ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Şırnak'ta sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırılmasıyla, camiler ibadete açıldı.

Sokağa çıkma yasağının 05.00'ten 22.00'ye kadar kaldırıldığı Şırnak'a dönen vatandaşlar, 246 gün aradan sonra camileri doldurarak namaz kıldı.

Kentte PKK'lı teröristlerin saldırılarıyla kullanılamaz hale gelen Nuh Nebi, Yeni, Hazreti Bilal, Alihan Tatar camileri ve Ulu Cami için yıkım kararı verilirken, 10 caminin güçlendirme ve onarım çalışmaları sürüyor. Çalışmaların tamamlandığı camiler ise ibadete açıldı.

Cami cemaatinden Suat Tatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla kente dönen vatandaşların, huzur içinde yaşamlarını sürdürmeye başladığını söyledi.

Kentte aylar sonra camide namaz kılmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Tatar, "Artık okulumuza gidiyoruz, Allah'a çok şükür camilerimize gelip namazımızı kılıyoruz. Şu an çok şükür rahatız, huzurluyuz." dedi.

Vatandaşlardan Şahin Üzen ise sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırılmasıyla kente döndüklerini belirtti.

Terör nedeniyle aylarca mağdur olduklarını anlatan Üzen, "Evimiz yıkıldı, kiraladığımız evde yaşamımızı sürdürdük. Tekrar eskisi gibi huzur istiyoruz, kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz. Artık camimize gelip cemaatle namazımızı kılıyoruz. Huzuru ancak camide buluyoruz." ifadelerini kullandı.

"Bizim için yeni bir süreç başladı"

Şırnak Cami Koruma Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (Cami- Der) Başkanı ve Hazreti Ömer Camisi İmamı Nurettin Tatar, yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla sokağa çıkma yasağının kaldırılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

"8 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü kentte ezan sesi hiç dinmedi. İlk namazı kıldırdık. Allah'a çok şükür, halkımız camilerimize yoğun teveccüh gösterdi." diyen Tatar, halkın camilere adeta akın ettiğini dile getirdi.

Halkın zorlu bir süreçten geçtiğine, mağdur olduğuna işaret eden Tatar, vatandaşların büyük bölümünün evlerini terk edip başka illere gitmek zorunda kaldığını belirtti.

Tatar, "Allah'a çok şükür bu sıkıntılı süreç bitti ve bizim için yeni bir süreç başladı. Halk yaralarını sarmaya başladı. Yaşanan mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi için hayırseverlerimize de çok iş düşüyor. İnşallah hep birlikte kenti yeniden imar edeceğiz. Yeniden huzurlu ve mutlu günlere kavuşmaya özen göstereceğiz. İnşallah Allah bir daha böyle günler bize göstermez." diye konuştu.

"Terörün en büyük kaynağı cehalet ve imansızlıktır." değerlendirmesinde bulunan Tatar, bu kapsamda terör örgütünce eğitimin de engellenmeye çalışıldığını söyledi. Tatar, şunları kaydetti:"Terör örgütü sürekli eğitimi boykot ederek, öğrencileri tehdit edip eğitimsiz ve maneviyattan uzak kalmalarını sağlamaya çalışıyor. Bu iki derdimizin dermanı da eğitime ve maneviyata önem vermektir. İşin eğitim kısmı öğretmenlerimize ve Milli Eğitim Müdürlüğüne, manevi kısmı ise din alimlerine, imamlara ve cami görevlilerine düşüyor. Gençlerimizi kazanmak, terör örgütlerinin tuzağına düşmelerini önlemek için çok iyi bir eğitim vermemiz gerekiyor. İnşallah elimizden geleni yapacağız."

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000