Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ''Yeni dönemde vergilendirmeden kredi kullanımına kadar esnafa ayrı bir yer vermeyi düşünüyoruz'' dedi.

Bakan Unakıtan, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Murat Mercan, Nedim Öztürk ile birlikte Eskişehir Esnaf Odaları Birliği üyeleriyle Anemon Otel'de bir araya geldi.

Kendisinin de esnaf çocuğu olduğunu ve esnafın derdini, sıkıntını bildiğini ifade eden Bakan Unakıtan, ''Damdan düştüm yani. Halinizden en iyi ben anlarım'' dedi.

Esnafın bazen evine ekmek götürmekte, bazen çocuğunun bir ihtiyacını karşılamakta zorlanabileceğini ifade eden Bakan Unakıtan, şöyle konuştu:

''Esnaf, gün gelir sevinir, gün gelir üzülür. Yeni dönemde vergilendirmeden, kredi kullanımına kadar esnafa ayrı bir yer vermeyi düşünüyoruz. Hükümet kurulduktan sonra esnafla ilgili bazı çalışmalar yapacağız. Esnafın vergi yapısına değişik bakmak istiyoruz. Esnafın vergisi, kurumlar ve gelirler vergisinin dışında biraz değişik olmalı. Bu konuda bir çalışma yaptırıyorum.

Kayıt dışı ekonomi ile ilgili esnafla birlikte bir çalışma yapacağız. Esnaf Odaları Birliği olarak bana (bunlar kayıt dışı, merdiven altı çalışıyorlar) diyeceksiniz. Bu konuda birbirimize yardımcı olacağız. Avrupa Birliği ile müzakerelere girmiş bir ülke olarak kayıt dışını azaltacağız. Kayıt dışını Avrupa seviyesine indireceğiz. Türk milleti bu kayıt dışı problemini çözecek başka çaremiz yok. Kurunun yanında yaşta yanmaması için işbirliği yapacağız.''

-''DEĞİŞİMİ HIZLI YAPAN BİR ÜLKE''-

Bakan Unakıtan, yeni dönemde esnafın yükünü azaltacaklarını belirterek, bu süreçte esnafında bazı önlemler alması, girişimler yapması gerektiğini bildirdi.

Modern yaşamın gereği olarak kent merkezlerine büyük marketler açıldığını ifade eden Bakan Unakıtan, şöyle devam etti:

''Şimdi bunlara (açılma) diyemezsin. Burada çok değişik bir sistem var. Bu durum en çok esnaf ve sanatkarımızı etkiliyor. Esnaf kendi arasında birlik sağlayarak ekonomik yönden biraz daha kuvvetlenebilir. Türkiye ekonomik bakımdan çok dinamik bir ülke. Değişimi hızlı yapan bir ülke. Bu başka ülkelerde yok. Türkiye'de yeniliğe uyum çok çabuk oluyor. Örneğin internet üzerinden beyanname almaya başladık.

İnanılacak gibi değil ama 2 yılda mükelleflerin yüzde 85'i internet üzerinden beyannamelerini verdi. Milletimizin önünde gölge etme başka ihsan istemez. Devlet ona mani olmasın yeter. Bu derece dinamik bir yapımız var. Girişimci gücümüz çok hızlı. Bazen haddinden fazla oluyor. Arabayı sollayıp geçecek yahu önünü görmüyorsun diyoruz. (Evelallah hiç bir şey olmaz) diyor. Bu derece de maceraperest olunmaz. Ancak, bizim Türk milletinde bu var. Yatırımdan önce bir hesap kitap yapılması gerekir.''

Bakan Unakıtan, esnafın yeniliklere açık olması gerektiğini belirterek, ''Ben esnafım, bu kadarım, ilerleyemem fikrini kabul etmiyorum. Türkiye artık eski Türkiye değil. İlerleyebilirsiniz. Kredi bulma imkanları kolay. Daha da kolay olacak. Kredi veren o bankalar sizin ayağınıza gelecek'' dedi.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(14)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme