ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesinin dershaneler kararıyla ilgili, "Anayasa Mahkemesi kararı olduğu için söyleyecek bir şeyimiz yok. Elbette, bu kararın gerekçesi yazıldığı zaman, hangi maddeler hangi gerekçeyle iptal edilmiştir, onlara bakarız. Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümet olarak gereğini yaparız" dedi. 

Arınç, Akçakoca Merkez Camisi'nde cuma namazını kılmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

Başbakan Bülent Arınç, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, koalisyon çalışmaları kapsamında birinci tur görüşmelerini tamamladığını hatırlatarak, "Sayın genel başkanımız üç partinin genel başkanıyla görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler şeffaf biçimde oldu. Çok güzel bir hükümet kurma çalışması devam ediyor. Sayın genel başkanımız, başbakanımız çok iyi niyetli. Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak için temel ilkeler ve prensipler üzerinde hangi partiyle daha çok anlaşılabilirse o partiyle hükümet kurma çalışmasını yürütüyor" ifadesini kullandı.

Birinci tur görüşmelerinde, sadece genel anlamda konuşmalar yapıldığına değinen Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İkinci turda ise temel esaslar üzerinde karşılıklı müzakereler yapılacak. Bildiğiniz gibi Cumhuriyet Halk Partisi'yle ilgili görevlendirme oldu. Milliyetçi Hareket Partisi ile de temasların devam etmesi kararı alındı. HDP ile ikinci tur görüşmelerinin yapılıp yapılmayacağını şartlar belirleyecek. Ama şu anda iki parti ile görüşmelerin daha da olgunlaşmasını ben ümit ediyorum."

HERHANGİ BİR PARTİYLE HÜKÜMET KURABİLİRİZ

Başbakan Yardımcısı Arınç, halkın 13 sene tek başına iktidar yaptığı AK Parti'yi bu sefer birkaç eksiğiyle tek başına iktidar olmaktan uzak tuttuğunu kaydetti.

HALK VERDİĞİ KARARI SONRA NİYE DEĞİŞTİRSİN

Halkın diğer partilerle hükümet kurulmasını istediğini aktaran Arınç, "258 milletvekili ve yüzde 41 oy bunu gösteriyor. 'Efendim bugünden yarına seçime gidelim' yok böyle bir şey. Halk bir ay önce verdiği kararı, bir ay sonra niye değiştirsin, neden değiştirsin, nasıl bir ihtiyaç var buna bakmak gerekir" dedi.

ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZ HÜKÜMET KURMAK

Arınç, öncelikli görevlerinin hükümet kurmak olduğunu düşündüklerini vurgulayarak, "Bizim işimiz kolay, herhangi bir partiyle hükümet kurabiliriz. Ama diğer partilerin işi zor, onları üçü bir araya gelmezse hükümet kuramıyorlar. Üçü de bir araya gelmediğine göre bu memleketin sahibini kendimiz olarak görüyoruz, mesuliyeti de kendimizde görüyoruz" diye konuştu.

Diğer partilerin hükümet kurmaya yanaşmaması durumunda izleyecekleri yolu değerlendiren Arınç, şunları kaydetti:

"Diğer partiler sırtlarını dönerler, ellerini saklarlar, 'Sizinle hükümet kurmuyoruz' derlerse, geliriz Akçakoca meydanında deriz ki 'Bu partiler bizimle hükümet kurmadı. Ey millet! Artık karar senin, sandık orada seçim burada. Ya kaos olur, Allah saklasın, bu partiler böyle giderse hükümet kuramazlar, ya istikrar olur 13 sene öncesine döneriz, kolları sıvarız yeniden 'ya Allah Bismillah' der yola devam ederiz. O zaman da millet 'Vallahi bunlar haklı. Bunlar hükümet kurmak için ellerinden geleni yaptı ama şu şu şu partiler yok mu, işte onların yüzünden hükümet kurulamadı. O zaman tek çare var, AK Parti'nin tek başına iktidarı' der. Onun için Allah'ın izniyle milletimizin vereceği karara şimdiden saygı duyuyoruz."

Bülent Arınç, soruların ardından Düzce'de yayımlanan yerel gazeteleri inceleyerek ilgililerden bilgi aldı.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000