Son Dakika

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonları kapsamında, devlet kurumlarına kendi elemanlarını yerleştirmek amacıyla kurulduğu ve insan kaynakları (İK) departmanı gibi kullanıldığı ileri sürülen Bursa İş, Kariyer, Eğitim Merkezi Derneği'nde, örgüt yöneticilerinin öğrencileri yerleştirmeyi düşündükleri askeri okulların isimlerini deşifre olmamak için ülke isimleriyle kodladıkları belirlendi.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlediği operasyonun ardından, yaklaşık 10 bin kişilik öz geçmiş havuzunun ele geçirildiği Bursa İş, Kariyer, Eğitim Merkezi Derneği'ne yönelik soruşturma kapsamında, örgüt yöneticilerinin, kendi aralarındaki konuşmalarında öğrencileri sokmaya çalıştıkları askeri okulların sınavların isimlerini ülke isimleriyle kodladıkları saptandı.

Gözaltına alınanların ifadeleri ve elde edilen belgelere göre, örgüt yöneticilerinin kendilerine sadık, fiziksel ve kişisel özelliklerini uygun buldukları öğrencileri, askeriyedeki yapılanmalarında kullanmak amacıyla kara, hava, deniz, jandarma okullarının sınavlarına sokarak, bu kurumlara yerleştirmeye çalıştıkları tespit edildi.

Yöneticilerin, kendi aralarındaki görüşmelerin deşifre olmaması için subaylık sınavlarını "su", Hava Kuvvetleri sınavlarını "Hollanda", Kara Kuvvetleri sınavlarını "Kanada", Deniz Kuvvetleri sınavlarını "Danimarka", Jandarma sınavlarını ise "Japonya" gibi isimlerle kodladıkları anlaşıldı. Yöneticilerin, örneğin temmuz ayında jandarma okullarındaki sınava girecek öğrencilerle "Temmuz ayında Japonya'ya gideceksin" gibi ifadelerle şifreli olarak görüştükleri ortaya çıktı.

Soruşturma kapsamında Diyarbakır'da görevli hava kuvvetleri mensubu teğmen M.Ç, zabıt katibi V.İ. ile askeri okullara yerleştirilmeye çalışıldığı öğrenilen D.A, D.K, A.G. ve H.A. gözaltına alındı.

Söz konusu 4 öğrencinin dernek yöneticileri tarafından askeri okullara yerleştirilmeye çalışıldığı öğrenildi. Dernek yöneticileriyle irtibatı bulunan ve kod ismi kullanan bu 4 kişinin örgüt talimatıyla çeşitli astsubay meslek yüksekokulu sınavlarına sokulduğu, bu kişilerin birden fazla okuldaki yazılı ve sözlü sınavları geçtikleri, sağlık muayenesinde elendikleri öğrenildi. Zanlılar emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

OLAY

Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 3 Aralık 2015'te 4 aylık bir çalışmanın ardından FETÖ/PDY'ye insan kaynağı sağladığı iddiasıyla bir derneğe operasyon düzenlemişti.

Operasyonda dernek yöneticileri ve çalışanları S.K, R.B, O.T, B.G, H.Ç, T.B, Z.D, T.A, H.T, A.E, B.E, gözaltına alınmıştı. Merkez Nilüfer ilçesi Özlüce Mahallesi'ndeki dernek ofisinde ve gözaltına alınan şüphelilerin evlerinde arama yapan ekipler, çok sayıda örgütsel dokümana el koymuştu.

Dernek yöneticilerinin FETÖ/PDY'ye bağlı özel okul, dershane ve özel üniversitelerde okuyan ya da örgüte yakın kişiler vasıtasıyla referans olunan, örgüte hizmet edebilecek öğrencileri tespit ettiği, bu öğrencilerin öz geçmişlerini bir havuzda topladıkları saptanmıştı.

Şüphelilere ait evlerde yapılan aramalarda yaklaşık 10 bin kişinin öz geçmişinin bulunduğu bir havuza ulaşılmıştı. Şüphelilerin, öz geçmişi havuza alınan kişilerle mülakat yaptıkları, zanlıların FETÖ/PDY'ye hizmet edecek kişileri bu yolla belirledikleri öne sürülmüştü. Belirlenen bu kişilerin, dernek yöneticileri tarafından fiziksel ve kişisel özelliklerinin uygunluğuna göre gelecekte örgütün amaçlarına hizmet etmeleri için polis ve askeri okul sınavlarına sokuldukları, kamu kurumlarında çalışan FETÖ/PDY'ye hizmet eden kişiler vasıtasıyla buralarda işe yerleştirildiği iddia edilmişti.

"Terör örgütüne üye olmak, eleman temin etmek, kişisel verilerin hukuka aykırı ele geçirilmesi" suçlamalarıyla adliyeye sevk edilen şüphelilerden S.K, R.B ve Z.D. tutuklanmış, diğer şüpheliler ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Aynı dernekle ilgili 1 Ağustos'ta düzenlenen ikinci operasyonda da örgüt tarafından işe yerleştirildiği tespit edilen 3'ü kadın 29 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerden 10'u savcılıkça serbest bırakılmış, mahkemeye çıkarılan 19 kişiden, 15'i ise tutuklanmıştı.

