Bu kez dünyanın en zor ikinci sporu olarak bilinen 'golf' ile tanışmak için Kemerburgaz yolundayım. Küçücük bir topu özel sopalarla, birbirini izleyen 9 veya 18 çukura en az atışla sokmayı amaçlayan bir spor nasıl zor olabilir, böyle bir şey insana nasıl bu kadar heyecan verir, anlamak istiyorum. En çok da farklı sahalarda oynamak için dünyanın bir ucuna giden golf tutkunlarının duygularınımerak ediyorum.

Bir golf firmasının direktörü Fredrik Hansson tam da sporun ruhuna uygun, sakin, acelesiz, sükunetle anlatıyor. Eller sopayı nasıl tutacak, bacakların duruşu nasıl olacak? Dönümlerce yeşil alan, çevrede ağaçlar, tek ses sopanın topa vuruşu...

Bu sporda gürültü yok, kabalık yok, salaşlık yok, her anında özenli olmak gerekiyor. Giyim-kuşamda da bu özen devam ediyor.

Tişört yakasız olmayacak,mutlaka polo yaka. Altta keten pantolon, ama o da şık.

15 yıldır Türkiye'de yaşayan Hansson, “Golfün kökeni İskoçya'dan geliyor. Kurallar ve gelenekler bu yüzden çok önemli. Saygılı olmak, dürüst olmak çok önemli” diyor.

18 delikli bir sahada oyun yaklaşık 4.5 saat sürüyor. İnsan günde 4.5 saatini kiminle yan yana geçiriyor ki? İşte bu sürede yaptığınız her şey sizin karakterinizi de ortaya koyuyor.

YEŞİL TERAPİ
Sadece bir saatlik dersin sonunda bile stresi yoğun işler yapan insanların niçin golf tutkunu olduğunu anlıyorum. O küçük topa yoğunlaşınca insanın kafasında başka hiçbir şey kalmıyor. Acele yok, ses yok, yemyeşil bir zeminde saatler geçiyor. Ders bitip 'golf'ü konuşmak için ofise geçerken “Keşke açık havada konuşsak” diye düşünüyorum, duvarlar üzerime geliyor. Herkes zengin sporu diyor, doğru. Çünkü golf sahası için büyük arazi dilimlerine ihtiyaç var. Çimlerin bakımı, ilaçlanması, sulanması, bütün bunlar yatırımı ve devamını pahalı kılıyor.

GOLF TURİSTİ ÜÇ KAT DAHA FAZLA HARCIYOR
Türkiye'nin golf cenneti Belek'e 160 bin turist geldi

2010 yılında Antalya'nın Belek İlçesi’ne 160 bin golf turisti gelip 502 bin defa golf oynadı. 2012 yılında Dünya Amatör Golf Şampiyonası'na Türkiye evsahipliği yapacak.

ABD ekonomisinin yüzde 1.64'ü, 196 milyar dolar ile golf endüstrisinden geliyor. İspanya yılda 5milyar Euro, Portekiz 2milyar Euro gelir elde ediyor. Türkiye'de ise henüz 160milyon Euro'luk bir gelirden söz ediliyor. Türkiye’ye gelen normal bir turist 75 dolar para harcarken golf turistinde bu 250 dolara çıkıyor.

Golf pahalı bir spor. Çünkü golf sahası kurmak için büyük arazi dilimlerine ihtiyaç var. Çim sahanın bakımı, sulanması ve temizliği de sürekli bir emek gerektiriyor.

Türkiye'de aktif 18 golf sahası var. İstanbul'da Maslak, Kemerburgaz ve Silivri'de golf oynanabiliyor. Golf oynamak için ideal olan 18 delikli sahalar.Maslak'ta 9 delikli, Kemerburgaz'da 18 delikli, Silivri'de 9'ar delikli iki saha var. Antalya 14 golf sahasıyla bu sporun merkezi. Bodrum'da da 18'er delikli iki golf sahası var.

Dalaman, Sarıgerme ve Kuşadası'nda da üç yeni golf sahasının inşaatı sürüyor.

İSTANBUL PAHALI GÜNEYE İNİNCE MALİYET DÜŞÜYOR
Golfü İstanbul'da oynayacaksanız, 15 bin Euro bir üyelik ücreti gerekiyor. Bu, 2040 yılına kadar geçerli bir üyelik. Üye olduktan sonra da yıllık 6 bin TL aidat var. Ancak golf cenneti Belek'te çok sayıda seçenek var. Sadece bir oyun için golf sahasına 50 Euro ödemek yetiyor. Bu ücreti ödeyerek 4.5 saat sahada kalabiliyorsunuz. Eğer üyelik aidatı ödemişseniz oyun ücreti daha da düşüyor.

Sadece bir spor değil işteki başarıya da etki ediyor
Türkiye Golf Federasyonu'nun raporunda golf sporunun Japonya’da yöneticilikte terfi etmeye etki eden bir faktör olduğu belirtiliyor. Deniyor ki, “ABD’de iş dünyası da golf oyunu ve bu sporun iş yaşantılarına yapacağı etkilerin farkında. İçinde Bill Gates, Scott McNealy, Dwight Eisenhower gibi ünlü CEO’ların bulunduğu gruba göre golf sporunu oynayabilme kabiliyeti, oyunun doğasında bulunan etiği anlayabilme ve oyunun geleneğine gösterilecek saygı bir kariyeri bulunduğu noktadan daha üst noktalara taşıyabilir. ABD’de golfün iş dünyası için bu kadar önemli olmasının altında iş ilişkileri üzerine kurulu bir spor dalı olması yatmaktadır.

Rahatlatıcı, huzur dolu bir ortamda dört beş saat rakiple oynanan bir spor dalı olan golf, bu ilişkiyi sadece rekabet düzeyinde bırakmayacak ve oyun sırasında kurulan bağlar ile uzun vadeye taşıyacaktır. Bunun yanı sıra bu saatler içerisinde beraber golf oynanan insanların karakteri hakkında pek çok ayrıntıyı öğrenme imkânı yakalanabilir.

60 MİLYON OYUNCU
1920’li yıllarda popüler hale gelen golf sporu giderek yaygınlaşmış. Bugün dünyada yaklaşık 60 milyon golf oyuncusu bulunduğu ve bu oyuncuların 37 milyonunun ABD'de olduğu hesaplanıyor. 2006 yılında golf saha sayılarıyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre de dünya çapında 30.730 golf sahası olduğu ve bu sahaların 7.000 adedinin de son 10 yıl içinde inşa edildiği dile getiriliyor.

ESEN EVRAN- GAZETE HABERTURK- HT EKONOMİ


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme