Türkiye'deki internet kullanıcıları, son 3 ayda arama motoru Google'da en çok "Facebook, Youtube, face, Mynet, sahibinden" kelimelerini aradı.

Türkiye genelinde son 3 ayda en çok aranan kelimeler sırasıyla "Facebook, Youtube, face, Mynet, Sahibinden, Hotmail, oyun, Milliyet, haber, Google" olurken, yükselen aramalar sıralaması "KPSS sonuçları, Maçkolik, Bilyoner, sahadan, Star TV, tubidy, Ziraat, İddaa, ask.fm, ATV" şeklinde gerçekleşti.


Ülke genelinde "Sağlık" kategorisindeki verilerde, "SGK" ilk sırayı alırken, bu aramayı "Bursa" ve "randevu" takip etti. Bu konu başlığında en büyük çıkış gösteren aramalar "gıda zehirlenmesi", "kolon kanseri" ve "vitaminler" oldu.

"Sağlık" başlığında Ankaralılar en çok "SGK", "Ankara Hastanesi", "gazi" kelimelerini ararken, İstanbullular "randevu", "SGK", "Bursa" kelimelerini aradı. Bu kategoride en çok "SGK, Bursa, randevu, kalp, vitamin, Trabzon, dr, imei sorgulama, doktor" arandı.

"Seyahat" kategorisindeki aramalar incelendiğinde "THY" ilk sırada yer alırken, bunu "İstanbul" takip etti. Son 90 günlük dönemde "kurban bayramı tatili" araması yüzde 4 binlik artışla en yüksek çıkışı gerçekleştirirken, "kurbanbayramı", "kurbanbayramı2012" çıkış yapan diğer aramalar oldu.

"İşler ve eğitim kategorisinde", " ÖSYM", "okul", "e-okul" aramaları ilk üç sırada yer aldı.

Aynı dönemde dünya genelinde en çok arananlar, "Facebook, Youtube, Google, Hotmail, free, you, Yahoo, mail, Gmail, news'' olurken, Google'da dünyanın en çok yükselen aramaları, ''Gangnam Style, Hurricane Sandy, Kate Middleton" oldu.

EN ÇOK FENERBAHÇE ARANDI
"Spor" kategorisinde en çok aranan kelime ''Fenerbahçe'' olurken, ikinci sırada " Galatasaray'', üçüncü sırada ise ''lig'' kelimeleri yer aldı. Bu kategoride yapılan aramalarda en büyük yükselişi ''Spartak Moskova'', ''Manchester United'', ''Real Madrid'' gösterdi.

En çok aranan kelimelere bakıldığında ''İnternet ve telekom'' alanında ''Twitter'', ''Google'' ve ''Hotmail'', ''bilim'' kategorisinde ''Fizy'', ''windows'' ve ''net'', ''Bilgisayar ve elektronik ürünlerde'' ''indir'' ve ''Google'' oldu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 08 Kasım 2012 Perşembe 18:15
  Google da google yazinca google cikmasi ne enteresan. Google
 • cocogola 08 Kasım 2012 Perşembe 18:02
  gider abuk sabuk şeyleri indirip kurmaya kalkarlar , ne kurduklarına bakmazlar , ha ha evet okey ileri ileri , işaretleri kaldırmazlar onlarca tarayıcı eklentisi arama motorunu eklerler tarayıcılarına , ne ne işe yaradığını bilirler ne kaldırmayı ! ekranın yarısını bu zımbırtılar doldurur. açılış sayfasını google bile yapmayı bilmezler ! boş sayfa gelir google yazar krolar :d şunun başında bu kadar oturuyorum bir şey öğreniyim işi kolaylaştıracak zamandan tasarruf edeyim demezler !
 • htabonesi 08 Kasım 2012 Perşembe 17:19
  ahmet kural da istatistiklere geçmeliydi, ben her gün arıyorum da :)
 • blackeagle 08 Kasım 2012 Perşembe 17:00
  o bu değilde google a girip google diye aratanlar kim acaba :)
 • cocogola 08 Kasım 2012 Perşembe 18:03
  memleketin yaylalarında sığırdan çok ne var ??? birde hayvancılık öldü bitti derler !
 • hbryrm 08 Kasım 2012 Perşembe 16:43
  fenerbahçe (mahkeme kararıyla) yaptığı şike ile gündemden düşmeyip sık sık bahsedilsede toplam çıkan sonuçlarda yine galatasarayın 10 milyon küsür gerisinde kalıyor 60-70 gibi, (mahkeme kararıyla) şike yaptıkları ortaya çıkmadan önce bu rakam yarı yarıya idi...
 • deretepe 08 Kasım 2012 Perşembe 15:43
  google da, fenerbahçe'yi "fener bahçe" diye ayrı yazanların yüzdesi galatasaray'ı "galata saray" diye ayrı yazanların yüzdesinin 2 katı.
 • misafir_0918 08 Kasım 2012 Perşembe 15:36
  google girip facebook yazıp aratıp ilk sonuca tıklamak bize has olmalı :) halbuki adres satırına facebook yazıp ctrl+enter a bassa zaten başına www sonuna .com otomatik ekleneceğinden facebook a girecek vatandaş. (not: bilgilendirme amacı güdülmüştür. bilmişlik yapılmamıştır)
 • fuji_imam 08 Kasım 2012 Perşembe 16:09
  ctrl+alt sonra enter [alt ] unutulmuş.. [ hatırlatmak için ]
 • bogaco 08 Kasım 2012 Perşembe 16:12
  katılıyorum. "adres çubuğuna yazmaya ne gerek var ki, google'a yazınca geliyor, oradan giriyorum" diye bir de tersine bilmişliğe maruz kalıyorsunuz, neden diye sorunca.
 • benaslindayokum 08 Kasım 2012 Perşembe 16:18
  sağol uzun yıllar internet kullanmama rağmen bunu bilmiyordum artık google'ı kullanmam :)
 • hbryrm 08 Kasım 2012 Perşembe 16:34
  fb.com da facebook'un dolayısı ile fb yazıp ctrl+enter yapınca direk adrese giriş yapabilirsin...
 • miisafiir 08 Kasım 2012 Perşembe 16:45
  ona da gerek yok.siteyi pinlemek yeterli.
 • orhan1964 08 Kasım 2012 Perşembe 15:35
  neden biliyor musunuz? sık kullandıkları web sayfalarını sık kullanılanlara eklemedikleri-bilmedikleri için.
 • Misafir 08 Kasım 2012 Perşembe 15:29
  Hahaha canım BURSAM :))
 • cocogola 08 Kasım 2012 Perşembe 15:25
  şimdi 3 seçenek var karşımızda !!! ya o işe doymuş bizim millet ki öyle bir olasılık imkansız , ya millet indireceğini indirmiş çukkalamış pc ye artık sitelere uğramıyor yada sizler en çok aranan kelimlerden o 3 harfliyi kaldırdınız :)
 • fuji_imam 08 Kasım 2012 Perşembe 16:01
  güzel tesbit katılıyorum..
Kalan karakter : 2000
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme