SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

DGS 2016 sonuçları açıklandı

21 Eylül 2016 Çarşamba, 14:29:40Güncelleme: 25 Eylül 2016 Pazar, 12:32:44

ÖSYM tarafından 21 Ağustos'ta gerçekleştirilen 2016-DGS sonuçları için adaylar merak içinde. 2016-DGS sonuçları açıklandı

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
2016 DGS sonuçları Sonra Oku

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 21 Ağustos'ta gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı'nda (DGS) adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan 120 sorunun yer aldığı bir yetenek testi uygulandı. Öğrencilerin heyecanla beklediğ 2016-DGS sonuçları 24 Eylül Cumartesi günü açıklandı. İşte detaylar...

DGS SONUÇLARININ GECİKME SEBEBİ BELLİ OLDU!

Aradan uzun bir süre geçmesine rağmen açıklanmayan sonuçlar hakkında YÖK üyesi Abdullah Çavuşoğlu açıklama yapmıştı.

Çavuşoğlu'nun açıklamasında;

DGS sonuçlarının, ağırlıklı olarak kitapçıklar arasına sıkışan silgi tozlarının tarayıcılar üzerindeki negatif etkilerinden dolayı geciktiği yer aldı. 23 Eylül Cuma günü açıklanacağı belirtilen sonuçlar, Cumartesi sabah saatleri itibariyle öğrencilere sunuldu.

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilecekler.

2016-DGS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin İnternet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundanyararlanmaları gerekmektedir.

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda,  ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yerleştirme işlemi, adayların 2016-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.

Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 1 ay içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Bu durumunda adaylar, 2016-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin İnternet sitesinden öğreneceklerdir. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin İnternet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmaz.

BU HABERİN 6 YORUMU VAR.
Misafir 2 gün önce

beklediğimize değer umarım.herşeyin hayırlısı

6 0
Cevapla
Misafir 3 gün önce

bence ösym bu kadar beklemeye ek puan verır dıye düşünüyorum :)

36 6
Cevapla
Misafir 3 gün önce

ösym kesinlikle yeniden dizayn edilmeli

57 0
Cevapla
Misafir 3 gün önce

okullar açıldı daha sonuç açıklanmadı bunun daha tercih süresi var. vize haftası okula başlayacağız herhalde.

126 0
Cevapla
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER