Eren SAKARYA / HABERTURK.COM 

Geçen  hafta ons fiyatı 1.295 dolar olan altın, yerel seçim sonrası ilk işlem gününde 1.293 - 1.295 dolar arasında gidip geldi. Gram altın 90 liradan satılırken, çeyrek altın 150 liranın altına düştü. Uluslarası piyasalarda yatay seyreden altının içeride değer kaybetmesini Altın ve Para Piyasası Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk'e  sorduk.

Yıldırımtürk, seçim öncesi doların 2.19 TL'de olduğunu, seçimlerin bitmesiyle doların 2.15 TL seviyesine kadar düştüğünü belirterek bunu iç piyasadaki altın fiyatlarına yansıdığını belirtti. Yıldırımtürk, "Dolar/TL'nin düşmesi ile iç piyasada altın fiyatları geriledi. Doların 2.13 TL'ye düşmesiyle altın daha da gerileyebilir. Akşama doğru açılacak ABD piyasaları ile uluslararası piyasada da altının bir miktar değer kaybetmesi bekleniyor."

#galeri#8.800.226#ÇEYREK ALTIN ŞU ANDA KAÇ LİRA? #

Uzun vade için de değerlendirmede bulunan Yıldırımtürk "ABD Merkez Bankası, parasal sıkılaştırma programına devam edecek ve tahvil alımlarını azaltacağından altın ağustosta 1.050 dolara kadar gerileyebilir. İç piyasada ise dolar 2.10 - 2.20 bandında hareket ederse gram altın 80 TL'ye, çeyrek altın ise 135 TL'ye kadar düşebilir. Bu dönemde yatırımcı gram altın tekrar 90 TL civarına yükselirse cüzi miktarda altın satışı yapabilir. Altın tamamen terkedilecek bir yatırım aracı değil. Uzun vadede olası yükselişlerde satış için yatırımcılar her ay ufak miktarda altın alabilir" dedi. 

  • altın fiyatları
  • çeyrek altın kaç lira
  • seçim
  • çeyrek
  • altın

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme