SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

2016-YDS sonbahar dönemi sonuçları açıklandı

22 Eylül 2016 Perşembe, 10:45:11Güncelleme: 23 Eylül 2016 Cuma, 09:40:37

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı(YDS) sonbahar dönemi sonuçları 22 Eylül'de açıklandı. Peki YDS sonuçları nasıl öğrenilir?

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
2016-YDS sonbahar dönemi Sonra Oku

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) tarafından düzenlenen Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDS sonbahar dönemi sonuçları dün adayların erişimine açıldı. Peki YDS sonuçları nasıl öğrenilir? İşte detaylar...

2016-YDS SONUÇLARI 22 EYLÜL'DE AÇIKLANDI

4 Eylül Pazar günü gerçekleştirilen YDS sonbahar dönemi sonuçları dün açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet sitesinden T.C Kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler.

YDS SONBAHAR DÖNEMİ SONUÇLARINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

YDS sonbahar dönemi sınavı 09.30'da başladı ve 180 dakika sürdü. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden gerçekleştirilen sınavda adaylara 80 soru yöneltildi.

YDS HANGİ ALANLARDA YAPILIR?

YDS; ÜDS ve KPDS’nin bileşkesi olacak ve üç temel bilimden de (fen, sağlık, sosyal) sorular içerecektir. Ancak ÜDS’den farklı olarak, YDS’de bilim dalı ayrımı olmayacak; hangi alanda eğitim almış olursa olsun, bütün adaylar aynı sınava tabi tutulacaktır.

* Kimi üniversiteler (enstitüler) yüksek lisans ya da doktora adayları için getirilen YDS’deki  asgari puan barajını yükseltebilmektedirler. Bu nedenle, adayların, öğrenim görmeyi düşündükleri enstitüye doğrudan başvurarak, yüksek lisans ya da doktora için şart koşulmuş YDS  asgari puanları öğrenmeleri yararlarına olacaktır.

* Bazı üniversiteler yüksek lisans veya doktora başvurusu yapan adaylara, kendi dil sınavlarını uygulayabilmektedir. Ancak, bu tür bir sınavı başaran bir aday, yeterlik ya da tez aşamasına geldiğinde, YDS sınavıma  girmek ve bağlı olduğu enstitü tarafından belirlenmiş olan asgari puanı almak zorundadır.

Not: YDS barajını, eğitim aldığı enstitü tarafından belirlenen süreler içerisinde başaramayan bir adayın yüksek lisans ya da doktora hakkı yanmakta ve programla ilişiği kesilebilmektedir.

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER