TURİZM

24 OCAK 2017

Giresun'un en küçük ilçelerinden 16 bin kişinin yaşadığı Yağlıdere'de Amerika'ya giden vatandaş sayısı 15 bine ulaştı. 1960’lı yıllarda başlayan ABD'ye yerleşme sevdası ile Yağlıdere'de 15 binin üzerinde göç verilmiş.

Lefter adındaki, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Karadeniz'den ayrılan Rumlardan biri olan genç öncelikle Yunanistan'a göç etmiş. Ardından ise ABD'ye göçmüş. ABD‘de çalışıp iş sahibi olduktan sonra doğduğu toprakları tekrar ziyarete gelmiş. 

Tekrar geri döndüğünde ise bu kez köyde terzilik yapan İzzet Aydın adındaki arkadaşını yanında alıp gitmiş. İlerleyen süreçte İzzet de memleketine dönmüş ve o da akrabalarını ABD'ye almış.ABD'DE TÜRKİYE'Yİ EN ÇOK TEMSİL EDEN İLÇE

Yağlıdere'den ABD'ye göçün en önemli sebeplerinden biri ise ilçede geçimin sadece fındığa dayalı olması sebebiyle yaşanan ekonomik sorunlar.

Gidenlerin zengin olarak dönmesi de halkı cesaretlendiren etken olmuş. Kimisi akrabası vasıtasıyla, kimisi de kaçak yollarla ABD'ye gitmenin yollarını aramış. Böylelikle Yağlıdere, ABD'de Türkiye'yi en çok temsil eden bir ilçe haline gelmiş.

İLÇEDE İNGİLİZCE KONUŞULUYOR

Yağlıdere ilçesinden ABD'ye yapılan bu kadar göçün sonucu olarak da özellikle yaz mevsiminde ilçede daha çok İngilizce konuşuluyor ve ekonomiye daha çok dolar yön veriyor.

Hatta rivayete göre Amerikalılar, Yağlıdere’yi Türkiye’nin en büyük eyaleti sanıyor.  Bir habere göre de Turgut Özal’ın başbakanlık yaptığı dönemde Amerika Başkanı Bush, Türkiye ziyareti sırasında Özal’a, Yağlıdere’yi görmek istediğini söylemiş.

AMBARGOLAR UYGULANMAYA BAŞLAMIŞ

Yağlıdereli'den Amerika'ya göç ise 200 yılına kadar sürmüş. 2000'den sonra durum yetkililerin dikkatini çekince Yağlıderelilere örtülü ambargo uygulanmaya başlanmış.

Yağlıdere’den 2009’da 4, 2007’de 2, 2008’de ise sadece 1 kişiye vize çıkmış. 2000-2010 yılları arasında ABD vizesi alan kişi sayısı ise sadece 100.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 08 Kasım 2016 Salı 00:54
  En güzel ülke en güzel bayrak bizim elin memleketinde para kazanayım diye domuz eti yiyeceğim köyümde vatanımda ingilizce konuşacağım vay anasını vay şerefiyle Yaşar şerefiyle vatanımda ölürüm aç kalsam bile gavur olmam
 • Misafir 07 Kasım 2016 Pazartesi 23:08
  bildiğim kadarıyla leftere küçükken yağlıdereli bir bayan sahip çıkmış.büyütünce bir gemiyle akrabalarını bulması için amerikaya yollamış.amerikada zengin olunca kendine sahip çıkan kadını unutmamış,gelip evini falan yeniden yaptırmış.yağlıderedende amerikaya birçok kişinin çalışmak için gitmesine vesile olmuş.bir anadolu anasının sahip çıkması ve sahip çıkılanın vefası.çok güzel
 • Misafir 07 Kasım 2016 Pazartesi 21:20
  Amerika'da 100 zengin listesinde bir Giresunlu var araştırın görün
 • Misafir 07 Kasım 2016 Pazartesi 19:27
  Amerikaya daha çok Türk gitmeli ve or ada çovalmalıdır böylece Türkiye karşıtı lobster daha az etkili olur
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme