ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

ABD Başkanı Barack Obama seçildiğinde kendisini tebrik eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü önceki gün arayarak teşekkür etti. Obama ile Gül'ün görüşmesi yaklaşık yarın saat sürdü. Görüşmede Obama Türkiye'yi beğeniyle izlediğini PKK'ya karşı verilen mücadelenin haklı olduğunu belirterek ABD ile özel müttefiklik ilişkilerinin vazgeçilmez öneme sahip olduğunu söyledi.

Telefon görüşmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada;

''Sayın Cumhurbaşkanımız, Obama'nın dünyaya verdiği umut ve değişim mesajının tarafımızdan da benimsendiğini ifade etmişler ve dünyanın içinden geçmekte olduğu zor dönemde çetin uluslararası konularda görüşlerimizin paralel olduğuna işaret etmişlerdir.

Görüşmede Seçilmiş Başkan Obama, Türk halkı ve Türkiye'ye karşı hayranlık hisleri beslediğini, Türkiye'de yapılanları da beğeniyle izlediğini ifade etmiş, Türkiye ile ABD arasındaki özel müttefiklik ilişkilerinin önemini vurgulamış, Türkiye'nin kendini savunma hakkı çerçevesinde terörizme karşı mücadele hakkı bulunduğuna inandığını belirtmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Obama, önümüzdeki dönem birlikte çalışmaktan ve bölgesel konularda yakın istişare içinde bulunmaktan memnuniyet duyacaklarını karşılıklı olarak ifade etmişlerdir.'' denildi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(12)
Kalan karakter : 2000