İzmir Banliyö Sistemi AŞ'de (İZBAN), 8 Kasım'da başlayan grev, tarafların anlaşmasıyla sona erdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İZBAN'da bir süredir devam eden grevin tarafların anlaşmaya varmaları ile sonuçlandırıldığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İZBAN'ın İzmir'in şehir içi ulaşımının can damarı olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın'ın ve İZBAN yönetiminin sendika ile birlikte yaptıkları yoğun çalışmalar ile anlaşmaya varıldığını ifade ederek, grevin sonlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Bir süre önce İZBAN'da çalışan sendikalı işçilerin anayasal hakları olan grev haklarını kullandıklarını dile getiren Arslan, İzmir'e sıkıntı oluşturan bu grevi ortadan kaldırmak ve sendikayla anlaşmaya varmak için yoğun çaba ve mesai harcandığını vurguladı.

SEFERLER YARIN BAŞLAYACAK

Grevin sonlanmasıyla birlikte yarın saat 05.40'ta Aliağa ile Cumaovası'ndan karşılıklı seferlerin başlayacağını bildiren Arslan, "İzmir'e ve taraflara hayırlı olsun." ifadesini kullandı.

İZBAN'ın, İzmir'in kent içi ulaşım sorununa kalıcı çözüm üreten çok önemli bir proje olduğunu belirten Arslan, şunları kaydetti:

"İZBAN ile ulusal demiryolu ağı kent içi ulaşım hizmetine sunulmuştur. Ayrıca merkezi yönetimle yerel yönetimin iş birliği yaptığı, metro standardında hizmet veren güzel bir hizmettir. 2013 yılında Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından "En iyi iş birliği" ödülüne layık görüldü. İZBAN, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın önderliğinde 2005 yılında TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında geliştirilen dünyaya örnek bir projedir. 2007 yılında TCDD'nin ve Büyükşehir Belediyesinin yüzde 50 oranında hisse payına sahip olduğu İZBAN kuruldu. Gelişerek bugünkü konumuna ulaştı."

İLK YIL YÜZDE 15 ZAM

İzmir Banliyö Sistemi AŞ (İZBAN) ile Demiryol-İş Sendikası arasında devam eden 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Ankara'da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında imzalandı. Taraflar ilk yıl yüzde 15 zam için anlaşırken birinci yılın ikramiye ücreti 75 güne çıkarıldı, taban ücreti ise brüt bin 800 lira oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yapılan son zamla beraber; birinci yıl brüt tavan çıplak ücretleri tekniker için 2 bin 340 liraya, sürücüler için 2 bin 300 liraya, teknisyenler için 2 bin 75 liraya, istasyon operatörleri 2 bin 30 liraya, muhasebe personeli için bin 940 liraya yükselirken, veznedar ve gişe görevlilerinin maaşı bin 885 lira oldu.

İKİNCİ YIL

İkinci yılın birinci 6 ay ücretlerine önceki 6 aya ait TÜFE oranında artış yapılacak. Ek olarak "Teknisyen" grubuna brüt 75 lira, "İstasyon Operatörü" grubuna ise brüt 50 lira artış getirildi. İkramiye de 80 güne çıkarıldı. Ücreti ödenen yemek bedeli günlük 12 lira olarak belirlendi.

İkinci yılın ikinci 6 ay ücretleri de önceki 6 aya ait TÜFE oranında artırılacak. Ek olarak "Teknisyen" grubuna brüt 50 lira, "İstasyon Operatörü" grubuna brüt 25 lira artış yapılacak. İkramiye ise kıstelyevm (çalışılan gün sayısına göre) uygulanarak 85 güne çıkarılacak. Ücreti ödenen yemek günlük 12 lira olacak.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme