ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonları kapsamında, devlet kurumlarına kendi elemanlarını yerleştirmek amacıyla kurulduğu ve insan kaynakları (İK) departmanı gibi kullanıldığı ileri sürülen Bursa İş, Kariyer, Eğitim Merkezi Derneği'nde, örgüt yöneticilerinin öğrencileri yerleştirmeyi düşündükleri askeri okulların isimlerini deşifre olmamak için ülke isimleriyle kodladıkları belirlendi.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlediği operasyonun ardından, yaklaşık 10 bin kişilik öz geçmiş havuzunun ele geçirildiği Bursa İş, Kariyer, Eğitim Merkezi Derneği'ne yönelik soruşturma kapsamında, örgüt yöneticilerinin, kendi aralarındaki konuşmalarında öğrencileri sokmaya çalıştıkları askeri okulların sınavların isimlerini ülke isimleriyle kodladıkları saptandı.

Gözaltına alınanların ifadeleri ve elde edilen belgelere göre, örgüt yöneticilerinin kendilerine sadık, fiziksel ve kişisel özelliklerini uygun buldukları öğrencileri, askeriyedeki yapılanmalarında kullanmak amacıyla kara, hava, deniz, jandarma okullarının sınavlarına sokarak, bu kurumlara yerleştirmeye çalıştıkları tespit edildi.

Yöneticilerin, kendi aralarındaki görüşmelerin deşifre olmaması için subaylık sınavlarını "su", Hava Kuvvetleri sınavlarını "Hollanda", Kara Kuvvetleri sınavlarını "Kanada", Deniz Kuvvetleri sınavlarını "Danimarka", Jandarma sınavlarını ise "Japonya" gibi isimlerle kodladıkları anlaşıldı. Yöneticilerin, örneğin temmuz ayında jandarma okullarındaki sınava girecek öğrencilerle "Temmuz ayında Japonya'ya gideceksin" gibi ifadelerle şifreli olarak görüştükleri ortaya çıktı.

Soruşturma kapsamında Diyarbakır'da görevli hava kuvvetleri mensubu teğmen M.Ç, zabıt katibi V.İ. ile askeri okullara yerleştirilmeye çalışıldığı öğrenilen D.A, D.K, A.G. ve H.A. gözaltına alındı.

Söz konusu 4 öğrencinin dernek yöneticileri tarafından askeri okullara yerleştirilmeye çalışıldığı öğrenildi. Dernek yöneticileriyle irtibatı bulunan ve kod ismi kullanan bu 4 kişinin örgüt talimatıyla çeşitli astsubay meslek yüksekokulu sınavlarına sokulduğu, bu kişilerin birden fazla okuldaki yazılı ve sözlü sınavları geçtikleri, sağlık muayenesinde elendikleri öğrenildi. Zanlılar emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

OLAY

Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 3 Aralık 2015'te 4 aylık bir çalışmanın ardından FETÖ/PDY'ye insan kaynağı sağladığı iddiasıyla bir derneğe operasyon düzenlemişti.

Operasyonda dernek yöneticileri ve çalışanları S.K, R.B, O.T, B.G, H.Ç, T.B, Z.D, T.A, H.T, A.E, B.E, gözaltına alınmıştı. Merkez Nilüfer ilçesi Özlüce Mahallesi'ndeki dernek ofisinde ve gözaltına alınan şüphelilerin evlerinde arama yapan ekipler, çok sayıda örgütsel dokümana el koymuştu.

Dernek yöneticilerinin FETÖ/PDY'ye bağlı özel okul, dershane ve özel üniversitelerde okuyan ya da örgüte yakın kişiler vasıtasıyla referans olunan, örgüte hizmet edebilecek öğrencileri tespit ettiği, bu öğrencilerin öz geçmişlerini bir havuzda topladıkları saptanmıştı.

Şüphelilere ait evlerde yapılan aramalarda yaklaşık 10 bin kişinin öz geçmişinin bulunduğu bir havuza ulaşılmıştı. Şüphelilerin, öz geçmişi havuza alınan kişilerle mülakat yaptıkları, zanlıların FETÖ/PDY'ye hizmet edecek kişileri bu yolla belirledikleri öne sürülmüştü. Belirlenen bu kişilerin, dernek yöneticileri tarafından fiziksel ve kişisel özelliklerinin uygunluğuna göre gelecekte örgütün amaçlarına hizmet etmeleri için polis ve askeri okul sınavlarına sokuldukları, kamu kurumlarında çalışan FETÖ/PDY'ye hizmet eden kişiler vasıtasıyla buralarda işe yerleştirildiği iddia edilmişti.

"Terör örgütüne üye olmak, eleman temin etmek, kişisel verilerin hukuka aykırı ele geçirilmesi" suçlamalarıyla adliyeye sevk edilen şüphelilerden S.K, R.B ve Z.D. tutuklanmış, diğer şüpheliler ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Aynı dernekle ilgili 1 Ağustos'ta düzenlenen ikinci operasyonda da örgüt tarafından işe yerleştirildiği tespit edilen 3'ü kadın 29 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerden 10'u savcılıkça serbest bırakılmış, mahkemeye çıkarılan 19 kişiden, 15'i ise tutuklanmıştı.

