TAV İnşaat, Libya'nın başkentindeki Tripoli Uluslararası Havalimanı'nın inşaat ihalesini kazandı.

TAV'dan yapılan açıklamaya göre, Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam Kaddafi, ihalenin TAV İnşaat, Brezilya merkezli Odebrecht ve Lübnanlı CCC şirketlerinin oluşturduğu ortaklığa verildiğini resmen duyurdu.

Açıklamada, yurt dışında Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Gürcistan, Katar ve Tunus'ta faaliyet gösteren TAV İnşaat'ın, Libya hükümetinin 3 milyar dolar yatırım planladığı Tripoli Uluslararası Havalimanı ihalesini kazandığı bildirildi.

TAV İnşaat'ı uluslararası platformda dünyanın aranan inşaat şirketleri arasında konumlamayı başardıklarını belirten Genel Müdür Aylin Selen, ''Bir Türk firması olarak hedeflerimiz doğrultusunda uzun süredir takibimizde olan böylesi büyük bir projeye daha imza atmaktan hem kendi adımıza hem de ülkemiz adına gurur duyuyoruz'' dedi.

Selen, 4 yıl gibi kısa bir sürede 4 milyar dolarlık projeye imza attıklarını, özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki projelerde gösterdikleri yüksek performans sayesinde sektörde aranan bir şirket haline geldiklerini kaydetti.

Verilen bilgiye göre, bir ay içinde yapımına başlanacak proje kapsamında toplam 350 bin metrekare alana sahip terminal binası ile bölgenin en modern havalimanı inşa edilecek.

20 milyon yolcu kapasiteli Tripoli Uluslararası Havalimanı Yolcu Terminali'nin otoparkı ise 4 bin 400 araç kapasiteli olacak.

Aynı anda 100 uçağa hizmet verecek şekilde Fransız ADP tarafından tasarımı yapılan projenin toplam inşaat süresi 24 ay olarak planlandı.

TAV İnşaat'ın ihaleyi birlikte kazandığı ortaklarından Brezilyalı Odebrecht ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Miami Havalimanı'nı yapımı ile tanınıyor.

Lübnanlı CCC ise Lübnan'ın başkenti Beyrut Uluslararası Havalimanı'nı inşaa etmişti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme