Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Vakıflar Genel Müdürlüğünün kendi öz kaynaklarını kullanarak gerçekleştirdiği hizmetler ve 2003'den bugüne kadar kurum tarafından yapılmış yatırımlar hakkında açıklamada bulundu.

Kaynak, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde 2016-2017 eğitim öğretim yılında, 300'ü yabancı uyruklu öğrenci olmak üzere 6 bin yükseköğretim öğrencisinin her birine, 250 lira burs verildiğini bildirdi.

Genel Müdürlüğe ait 601 taşınmazın, kat karşılığı yöntemiyle değerlendirildiğini belirten Kaynak, "Daire, dükkan, büro, villa apart daire ve özel okul olmak üzere toplam 3 bin 558 bağımsız bölüm, Vakıflar Genel Müdürlüğüne kalmıştır. Ayrıca kuruma ait 314 taşınmaz, yapım karşılığı uzun süreli kiralama modeline göre turizm, kültür, eğitim, sağlık, sosyal, ticari tesis olarak değerlendirilmiştir." diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, şu anda Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde veya idaresinde olup, kiralanan bütün taşınmazların kira bedellerinin online şekilde tahsis edildiğine işaret ederek, "Vakıf Taşınmaz Yönetim Sistemi"nde her bir vakfa ait taşınmazın gelirinin de ayrı ayrı tutularak kayıt altına alındığını vurguladı.

Kaynak, "Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2016 yılının ilk 10 aylık diliminde toplam 481 milyon 47 bin 521 lira 91 kuruş kira geliri elde edildi." dedi.

Vakıflara ait vakfiye, berat, hüccet, ferman gibi tüm belgelerin vakıf medeniyetinin arşivini oluşturan çok önemli unsurlar olduğuna değinen Kaynak, bütün bu verileri içeren belgelerin taranması, çevirilerinin yapılması, dijital kopyalarının oluşturulması ve bu belgelerin korunmasını kapsayan "Vakıf Arşiv Yönetim Sistemi" projesi adındaki tarihi çalışmanın tamamlandığını ifade etti.


AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme