METİN CAN'IN HAZIRLADIĞI İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI HER PAZARTESİ HABERTURK.COM'DA

Gelecekte iş yapacak önemli bir fikriniz veya projeniz varsa artık para bulmak o kadar da zor değil. Girişimcilere her türlü desteği vermeye hazır kurumların kapıları parlak fikirlere sonuna kadar açık.  Bu destekler bazen ortaklık ve finansal kredi olurken, bazen de binlerce YTL’yi bulan hibe kaynaklar oluyor. İşte fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmenizi sağlayacak milyonlarca dolarlık kaynaklar…

 

 

10 BİN YTL GERİ ÖDEMESİZ DESTEK VAR
 

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, (KOSGEB) girişimcilerin yıllardır başvurduğu ilk adreslerden biri. Türkiye genelinde KOSGEB, 70 bine yakın işletmenin veri tabanını elinde bulunduruyor. Her yıl 50-100 milyon YTL desteği girişimcilerin önüne seren KOSGEB, son dönemde yeni kredi imkanlarını da hızla geliştirdi. Kurumdan destek almak için öncelikle veri tabanına kayıt olmak gerekiyor. KOSGEB bundan sonra, iş kurmaya yönelik başlangıç giderleri için geri ödemesiz 4 bin YTL tutarında destek veriyor. Bunun dışında kurumun, yeni girişimcilerin sabit giderleri için de teminat karşılığı ve geri ödemeli olarak verilen destekleri de bulunuyor. Bu destekler de 10 bin YTL’ye kadar çıkıyor. Öte yandan KOSGEB destekleri sadece başlangıç sermayesi ile sınırlı değil. Kurumun faizsiz kredi olanağı, tanıtım desteği, bilişim desteği gibi girişimciye kaynak sağlayan 30’a yakın paketi bulunuyor.


Ayrıntılı bilgi almak için: KOSGEB: 0312 595 28 00

 BAYİLİK VE FRANCHİSE FIRSATLARI İÇİN TIKLAYIN

MUCİT GİRİŞİMCİNİN ADRESİ: TTGV

1991 yılından bu yana 460'ın üzerinde projeye 150 milyon dolarlık destek sağlayan Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), özellikle yeni girişimciler için önemli bir adres.  8 farklı alanda destek paketi bulunan TTGV, özellikle teknoloji alanındaki buluşlara büyük önem veriyor. Kurum, gerektiğinde tek bir girişimciye 2.5 milyon YTL’ye kadar destek sunabiliyor. Genç girişimciler TTGV’de en fazla 1 Ocak 2007’de kurulan Girişim Fonu’na başvuruyor. Risk sermayesi uygulaması olarak da nitelendirilebilen bu sistemde iş sahibi olmanız gerekiyor. Parlak bir iş fikriniz var ise bu fona başvurmanız yeterli. Ancak TTGV’nin mevzuatını da iyi bilmek gerekiyor. Kurum, yaratıcı ve ileri teknolojiye dayanan projelere önem veriliyor. Korunabilirlik, hızlı ticarileşme potansiyeli ve uluslararası ölçeklerde büyüme potansiyeli temel kriterler olarak sıralanıyor.

Ayrıntılı bilgi almak için  TTGV0-312 265 02 72

 
REKOR BÜTÇESİ İLE TÜBİTAK GİRİŞİMCİ BEKLİYOR

Bir dönemde ancak kendine yeter bütçesi olan TÜBİTAK, 2006 yılından itibaren katlanan bütçesi ile girişimcilerin yeni adresi oldu. 300 milyon YTL gibi bir kaynağa sahip TÜBİTAK'ta bu anlamda girişimciler için bir çok fırsat bulunuyor. Özellikle 2007 yılında başlatılan “Teknogirişim Programı” yeni iş kurmayı hayal edenlere 100 bin YTL’ye kadar destek oluyor. Ancak bu programdan yararlanmak için en az üniversitede okuyor olma şartı bulunuyor.  TÜBİTAK’ın imkanlarından faydalanmak için kurumun internet adresine girip, “Girişim Önerisi” ve “Girişim Planı” formlarını doldurmanız gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi için TÜBİTAK 0-312 467 77 98

 
15 MİLYON YTL KAYNAK VAR AMA GİRİŞİMCİ YOK

Henüz istenilen başarıya ulaşamasa da kaynak arayan girişimciler için hayata geçirilen KOBİ. A.Ş de girişimciler için başka bir adres. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği önderliğinde, Halk Bankası, KOSGEB ve 16 değişik Sanayi ve Ticaret Odasının işbirliği ile kurulan KOBİ A.Ş'nin ödenmiş sermayesi 20 Milyon YTL civarında. Henüz bu yapıya ortak olan üç özel işletme bulunuyor. Kurumun elinde 15 milyon YTL’den fazla kaynak halen girişimcileri bekliyor.

Ayrıntılı bilgi için 0312 285 50 00

 
SIFIR SERMAYE İLE İŞ KURMA FIRSATI

Türkiye’de girişimcilere en hızlı ve sağlıklı iş kurma fırsatı sağlayan projelerin başında İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM) geliyor. Yozgat, Mersin, Tarsus, Van, Zonguldak Ereğli, Adana, Elazığ, Nevşehir Avanos, Eskişehir, Samsun ve Diyarbakır'da kurulan iş geliştirme merkezleri (İŞGEM'ler), işsizleri iş sahibi yapıp, işadamı olarak hazırlıyor. Bu merkezlerde girişimciye yer tahsisi yapılıyor. 4 bin euro giriş destek fonu veriliyor. Bunu yanında firmalara 6 ay boyunca pazarlama, dış ticaret ve üretim alanlarına göre Ar-Ge konularında danışmanlık eğitimi veriliyor. Ayrıca girişimci firmalara İŞGEM bünyelerinde ortak ekipman kullanma imkanı sağlanıyor ve dünyada 4000'e yakın İŞGEM ile irtibat sağlanıyor.

