25 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, "Demokratik hakkını kullanan, karşısına konmuş olan iki tercihten birine dair görüş bildirenleri, bu ülkenin milyonlarca vatandaşını 'terörist' ilan ediyorlar, gözleri dönmüş. Ne yaparsanız yapın, gece yarısı sinsice getirdiğiniz KHK'larla üniversiteden atmaya kalktığınız yüzlerce bilim insanı, 'hayır' dediği için gece uykularınızı kaçıran İrfan Değirmenci, bu ülkenin nice milyonlarca onurlu insanı, 'Türkiye' diyen bizler asla yılmayacağız." dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantının ardından açıklamada bulunan Böke sözlerine, "Çok izleyen olmayabilir. Çünkü biz basın açıklaması saatimizi duyurduktan hemen sonra Bakanlar Kurulu'nun açıklama saati de hızla bizim saatimizle değiştirildi ama mutlaka bir yerlerde izleyenler vardır, hepinize sonsuz sevgi ve saygılarımızı iletiyorum." diyerek başladı.

Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit olan beş askerin cenazesinin bugün memleketlerine gönderildiğini anımsatan Böke, Türkiye'nin, sınır güvenliğini sağlamak için sınır ötesi operasyon yapma hakkının olduğuna dikkati çekti.

"Bizim için en önemli şey, 80 milyon vatandaşımızın can güvenliğidir. Bunun için de uluslararası hukukun gerektirdiği her şeyin yapılması gerekliliğinde hiçbir tereddüt yoktur." diyen Böke, Türkiye'nin, AK Parti'nin yanlış ve maceracı dış politikaları sonucunda, Suriye'de bir bataklığa gömüldüğünü ileri sürdü.

Böke, neredeyse her gün yürekleri yakan acı haberler alındığına işaret ederek, şehitlere Allah'tan rahmet, geride kalanlara ve Türkiye'ye sabır ve başsağlığı dileklerini iletti.

Hükümetin, bu yaşananlara dair bir açıklama yapmasını isteyen Böke, "Orada neler oluyor? Sınır ötesinde bizim çocuklarımız ne için savaşıyor ve şu anda ne durumdalar? Bunları açıklamak bir yana, maalesef dış politika, herhangi bir mantık çerçevesine sığınmaktan çok uzak, ülkenin çıkarlarını, çocuklarımızın canını ve güvenliğini değil, AKP'nin iç siyasetinin malzemesi olmuş durumda. Gözetmesi gereken 80 milyonun can güvenliğiyken, maalesef Türkiye'nin dış politikası AKP'nin iç siyasetine malzeme edilmeye devam ediyor." diye konuştu.

Böke, dış politikanın iç politikaya malzeme edilmesinin nasıl zararlara yol açtığının bir kaç yıldır görüldüğünü, Türkiye'nin ödediği bu büyük bedellerin son bulması gerektiğini bildirdi.

"GÖNÜL İSTERDİ Kİ YSK'DAN ÖĞRENSEYDİK"

Bu sorumsuz yaklaşımın şimdi de referandum kampanyası ekseninde sürdüğünü iddia eden Böke, "Bir uçak gezisinde verilen bir dış politika kararının, iki hafta sonra başka bir uçak gezisinde değişiyor olmasının, çok endişe verici olduğunu paylaşmak istiyoruz. Kimse çocuklarımızın, bizlerin can güvenliği üzerinden iç siyaset yapma hakkına sahip değildir." dedi.

Böke, çocukların canının iç siyasete malzeme edildiği bu çarpık düzenin devam etmesini istemediklerini ifade etti.

"Türkiye, aydınlık bir geleceğe imza atacağı hayırlı bir referandum sürecine resmi olarak girdi. Referandumun 16 Nisan'da yapılacağını gönül isterdi ki biz YSK'dan öğrenseydik ama YSK'dan değil, adı merkez medya olan ama çökmüş olan medya kuruluşlarının köşe yazılarından öğrendik." diyen Böke, saray rejiminin, kurumsal çöküşü ortaya çıkardığını ileri sürdü.

Böke, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu saray rejimi Merkez Bankasından YSK'ya, Anayasa Mahkemesine, Türkiye'de 80 milyonun hakkını, hukukunu, geleceğini, ekonomisini koruyan tüm kurumları yok etmiş durumda ama biz biliyoruz ki 16 Nisan'da herkes bu düzene 'hayır' diyecek. Biz biliyoruz ki Türkiye kazanacak ve bizler yeniden Cumhuriyet'i Cumhuriyet yapan, bizi düzene dahil eden bu değişiklikleri mutlaka kurumsal yapısıyla yeniden ayağa kaldıracağız. Bizim bu gördüğümüzü, bu düzene 'hayır' dendiği gerçeğini saray da görüyor. Dolayısıyla saray rejimi kampanyasını daha ilk günden itibaren korkutarak, tehdit ederek, bizleri terörize ederek yürütmek konusunda kararlı gözüküyor. Çünkü artık anlatacağı bir Türkiye hikayesi kalmadı, aydınlık, umut dolu, öz güvenli bir yarın anlatması mümkün değil, kendi hikayesi bitti."

