Haftalık borsa ve finans dergisi tekBORSA, dövizdeki yükseliş sonrası yatırımcıların riskten korunmak için yapması gerekenleri mercek altına aldı. “Geçen hafta 1.42’yi gören doların daha yukarı çıkıp çıkmayacağını Türkiye’de yatırım yapan yabancılar belirleyecek” diyen dergi, “Uzmanlar dövizdeki hareketliliğin, geçen yıl Mayıs-Haziran aylarında yaşanan dalgalanma sırasındaki yükselişle kıyaslanması gerektiğini söylüyor. Uzmanlara göre, geçen yılki dalgalanma çok daha küçük boyutlu olmasına rağmen dolar 1.75 seviyesini görmüştü. Yatırımcıların bu detayı da gözardı etmemesi gerekiyor” diye yazdı.

“Dalgalanma sırasında para kazanmak mümkün mü?” sorusunun cevabını arayan tekBORSA’ya göre, “Piyasa uzmanları mevcut koşullarda yatırımcılara ’bekle ve gör’ stratejisini öneriyor. Uzmanlara göre, önümüzdeki dönem para kazanmaktan daha çok para kaybetmemenin yolu aranmalı.”

Peki paranızı riskten nasıl koruyacaksınız? tekBORSA bu sorunun cevabını 5 ana maddede veriyor. Konuyla ilgili ayrıntılı haber bugün piyasada olan tekBORSA’da...

1 Portföy riskini minimize edin: Volatiliteli piyasa doğal olarak riskleri de peşinde getiriyor. Önümüzdeki dönemde portföyünüzdeki riskleri minimize etmeniz gerekiyor. Bunun yolu ise daha likit kalmaktan geçiyor. Eğer kur riski devam ediyorsa yatırımınızın en az yüzde 20’sini dövize yönlendirebilirsiniz. Elinizde hisse senedi varsa ve satmak istemiyorsanız Vadeli İşlemler Borsa’sında hedge edebilirsiniz. Hisse senedi tutma zorunluluğu olmayan daha çok likit enstrümanlardan oluşan B tipi fonlar dalgalı piyasalarda en çok talep gören enstrümanlarından biri.

2 Uzun vadeli düşünün: Global piyasalardaki dalgalanmanın bir süre daha sürmesi bekleniyor. Ancak her dalgalanma sonunda olduğu gibi piyasalarda yeni bir başlangıç olacak. O yüzden uzun vadeli düşünenler her zaman kazanıyor. Türkiye’de uzun vadeli yatırımlar içinde ve en risksiz gözükenlerin başında Hazine bonoları geliyor. Olumsuz senaryoda bile faiz oranlarının yüzde 20’yi geçmesi beklenmiyor.

3 Panik yapmayın: Dalgalı piyasalarda yatırımcıların yapacağı en kötü şey paniğe kapılmaları. Özellikle dövizde hızlı yükselişlerin bir satış fırsatı olarak değerlendirildiği unutulmamalı.

4 Rasyonel olun, zararı kabul edin: Yatırımcı hangi seviyeden çıkacağını önceden belirlemek zorunda. Aksi takdirde yatırımcı zararı karşılamak için bir süre daha beklemek ihtiyacı hissedebilir. Böylelikle kabullenmesi daha zor zararlarla karşılaşabilir.

5 Söylentiye inanmayın: Dalgalı piyasaların en önemli özelliklerinden biri de söylentilerin bol olması. Yatırımcılar bu yüzden özellikle de bu dönemde hisse senetleriyle ilgili haberleri mutlaka İMKB bültenlerinden ya da bu konuda uzmanlaşan tekBORSA’dan takip etmeli.

Şirketlerin ilk yarı kârları yüzde 385 oranında arttı

tekBORSA, şirketlerin ilk yarı kârlarının geçen yıla göre patlama yaptığını yazdı. Dergiye göre, 136 şirketin bu yılın ilk altı aylık döneminde elde ettiği kâr 3 milyar 899 milyon 391 bin YTL’ye çıktı. Geçen yıl aynı şirketlerin beyan ettiği tutar ise 803 milyon 879 bin YTL civarındaydı. Böylelikle geçen yıla göre kârlarda yüzde 385’lik bir artış meydana geldi.

Tüpraş şampiyon

tekBORSA’nın yaptığı detaylı araştırmada ise en yüksek kâr açıklayan 10 şirketin toplam beyanının 2 milyar 185 milyon YTL olduğu görülüyor. Geri kalan 126 şirket ise ancak 1 milyar 714 milyon YTL beyan ediyor.

Kâr listesinin başında Tüpraş bulunuyor. Tüpraş, 485.5 milyon YTL ile bu yılın ilk altı aylık dönemindeki kâr şampiyonu. Böylelikle Tüpraş geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50’lik bir kâr artışı da sağlamış oldu. Listede Tüpraş’ı sırasıyla 411.6 milyon YTL ile Koç Holding, 263.3 milyon YTL ile Sabancı Holding izliyor.

Kurumların performanslarına bakıldığında ise vergi dairelerine bildirilen kârlar içerisinde en iyi performansı gösteren şirket İş Finansal Kiralama oldu.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme