İŞ-YAŞAM

30 NİSAN 2017

Kamu teşebbüslerinin hisseleri Varlık Fonu'na devredildi. Şirketler arasında Ziraat Bankası, PTT, BİST ve BOTAŞ da var.

Başbakanlıktan, Hazine uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisselerin Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Varlık Fonu'na devredildiği bildirildi.

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Varlık Fonu'na devredilen söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları ile iş planlarının, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edeceği, uluslararası finans kuruluşları da dahil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliğinin sürdürüleceği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye Varlık Fonu'nun söz konusu şirketleri, Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yöneteceği kaydedildi.

Başbakanlığa bağlı, ana faaliyet konusu fonların kurulması ve yönetimi olan, sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurt içinde kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek, stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek için Türkiye Varlık Fonu ve bu fona bağlı alt fonları kurmak ve yönetmek üzere Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kurulmuştu.

VARLIK FONU'NA AKTARILAN ŞİRKETLER

Bakanlar Kurulunca, bazı şirket hisseleri Türkiye Varlık Fonuna aktarıldı.

Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası AŞ, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri AO (TPAO), Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ (PTT), Borsa İstanbul AŞ, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ'nin (TÜRKSAT) sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı, Türk Telekomünikasyon AŞ'nin yüzde 6,68 oranındaki Hazineye ait hissesi ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (Çaykur) Türkiye Varlık Fonuna aktarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kararın uygulanmasıyla ilgili ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve gerektiğinde uygulama esaslarına belirlemeye Başbakan yetkili kılındı.

Ayrıca mülkiyeti Hazineye ait Antalya, Aydın, İstanbul, Isparta, İzmir, Kayseri ve Muğla'da bulunan bazı taşınmazların tahsislerinin kaldırılarak Türkiye Varlık Fonuna devredilmesi kararlaştırıldı.

Söz konusu taşınmazlar devir ve tescil işlemleri tamamlanıncaya kadar Maliye Bakanlığı tarafından yönetilmeye devam edecek.

SAVUNMA SANAYİİ DESTEKLEME FONUNA AİT 3 MİLYAR LİRA DA AKTARILDI

Öte yandan Bakanlar Kurulunca Savunma Sanayii Destekleme Fonuna ait veya bu fonun tasarrufunda bulunan 3 milyar lira tutarındaki kaynağın en geç aktarım tarihini izleyen 3 ay içinde geri ödenmek kaydıyla Varlık Fonuna aktarılması kararlaştırıldı.

Söz konusu karar da bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Bakanlar Kurulu kararıyla Hazinenin uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisseler Türkiye Varlık Fonuna devredildi.

Bir kısım kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisselerin Türkiye Varlık Fonuna devredilmesine ilişkin Başbakanlık kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu kararıyla Hazinenin uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisseler Türkiye Varlık Fonuna devredildi.

Söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları, iş planları, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edeceği ifade edilirken, uluslararası finans kuruluşları da dahil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliğinin sürdürüleceği belirtildi. Türkiye Varlık Fonunun söz konusu şirketleri Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yönetecek.

DEVREDİLEN ŞİRKETLER

Yapılan açıklama göre devredilen şirketler; Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, BIST, TÜRKSAT, Türk Telekomun Hazineye ait yüzde 6,68'lik kısmı ve Eti Maden ile Çaykur'un Genel Müdürlükleri.

VARLIK FONU'NU YÖNETECEK İSİMLER

Pek çok şirketin aktarıldığı Varlık Fonu'nu yönetecek isimler de belli oldu. Ticaret sicil Gazetesi'nda yayınlanan Başbakanlık'tan yapılan atamalara göre, yönetim kurulu başkanının Mehmet Bostan olduğu fonun üyeleri şöyle:

- Yiğit Bulut

- Kerem Alkin

- Himmet Karadağ

- Oral Erdoğan


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 06 Şubat 2017 Pazartesi 09:35
  hedef
 • Misafir 06 Şubat 2017 Pazartesi 01:40
  Çok yazık çok allah sonumuzu hayır etsin
 • Misafir 06 Şubat 2017 Pazartesi 00:35
  Aman ciğeri kediye emanet etmek gibi birşey olmasın da...
 • Misafir 06 Şubat 2017 Pazartesi 00:22
  Yiğit Bulut? İşi bilene bıraksalar iyi olurdu...
 • Misafir 06 Şubat 2017 Pazartesi 00:09
  Yani nakit bitti
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 23:20
  Yani??şirket gibi yönetilen bu ülke bir gün batacak,,evet diyenler düşünsün
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 23:14
  Bu neyi gösteriyor deniz bitti olan bize ve sonradan gelecek nesillere olacak miras yedi gibiler sat idare et nasılsa inanan çok saf var
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 23:09
  yakında bizde satışa çıkacak gibiyiz..
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 23:08
  hasat zamani gelmis
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 23:05
  Masallah masallah. Yigit bulut on numara yonetir
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 23:01
  birazda emekliye verin hayırda hayır vardır devlet baba bizde bu ülkenin vatandaşıyız
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 22:08
  Para lazim bu nedenle elde avuçta ne varsa ipotek olacak, denetimde yok yeni çiftlik.
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 21:42
  Kiskananlar catlasin
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 21:33
  Yeme zamanı
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 20:31
  Varlık fonu nedir? Hiç duymadım, bilen varsa açıklasın lütfen.
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 20:25
  cok gucluyuz cook
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 20:09
  Para eden her şeyi topluyorlar.
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 19:57
  Varlık Fonu'na devredilen kuruluşlar denetim dışına çıktı, çiftlik gibi kullanılacaklar!
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 19:53
  elde avuçta hiç bir şey kalmadığı için devletin son kaleleri ile borç alabilmek için bir ipotek havuzu oluşturuluyor. en son onlarda elden çıkınca direkt milletin donu gömleği alınır bu gidişle...
 • Misafir 05 Şubat 2017 Pazar 19:39
  Asgari geçim indirimi
Kalan karakter : 2000
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme