Türkiye Merkez Bankası'nın dün sürpriz bir şekilde gecelik borçlanma faiz oranını indirmesi, Macaristan'da ortalığı karıştırdı.

Macaristan'daki tüm medya, Türkiye'deki sürpriz faiz indirimini flaş haber olarak verirken, ülkedeki anamuhalefet partisi olan Genç Demokratlar Partisi (Fidesz) Başkanı eski Başbakan Viktor Orban, Macaristan Merkez Bankası'nın yüzde 11,5'luk yıllık faiz oranının çok acil olarak yüzde 6'ya indirmesini sert bir dille istedi.

Türkiye'deki faiz oranının düşürülmesiyle birlikte, Macar politikacılar da kendi merkez bankalarından faiz indirimi yapmasını beklediklerini, tüm dünya faiz indirimine giderken Macaristan Merkez Bankası'nın ekim ayında yüzde 3'lük faiz artırımına gitmesine anlam verilemediği görüşünde birleşti.

Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany ise durgunluğun asıl şimdi yaşayacağını, krizin 1 ya da 1,5 yıl sürebileceğini açıkladı.

Merkez Bankası7nın faizleri indirmesi ise Türkiye'de tepki topladı, dolar 1.75 YTL'ye yükseldi. Bu haberden sonra analistler, "İçi bizi dışı eli yakıyor" diye tepki gösterdi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(5)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme