Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, turizm sektör temsilcileri ile düzenlenen konferansta konuştu.

Konuşmasından öne çıkan satır başlıkları şöyle:

Turizm ülkemizin kendi varlıklarıyla hizmet üretmek demektir. Bu da turizmin değerini artırmaktadır. Ekonomide ilk 10'a girmeyi hedeflerken turizmde ilk 3 içinde yer almak için gayret ediyoruz. Küresel ekonomik krizin süren etkileri, bölgede yaşananlar, politik kırılmalar dünya gibi bizide etkiliyor.

Yeni Havalimanımız, halen faaliyette olan 55 Havalimanımız, duble yollarla iyi bir yere vardık. Türkiye olarak bu sıkıntılı süreçten kurtulmanın yolunun, krizi fırsatı çevirerk yeni bir atılım dönemine girmekten geçtiğine inanıyorum. İhracatta, turizmde diğer bütün alanlarda bu yaklaşıma yöneliyoruz. Mevcut turizm destinasyonlarımız yeniden canlandırmanın çabası içindeyiz.

2002 yılında turizmin üç tane başlığı vardı. Kum deniz güneş. Bunun dışında hareket alanı turizmde yoktu. Ne zaman ki çeşitlenmeye başladık, turistlerin sayısı artmaya başladı.

Kısa vadede 50 milyar dolarlık, ardından da 86 milyar dolarlık turizm hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Ülkemiz içinde turizm kültürünün giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Bu da bizi ayrıca sevindiriyor. Tüm bunlar sektörün geleceğini için önemli hususlardır.

"TÜRKİYE, EN GÜZEL DENİZLERİN, EN GÜZEL DAĞLARIN..."

İlk etapta turist sayısını 8 milyon arttırarak işe başlamak niyetindeyiz. Bakanlığımızla bir kampanya başlatıyoruz. İster yerli, ister yabancı olsun... Türkiye en güzel denizlerin, en güzel dağların, en güzel ırmakların, en güzel toprakların, en güzel ağaçların, en güzel meyvelerin, en sıcak, en içten gülümsemelerin, velasıl yeryüzünde yaşanacak en güzel zamanların ülkesidir. Edirne'den Kars'a Türkiye'nin her yeri ayrı bir güzelliğe sahiptir. Herkese hitap edecek olağanüstü zenginliklerin ülkesidir Türkiyem. 

Halen yurtdışında yaşayan 5 milyon vatandaşımız var bir süre yurtdışında yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönerek halen yurtdışında bağlantıları devam eden 3,5 milyon vatandaşımız bulunuyor. Sıla-i rahim devam etmelidir. Ne diyor şair... Memleket isterim gökmavi, Memleket isterim kuşların diyarı olsun. Memleket isterim yaşamak sevmek gibi gönülden olsun. Evet, Türkiye işte böyle bir millettir. Onun için dünyanın neresine giderse gitsin ülkesiyle bağını koparmaz. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı sıla-i rahim yapmak için ülkemizde tatile devam ediyorum. İzinlerinden en az 1 haftalarını "Türkiye evimiz, vatanımızı ziyaret edelim" anlayışla ülkemizde geçirmelilerdir.. Tüm arkadaşlarını da ülkemize davet etmelidir.

"KOMŞUNU DA AL GEL" KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ

Bu yüzden "Komşunu al gel kampanyasını" başlatıyoruz. Vatandaşların hepsi de ülkemize getirdiği arkadaşlarına mahçup olmayacaklarına inanıyorum. Başlattığımız bu seferberliği dalga dalga büyütmeli hedefimize ulaşmalıyız.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızdan, düğün veya düğün dernek vatanda olur anlayışla, düğün gibi sünnet gibi özel günlerini ülkemizde yapmalarını bekliyorum.

Elbette doğduğun yer kadar, doyduğun yer de önemlidir. Ne diyor Cahit Kulebi, ağladığım senin içindir, güldüğüm senin içindir, öpüp başıma koyduğum ekmek gibisin... Vatanımız bizim için bunu ifade ediyor. Yılda 50 binden fazla düğün yapılıyor. Mümkün oldukça bunu ülkemizde yapmalıyız.Avusturya'daki, İngiltere'deki kardeşlerime sesleniyorum. Gelin bütün dernek neyse burada yapın. 

BİR ÇAĞRIMIZDA YABANCI ÇALIŞANLARA

Bir başka çağrımız da yabancı çalışanlara. Kimi felaket tellallarının aksine ülkemizdeki yabancılar gerçek Türkiye'yi görme şansına sahip. Bakanlığımız yabancı sermayeli şirket çalışanlarına sadece burada değil yurt dışındaki temsilcilerini de tatillerinin en azından bir haftasını Türkiye'de geçirmeleri için davet ediyoruz. Türkiye'nin içinden geçtiği bu kritik dönemde yanımızda yer alacak herkese şükranlarımı ifade ediyorum.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(6)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme