şakir Ercan Gül, bu yıl Hazine'ye 120 milyon dolar ödediklerini belirterek, "2001'den bu yana Hazine'ye 12,1 milyar dolar, Maliye Bakanlığına 4 milyar dolar, Türk Telekom alacakları nedeniyle Hazine'ye 1 milyar dolar ödeme yaptık. 1,5 milyar dolar Merkez Bankası avansını kapattık. Nihayetinde ödediğimiz toplam tutar 19 milyar dolara yaklaştı." diye konuştu.

Gül, yeni devredilen şirketlere şimdiden yurt dışında talep olup olmadığı yönündeki soru üzerine de, "Var ama realize olduğunda söyleyelim. Tarım işletmeleri ile ilgili talep var, arayan soran var." dedi.
TMSF'ye devredilmiş halka açık şirketler ile ilgili prosedürün işleyişine ilişkin de Gül, bu konuda SPK mevzuatı doğrultusunda hareket ettiklerini, hisseye zarar verecek bir durum içinde olmayacaklarını, halka açık hissenin de hukukunu korumakla yükümlü bulunduklarını söyledi.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
  • Misafir 24 Temmuz 2017 Pazartesi 16:01
    Bank asya ne zaman açılacak paramızı ne zaman alicagiz ve bununla ilgili hiçbir bilgi vermiyorsunuz artık bir bilgi veriniz
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.