FETÖ ORGENERALİ "ÖĞRENCİ", ÖĞRETMENİ "MÜDÜR" YAPTI

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda yakalanan "Erzurum il sorumlusu" bir öğretmenin aralarında bulunduğu 9 kişi, örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve emniyetteki "hücre" yapısını deşifre etti.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından örgütün faaliyetlerini deşifre etmek ve suça karışanlar hakkında yasal işlemler yapmak amacıyla Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma devam ediyor.

Savcılığın talimatı doğrultusunda İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası bu örgütle bağlantılı olan kişilerin belirlenmesine yönelik araştırma yaptı.

Bu kapsamda, FETÖ'nün kentteki TSK yapılanmasını yönettikleri belirlenen 9 zanlıyı yakalamak için çalışma başlatan ekipler, örgütün sözde "Erzurum il sorumlusu" olduğu belirtilen firari öğretmen A.Ö, örgütün Erzurum'daki yönetim kademesinde yer aldıkları belirtilen albaylar S.E ve İ.Y, üsteğmenler M.K. ve A.Ç, öğretmenler Ş.T, H.İ.A. ve E.İ. ile Yrd. Doç. Dr. M.T'yi de geçen hafta düzenlenen eş zamanlı operasyonla gözaltına aldı.

TSK içinde FETÖ yapılanmasına yönelik aktif olarak faaliyetler yaptıkları tespit edilen zanlılardan "il sorumlusu" A.Ö. ile albaylar S.E. ve İ.Y'in, emniyette verdiği ifadeler, ülke genelinde TSK içindeki yapılanmanın nasıl olduğunu ortaya çıkardı.

İfadelerinde, FETÖ'nün TSK içindeki yapılanmasını ayrıntılarıyla aktaran zanlılar, FETÖ'nün illerdeki genel yapılanmasındaki yönetim kademesinin yüzde 80'lik kısmının bilinçli olarak öğretmen ve akademisyenlerden oluşan eğitmenler üzerine kurulduğunu itiraf etti.

Örgütçe belirlenen kriterlere uygun, sözde "hizmet" yapısına mensup kişilerin üniversite eğitiminden önce tespit edilip yetiştirildiğini anlatan zanlılar, daha sonra örgüt tarafından sorumluluk verilen bu kişilerin, ikna kabiliyeti yüksek olduğu için özellikle öğretmenler ile öğretim üyelerinden oluştuğunu dile getirdi.

TSK'DA "OKUL" YAPILANMASI

Zanlılar ifadelerinde, FETÖ içindeki mevcut yapılanmada öğretmenlerin öncelikli olmasının yanı sıra, Türkiye'deki tüm TSK unsurlarındaki düzenin okullardaki hiyerarşik yapı üzerine konumlandırıldığını söyleyerek, örgüt mensupları arasındaki sözde yetki sıralamasının da okullardaki komuta zinciri gözetilerek oluşturulduğunu ifade etti.

Sorgularında, illerdeki TSK yapısının tepesinde FETÖ'nün üst düzey yetkililerince belirlenen "il sorumlusu" bir öğretmen veya akademisyenler olduğunu ve bu kişinin "müdür" olarak adlandırıldığı bilgisini veren zanlılar, bu kişiden sonra ise rütbesi çok yüksek olmayan ve dikkati çekmeyen subaylardan seçilip "müdür yardımcısı" adı verilen kişilerin bulunduğu, daha sonra ise yine öğretmenlerden oluşan "öğretmen grubu"nun yer aldığını aktardı.

İfadelerinde bu güne kadar hiç ortaya çıkmamış bilgileri verdikleri belirtilen zanlılar, TSK'nın içinde FETÖ/PDY'ye mensup "general" rütbesindeki subaylar dahil, diğer tüm subay ve astsubayların rütbelerinin, FETÖ yöneticileri nezdinde hiçbir öneminin bulunmadığını anlattı.

Bu kişilerin hepsinin örgütün TSK'daki okul yapılanması çerçevesinde "öğrenci" olarak adlandırıldıkları bilgisini paylaşan zanlılar, FETÖ'nün belirlediği sözde "il sorumlusu" olan ve "müdür" olarak isimlendirilen öğretmenin de bu kişileri yönettiğini itiraf etti.

EMNİYET, MİT VE TSK'DA "MAHREM YAPI"

FETÖ'nün TSK'daki okul yapılanmasının ayrıntılarının aktarılması sebebiyle soruşturma dosyasına dahil edilecek olan zanlıların bu ifadelere göre, örgüt, Emniyet, MİT ve TSK içerisinde, birbirinden haberdar olmayan "mahrem yapı" adı altında bir yapı oluşturdu.

Bu yapıların başındaki yöneticilerin birbirini tanıdığı "hücre" yapılanmasının dışındaki kişilerin birbirlerinin varlığından haberdar oldukları ancak tanımadıkları bilgisi de zanlıların ifadelerine yansıdı.

Halen gözaltında bulunan 9 zanlı, polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecek.

AA


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.