 50 BİN EORU YA KADAR HİBE KAYNAK

Avrupa Birliği Küçük İşletmeler Kredi Programı İkinci Aşaması (SELP II), özel teşvikler kapsamındaki 49 ilde yürürlüğe geçti. 50'den az işçi çalıştıran ve 1 milyon eurodan az öz varlığı olan küçük işletmelere, işletme bazında 50 bin euroya kadar kredi kullandırılacak. SELP II,  kaynak arayan girişimcilere 50 bin euroya kadar hibe kaynak veriyor. Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB) ve KfW programa 20'şer milyon euro olmak üzere toplam 40 milyon euroluk finansman, Avrupa Birliği ise 20 milyon euroluk hibe imkanı sağlıyor. Kredilere Akbank, Türkiye İş Bankası Türkiye Garanti Bankası ve Şekerbank aracılık edecek, bankalar kredileri piyasa koşullarına yakın ve maksimum dört yıl vadeli olarak kullandıracak. Bu kaynaktan istifade etmek için valilik ya da kaymakamlıklara başvurularak bilgi alınabilir.

 
BANKALARDAN DA KREDİ ALABİLİRSİNİZ

Diğer başlıca finansman kaynağı olarak ise bankaların girişimcilere özel hazırladığı krediler gösterilebilir. Düşük faizli krediler ile bankalardan sağlanan finasmanlar da girişimci için başlangıç sermayesi olabiliyor.
Öte yandan leasing yöntemini de tercih edebilirsiniz. Şirketinizi kurarken temin etmeniz gereken teçhizatı uzun dönemli kiralamaya olanak tanıyan leasing yöntemi, özellikle bankaların yeni şirketlere kredi açmakta isteksiz davrandığı Türkiye'de hala güçlü bir alternatif olarak duruyor.


BANKA KREDİLERİNE TEMİNAT SAĞLIYOR

Bankadan kredi almakta zorlanan yeni ya da küçük girişimcilere destek olmak için 1991’de çeşitli meslek kuruluşları ve KOSGEB tarafından kurulan Kredi Garanti Fonu (KGF), banka kredisi kullanmak isteyen KOBİ’lere garanti/kefaletlerle teminat sağlıyor. Kredinin belli bir oranına kefalet sağlayan KGF, projenin yapılabilirliği, yönetim yeterliliği, firmanın ve ortaklarının liyakatı liyakatini inceleyerek kefalet verip vermeyeceğini kararlaştırıyor. www.kgf.com.tr


MELEK YATIRIMCILAR TÜRKİYE’DE GİRİŞİMCİ ARIYOR

Zengin şahıslar da gerektiğinde girişimciler için finansal yatırımcı rolü üstlenebiliyor. Bu sistem özellikle Amerika’da oldukça kullanılan bir yöntem. Risk sermayesi şirketleri, projesi gelişme potansiyeli olan yeni teknoloji ve malların üretimini içeren girişimlere destek oluyor. Yurtdışında bu şirket ya da kişiler ‘melek’ olarak adlandırılıyor Son yıllarda Türkiye’de de bu sistem hızla yayılmaya başladı. Melek Yatırımcılar Girişim Sermayesi öncesi ilk aşama finans sağlıyorlar. ODTÜ Teknokent’in iş melekleri Türkiye’de bu sistemi yaygınlaştıran ilk kurumlar arasında yer alıyor. ODTÜ Teknokent’teki çalışmaların, dünyada pek çok örneği bulunan ve Google, Yahoo, E-bay gibi dev şirketlerin oluşmasına katkıda bulunan "İş Melekleri Ağı" modeli bir yapılanmanın da hayata geçmesine ön ayak oldu. ODTÜ Teknokent firmaları, Avrupa Birliği ülkeleri ve A.B.D başta olmak üzere Uzakdoğu ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, İsrail, Katar gibi ülkelere teknoloji ihraç ediyor. Bugün itibariyle 113 hektarlık alana yayılmış olan ODTÜ Teknekent, şimdiden 80 bin metrekarelik de kapalı alana sahip. Hedefi ise 2015 yılında 260 bin metrekarelik kapalı alana ulaşmak

60 ÜST DÜZEY YÖNETİCİ PARLAK FİKİR BEKLİYOR

Girişimciye benzeri bir hizmeti veren bir başka şirket ise Türkiye’de 60 kadar üst düzey yönetici ile ’melek yatırımcı’ sistemini devreye sokan LabX. Fikri olup da sermayesi olmayan girişimciyle melek yatırımcı arasında bir köprü görevi kuran LabX, iyi bir iş fikri olan girişimciye sahip çıkıyor ve desteklemek istediklerinde de gerekli olan sermayeyi koyuyor.

metincan@haberturk.com


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
  • Misafir 14 Ocak 2015 Çarşamba 02:49
    bende 0 sermayeyle is kurmak istiyorum başlangıç olarak ne yapnan lazim
  • Misafir 20 Ağustos 2014 Çarşamba 14:33
    herkesde para var koç, sabancı, eczacı başı gibi önde gelen marka isimler de hibeler destekler veriyor. sıkıntı hibe değil. sıkıntı bi icat bulamayan bir şey üretemeyen toplum olmamız. toplumda herkes girişimci ama üretken değil.
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.