ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, ekim ayında dinleyeceği isimleri belirledi. Komisyona, eski Genelkurmay Başkanları çağrılacak. Komisyona, darbe gecesinin kritik ismi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Beni Bahçeli’ye sorun” dediği öne sürülen dönemin 1. Ordu Komutanı ve Genelkurmay 2. Başkanı Ümit Dündar, Türkiye’ye darbeyi haber verdiği öne sürülen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanı Aleksandr Dugin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Darbeyi eniştemden öğrendim” dediği eniştesi Ziya İlgen de davet edilecek.

GÖRÜŞMELER BAŞLADI
TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, dünkü toplantısında ekim mesaisinde dinlenecek isimleri belirledi. Komisyon Başkanı Reşat Petek, komisyonun ilk olarak Mustafa Önsel (Emekli Jandarma Kurmay AlbayYazar), Prof. Dr. Şafak Ertan (Polis Akademisi Başkan Yardımcısı), Prof. Dr. Mustafa Öztürk (Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi) ve Şahin Tin’i (AK Parti Denizli Milletvekili) dinleyeceğini duyurdu. Petek, bu isimlerin dün komisyon toplantısında hazır bulunduğunu açıkladı. Komisyonda, darbe gecesi Erdoğan’ın Marmaris’ten İstanbul’a güvenle uçmasında etkili olan ve “Sana nasıl güveneyim?” diye sorduğunda “Beni Bahçeli’ye sorun” karşılığını verdiği öne sürülen dönemin 1. Ordu Komutanı ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar da dinlenecek. Komisyona, Cumhurbaşkanı’nın “Darbeyi, eniştemden öğrendim” dediği enişte Ziya İlgen de çağrılacak.

O SÖZLER SORULACAK
Darbeden bir gün önce Ankara’da önemli temaslar yapan ve darbe konusunda hükümeti uyardığı ileri sürülen Putin’in danışmanı Dugin de komisyona davet edilecek. Davet, diplomatik yollardan yapılacak. Dugin’e, “Darbeyi Amerikancı kuvvetler yaptı” yönündeki sözlerinin arkasındaki istihbarat bilgileri sorulacak. Komisyon, eski CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler’e “CHP ile Cemaat ittifak yaptı” açıklamasının gerekçesi sorulacak. Gülen ile bağlantılı olduğu öne sürülen DSP’li eski bakan Tayyibe Gülek de komisyona çağrılacak.

İŞTE TAKVİM

18 EKIM
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar
Eski İçişleri Bakanı Efkan Âlâ
Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar
Gazeteci Fehmi Koru
Prof. Dr. Ahmet Akgündüz

19 EKIM
Emekli Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök
Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin
Prof. Dr. Nevzat Tarhan
Eski milletvekili Birgül Ayman Güler
Gazeteci Nevzat Bayhan

20 EKIM
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt
Yazar Yavuz Çobanoğlu/ Tunceli Üniversitesi
Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ekrem Keleş
Yazar-gazeteci Yavuz Selim Demirağ
Eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu

25 EKIM
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ
Şehir Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükara
Gazeteci Nedim Şener
Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak
Eski Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar

26 EKIM
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner
Gazeteci Hüseyin Gülerce
Putin’in danışmanı Aleksandr Dugin
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan
İlahiyatçı (mezhepler tarihi) Prof. Dr. Sönmez Kutlu
Eski bakan Tayyibe Gülek

27 EKIM
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen n Eski MİT Müsteşarı Emre Taner
Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Fikret Acar
Zonguldak Emniyet Müdürü Osman Ak


‘CİZVİT-ESCOBAR YÖNTEMİ’
15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, FETÖ’nün cizvit tarikatını ve Escobar’ın (uyuşturucu baronu) mali yöntemlerini esas alarak çalıştığını söyledi. Örgütün vazgeçmediğini ve mali alanda bir darbe girişimi olabileceğini ifade eden Çomaklı, Polis Akademisi’nin mahzeninde buldukları bir belgede örgütün teşkilat yapısına ilişkin kriptolara ulaştıklarını açıkladı. Bu belgenin çok önemli olduğunu ve belgede ikinci FETÖ’nün kim olduğunun görüldüğünü vurgulayan Çomaklı, can güvenliği sorunu ve çok gizli belge olması nedeniyle komisyonun bu evrakı resmi olarak istemesi durumunda ancak gönderebileceklerini kaydetti.

‘MENZİL CEMAATİ TALEPKÂR’
KOMİSYONDA konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi Prof. Mustafa Öztürk, FETÖ’den boşalan yere diğer tarikat ve cemaatlerin heveslendiğini söyledi. Öztürk, “Bu dini yapıların devlet tarafından denetlenmesi, faaliyet alanlarının belirlenmesi gerekir. Bu kadar özgürlüğün cemaatler için lüks olduğunu düşünüyorum. Şu anda başka yapılar da o boşluğu doldurmanın hevesi içinde. Menzil cemaatinin bu konuda çok talepkâr olduğunu biliyorum. Nurculuğun diğer kolları da hevesli” dedi.

Saliha Çolak / GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000