04 ARALIK 2016
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Bürde ÖZÇAKIR / GAZETE HABERTÜRK 

Ssonuçları liselere geçişte kullanılan ve 1.2 milyon ortaokul 8’inci sınıf öğrencinin iki gün boyunca girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının ardından “hatalı sorular” tartışması başladı. Veliler ve eğitimciler Türkçe ve Matematik sınavlarından birer sorunun iptalini istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) iletmek için de imza kampanyası başlatıldı.

TÜRKÇE’DE UNUTMAK SORUNLU

İptali istenen sorulardan biri sınavdan sonra da eleştirilere neden olan Türkçe sınavı A kitapçığındaki 1. soru. Cevap anahtarında doğru olarak verilen A şıkkının hatalı, D şıkkının doğru olduğu belirtiliyor.

Bilfen Ortaokulu uzmanları bu soruyla ilgili: Soruda “unutmak” sözcüğünün öncülünde verilen 2. cümledeki “Yoğunluktan dolayı kitap okumayı da unuttuk” şeklindeki kullanımı “Bir şeyi yapamaz duruma gelmek” anlamını net olarak vermiyor, öğrenciler de bu sözcüğü ‘Hatırlamamak” olarak değerlendirdi. Çünkü Türk Dil Kurumu’nda da “unutmak” sözcüğünün 3. anlamı olan “Bir şeyi yapamaz duruma gelmek: Onu da bilirdim eskiden memleketteyken amma sonradan unuttum” şeklinde bir cümleyle örneklenmektedir. Ancak cümledeki “kitap okumayı unutmak” ifadesi sözlükteki örnekte belirtildiği gibi zamanla unutulacak bir beceri değildir. Diğer taraftan cümle günlük rutin işler içinde yapılması gereken bir şeyi unutmak olarak yorumlandığında da yorgunluk sebebiyle hatırlanamamış bir eylem olarak değerlendirilmiştir.

MATEMATİK MÜFREDAT DIŞI

İptali istenen Matematik B kitapçığında 20. soru olan “K ve L sayı doğrusu” sorusunun ise 2. TEOG konusu olduğu ve ilk TEOG için müfredat dışı olduğu savunuluyor. Sınavlara itiraz soru ve cevaplar yayımlandıktan sonra 5 gün içinde itiraz edilebiliyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 13 dakika önce
  matematikte çıkan soruyu kök 27 nin hangi iki sayı arasında olduğunu bulup onu 9 dan çıkarabilirdik bu illa kareköklü sayılarda çıkarma işlemi olarak sayılmıyor tam sayılarda çıkarma işlemi olarak sayılıyor ama türkçe sorusunun kaldırılmasına katılıyorum...
 • Misafir 2 saat önce
  Matematıke katılıyorum fakat unutmak sorusu doğru ve çok güzel bır soru
 • Misafir 02 Aralık 2016 Cuma 12:51
  müfredat dışı iptal edilmeli
 • Misafir 02 Aralık 2016 Cuma 12:01
  MATEMATİK SAYI DOĞRUSU 2.TEOG SORUSU İPTAL EDİLMELİ
 • Misafir 02 Aralık 2016 Cuma 11:01
  Bencede iki soru kesinlikle iptal edilmelidir...
 • Misafir 01 Aralık 2016 Perşembe 22:05
  Sayı doğrusu ve türkçe unutmak sorusu kesinlikle iptal edilmelidir
 • Misafir 01 Aralık 2016 Perşembe 16:12
  türkçenin o sorusu kesinlikle iptal olmalı
 • Misafir 01 Aralık 2016 Perşembe 16:07
  Evet iptal edilmeli çocuklarımız yıllarca bu Sınavlar için hazırlanırken sorularda bu şekilde sıkıntı çıkması ne kadar Üzücü öğretmenlerin bile çelişkide kaldığı soruları bu çocuklara sormaya kimsenin Hakkı yok
 • Misafir 01 Aralık 2016 Perşembe 14:24
  turkce sorusu yanlıs ıpal edılmelı
 • Misafir 01 Aralık 2016 Perşembe 13:06
  ben veli olarak istemiyorum...
Kalan karakter : 300