Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vergi kaydı bulunan, sigortalılık niteliği taşıyan esnaf ve sanatkarlardan 04 Ekim 2000 tarihine kadar BAĞ-KUR kayıt ve tescilini yaptırmamış olanların sigortalılık hak ve yükümlülüklerinin başlamasıyla ilgili yaşanan sorunun zaman kaybedilmeden giderilmesini istedi.

2000 Yılı öncesi esnaflığa başlayan Oda ve vergi kaydı bulunan yüzbinlerce esnaf ve sanatkarların sosyal güvenlikle ilgili yaşadıkları sorunun net olarak çözüme kavuşmadığını anlatan TESK Genel Başkanı Palandöken, "Yasal olarak hak arayanların artması mahkemelerin iş yükünü artırmaktadır. Dava açmadan önce kuruma başvuru şartının getirilmiş olması da süreci uzatmaktadır. Sigortalılık için aranan şartlar dikkate alınmak suretiyle, BAĞ-KUR'a kayıt yaptırmamış ancak vergi mükellefi olan esnaf ve sanatkarlarımızın emekli olabilmeleri için 04 Ekim 2000 tarihinden önceki vergi kayıt tarihlerinin, vergiden muaf olan esnaf ve sanatkarlarımızın ise sicil kayıt tarihlerinin esas alınmasını sağlayacak yeni yasal düzenleme yapılması büyük ihtiyaçtır" şeklinde konuştu.

"'EMEKLİLİK TARİHİ UZAYAN ÇOK KİŞİ VAR"

Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarlar ile diğer bağımsız çalışanlara, sigortalı olma hak ve yükümlülüğünden vazgeçilemeyeceğini ve kaçınılamayacağını, aksi durumda kurum tarafından resen tescil işleminin yapılacağının 1479 sayılı kanun ile hükme bağladığını söyledi. Palandöken, "Kişilerin zamanında BAĞ-KUR kaydını yaptıramaması, SGK'nın etkili şekilde re 'sen kayıt işlemi yapamaması sonucu bazı esnaf ve sanatkarlar mağdur olmuştur. Bugün emekli olamayan, emeklilik tarihi uzayan çok sayıda iştirakçi var. Esnaf ve sanatkarlarımız konuya ilişkin olarak haklarını yasal yollardan aramaktalar. Bu durumda mahkemelerimizin yükü artırmaktadır. 04 Ekim 2000 tarihinden önce vergi ve oda kaydı olan ancak sigortalı olma niteliklerini taşımasına rağmen BAĞ-KUR'a kayıt yaptırmamış olanların sigortalılıklarının, vergi mükellefleri açısından vergi kayıt ve vergi mükellefi olmayanlar açısından sicile kayıt tarihleri esas alınarak 04.10.2000 tarihinden önce başlatılabilmesine imkân sağlayacak yeni bir yasal düzenlemeye acil ihtiyaç var. Soruna Kanun değişikliği ile çözüm getirilmesi Sosyal Güvenliğin ve Anayasanın ruhuna da uygun olacak" diye konuştu.

İHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme