28 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Hükümet, Anayasa referandumu öncesinde yurtdışında yaşayan ancak tanıma-tenfiz davası açarak boşanma işlemlerini Türkiye’de gerçekleştirmedikleri için mağduriyet yaşayan binlerce vatandaş için Kanun Hükmünde Kararname çıkarıyor.

Yabancı mahkemelerde boşanan Türk vatandaşlarının, Türkiye’de tanıma-tenfiz davası açmaması ya da kararı Türk mahkemelerine tanıtmaması bazı sorunlara yol açıyor.

Türkiye’de yasal olarak evliliklerin devam ettiğinin görünmesi; miras, velayet, nüfus ve diğer idari işlemlerde sorunları gün yüzüne çıkarıyor. Bu sorunların yaşanmaması için tanıma-tenfiz davası açılması gerekiyor.

DOSYA ÜZERİNDEN KARAR VERİLEBİLECEK

Sorun yaşayan binlerce gurbetçi vatandaş; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı’na başvurarak sorunlarının çözülmesini talep etti. Aileleriyle birlikte 100 bine yakın kişiyi ilgilendiren konuda çözüm için harekete geçildi. Yurtdışı Türkler Başkanlığı ile Adalet Bakanlığı, çözüm konusunda farklı öneriler getirdi. Öncelikli olarak boşanmada 2 tarafın da başvurma zorunluluğu kaldırılıyor.

Yurtdışında ikamet eden ve Türkiye’de yaşamayan kişiler tanıma-tenfiz davasını İstanbul, Ankara ya da İzmir’de Aile Mahkemesi’nde açabiliyor. Ancak mevcut düzenlemede 2 tarafın da davalara katılması gerekiyor. Taraflardan birine ulaşılamaması durumunda davalar, yıllarca sürüyor ve sonuçlandırılamıyor.

Çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararname’yle mahkemeler taraflardan birinin başvurusu üzerine söz konusu ülkeden boşanma dosyasını talep edip, 3-5 yıl süren tebligat ve mahkeme süreci beklenmeden dosya üzerinden karar verecek. Bürokratik işlemler ve tebligat süresi kısalacak. Sonraki aşamalarda bu işlem için nüfus müdürlüklerinin de yetkili kılınması söz konusu olabilecek.

BÜLENT AYDEMİR/GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 27 Mart 2017 Pazartesi 12:37
  Allah razi olsun reisimizden bende turkiyeden bosanma davam var yaklasik 3 yil oldu insallah en kisa zamandabosanirim hayirli gunler dilerim
 • Misafir 17 Mart 2017 Cuma 14:22
  Yabanci ülkelerde yasayan vatandaslara cok büyük bir yardim ve kolaylik. Sevindim :)
 • Misafir 01 Mart 2017 Çarşamba 23:36
  Cok dogru bir karar olur. Yururluk ne zaman gelcecek bilen varmi arkadaslar ?
 • Misafir 28 Şubat 2017 Salı 18:21
  BU KANUN ÇIKARSA ;ALLAH RAZI OLSUN DERİZ.OĞLUM RUSYADA BOŞANDI, MAHKEME KARARI VAR.TÜRKİYEDE HALA EVLİ GÖZÜKÜYOR.
 • Misafir 20 Şubat 2017 Pazartesi 22:34
  Ne zaman bu yasa girecek yürürlüğe
 • Misafir 16 Şubat 2017 Perşembe 01:04
  konsolos luha basvurdum öyle bisey yok dediler ben 2000 senesinde bosandim esim alman ve bosanma karari apostil elimde kendisi türk makam larina hic bir sekilde imza vermiyor halen evli gözüküyorum
Kalan karakter : 2000