FETÖ ORGENERALİ "ÖĞRENCİ", ÖĞRETMENİ "MÜDÜR" YAPTI

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda yakalanan "Erzurum il sorumlusu" bir öğretmenin aralarında bulunduğu 9 kişi, örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve emniyetteki "hücre" yapısını deşifre etti.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından örgütün faaliyetlerini deşifre etmek ve suça karışanlar hakkında yasal işlemler yapmak amacıyla Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma devam ediyor.

Savcılığın talimatı doğrultusunda İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası bu örgütle bağlantılı olan kişilerin belirlenmesine yönelik araştırma yaptı.

Bu kapsamda, FETÖ'nün kentteki TSK yapılanmasını yönettikleri belirlenen 9 zanlıyı yakalamak için çalışma başlatan ekipler, örgütün sözde "Erzurum il sorumlusu" olduğu belirtilen firari öğretmen A.Ö, örgütün Erzurum'daki yönetim kademesinde yer aldıkları belirtilen albaylar S.E ve İ.Y, üsteğmenler M.K. ve A.Ç, öğretmenler Ş.T, H.İ.A. ve E.İ. ile Yrd. Doç. Dr. M.T'yi de geçen hafta düzenlenen eş zamanlı operasyonla gözaltına aldı.

TSK içinde FETÖ yapılanmasına yönelik aktif olarak faaliyetler yaptıkları tespit edilen zanlılardan "il sorumlusu" A.Ö. ile albaylar S.E. ve İ.Y'in, emniyette verdiği ifadeler, ülke genelinde TSK içindeki yapılanmanın nasıl olduğunu ortaya çıkardı.

İfadelerinde, FETÖ'nün TSK içindeki yapılanmasını ayrıntılarıyla aktaran zanlılar, FETÖ'nün illerdeki genel yapılanmasındaki yönetim kademesinin yüzde 80'lik kısmının bilinçli olarak öğretmen ve akademisyenlerden oluşan eğitmenler üzerine kurulduğunu itiraf etti.

Örgütçe belirlenen kriterlere uygun, sözde "hizmet" yapısına mensup kişilerin üniversite eğitiminden önce tespit edilip yetiştirildiğini anlatan zanlılar, daha sonra örgüt tarafından sorumluluk verilen bu kişilerin, ikna kabiliyeti yüksek olduğu için özellikle öğretmenler ile öğretim üyelerinden oluştuğunu dile getirdi.

TSK'DA "OKUL" YAPILANMASI

Zanlılar ifadelerinde, FETÖ içindeki mevcut yapılanmada öğretmenlerin öncelikli olmasının yanı sıra, Türkiye'deki tüm TSK unsurlarındaki düzenin okullardaki hiyerarşik yapı üzerine konumlandırıldığını söyleyerek, örgüt mensupları arasındaki sözde yetki sıralamasının da okullardaki komuta zinciri gözetilerek oluşturulduğunu ifade etti.

Sorgularında, illerdeki TSK yapısının tepesinde FETÖ'nün üst düzey yetkililerince belirlenen "il sorumlusu" bir öğretmen veya akademisyenler olduğunu ve bu kişinin "müdür" olarak adlandırıldığı bilgisini veren zanlılar, bu kişiden sonra ise rütbesi çok yüksek olmayan ve dikkati çekmeyen subaylardan seçilip "müdür yardımcısı" adı verilen kişilerin bulunduğu, daha sonra ise yine öğretmenlerden oluşan "öğretmen grubu"nun yer aldığını aktardı.

İfadelerinde bu güne kadar hiç ortaya çıkmamış bilgileri verdikleri belirtilen zanlılar, TSK'nın içinde FETÖ/PDY'ye mensup "general" rütbesindeki subaylar dahil, diğer tüm subay ve astsubayların rütbelerinin, FETÖ yöneticileri nezdinde hiçbir öneminin bulunmadığını anlattı.

Bu kişilerin hepsinin örgütün TSK'daki okul yapılanması çerçevesinde "öğrenci" olarak adlandırıldıkları bilgisini paylaşan zanlılar, FETÖ'nün belirlediği sözde "il sorumlusu" olan ve "müdür" olarak isimlendirilen öğretmenin de bu kişileri yönettiğini itiraf etti.

EMNİYET, MİT VE TSK'DA "MAHREM YAPI"

FETÖ'nün TSK'daki okul yapılanmasının ayrıntılarının aktarılması sebebiyle soruşturma dosyasına dahil edilecek olan zanlıların bu ifadelere göre, örgüt, Emniyet, MİT ve TSK içerisinde, birbirinden haberdar olmayan "mahrem yapı" adı altında bir yapı oluşturdu.

Bu yapıların başındaki yöneticilerin birbirini tanıdığı "hücre" yapılanmasının dışındaki kişilerin birbirlerinin varlığından haberdar oldukları ancak tanımadıkları bilgisi de zanlıların ifadelerine yansıdı.

Halen gözaltında bulunan 9 zanlı, polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecek.

AA

  • FETÖ soruşturması

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000