"TERÖRİST İLAN EDECEK KADAR KORKUYORLAR"

Egemenliğin milletten alınıp, saraya verilmek istediğini, bunun için de korku, baskı ve tehdit yolunun izlendiğini iddia eden Böke, "16 Nisan'dan sonra Türkiye'de aydınlıkların başlayacağını onlar da görüyorlar. O yüzden de 'hayır' diyen akademisyenden, gazeteciden, televizyoncudan, siyasetçiden, emekçiden, kadından, erkekten, yıllarca bu ülkeye emek vermiş emeklilerden, şehit annelerinden bile 'terörist' ilan edecek kadar korkuyorlar." ifadesini kullandı.

Böke, bu korku sonucunda "hayır" diyen bilim insanlarının üniversiteden atıldığını, gazetecilerin, televizyoncuların işleriyle, onurları arasında tercih yapmaya zorlandığını öne sürdü.

Referandum sürecinin kurallarının, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile değiştirilerek, "Hep biz konuşalım, gerçekler sussun" denildiğini ileri süren Böke, gerçekler ortaya çıkarsa bu düzenin değişeceğini, Türkiye'nin kazanacağını söyledi.

Böke, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hayır kampanyasını daha ilk günden zorbalıkla engellemeye çalışıyorlar. Demokratik hakkını kullanan, karşısına konmuş olan iki tercihten birine dair görüş bildirenleri, bu ülkenin milyonlarca vatandaşını 'terörist' ilan ediyorlar, gözleri dönmüş. Ne yaparsanız yapın, gece yarısı sinsice getirdiğiniz KHK'larla üniversiteden atmaya kalktığınız yüzlerce bilim insanı, 'hayır' dediği için gece uykularınızı kaçıran İrfan Değirmenci, bu ülkenin nice milyonlarca onurlu insanı, 'Türkiye' diyen bizler asla yılmayacağız. Gerçekler konuşulacak. Siz sesimizi kıstığımızı zannedeceksiniz ama siz kısmaya çalıştıkça, herkes bizi daha çok duyacak. Türkiye kazanacak ve bugünden zaten kazanıyor. Terörist ilan etmeye kalktığımız bu millet, Cumhuriyeti yeniden ayağa kaldıracak, sizin çarpık düzeninizi, bu saray rejimini bitirecek ve yeniden aydınlık bir Türkiye hikayesini demokratik bir biçimde hep beraber yazacak. Siz bu değişimin başladığını gördüğünüz için korkuyorsunuz."

"KARŞIMIZA KONMUŞ SORU AÇIK"

Herkesin görevinin sandığa gitmek, bu demokratik hakkı hayırlı bir şekilde kullanmak ve sandıklara sahip çıkmak olduğunu belirten Böke, gençlere, "Sevgili gençler, lütfen üniversitelerinizden ayrılamayacağınız bir hafta sonuna denk gelen bu referandumda olduğunuz yerde oyunuzu kullanabilmek için kayıtlarınızı aldırmayı ihmal etmeyin. Siz varsanız, Türkiye'nin yarınları mutlaka aydınlık olacak, siz varsanız Türkiye Cumhuriyeti demokratikleşecek." diye seslendi.

Böke, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "CHP'nin anayasa değişikliğiyle ilgili Anayasa Mahkemesine gidip gitmeyeceğinin" sorulması üzerine Böke, "Parti üst kurullarımızın hepsinde de bugünkü MYK'da da konu değerlendirilmeye devam ediyor. Yarın Sayın Genel Başkanımız bu konuyla ilgili açıklamayı yapacak parti adına." yanıtını verdi.

Böke, "CHP'nin referandum sürecindeki stratejisinin" sorulması üzerine, CHP'nin halkla birlikte siyaset yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bizim karşımıza konmuş olan soru çok açık, özgür, bağımsız, aydınlık bir Türkiye mi yoksa baskı, tehdit altında bir Türkiye mi? Bizim yüz yüze sormamız gereken sorular bunlar. Kalkınan, zenginleşen, bunu adil paylaşan bir Türkiye mi, yoksa yoksulluk, yokluk ve sosyal sorunlar içinde bir Türkiye mi? Bunu yüz yüze konuşmazsanız, zaten siyaset, siyaset olmaktan çıkar. Biz tüm bu soruların halkımızla beraber yanıtlarını arayacağımız görüşmelerle siyaset yapmaya devam edeceğiz."


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 15:22
  benden evet evet evet
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 15:05
  helal sana be
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 10:10
  Hristiyan kimliğimle gurur duyuyorum. "Selin Sayek Böke"
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 00:53
  chp Atatürk'ün partisi olmaktan çıkalı çok olmuştu. en azından ulusalcılık yanı vardı. şimdi oda yok. anca hdp nin ulusalcı görüşüne destek vererek ülkeyi uçuruma bilerek yada bilmeyerek sürüklüyor
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 00:51
  20 küsür yıldır Halk partiye verdim, ne dedilerse tersi çıktı. ülkemin geleceği herşeyin üstünde. bu yüzden evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 22:19
  Evet ama 18 yaş olmasaydı daha güzel olurdu.
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 22:04
  BIKMADINIZ 13 YILDIR YENİLMEYE BE ACEMİ PEHLİVANLAR
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 21:59
  AAAA NE KADAR ŞAŞIRDIM
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 21:57
  evettttttttttttttttt
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 21:56
  Evet diyenleri neden evet dediğini bilmiyor diyenler Hayır niçin dedikleri ni bilyormu? Herkes saygılı olsun bu millet kurtuluş savaşı mı kazanmayı bilmiş lideriyle bugün den liderinin dediği kurtuluş evet ise evet der aşşağılamayı bırakın
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 21:16
  Evet diyince ne olacağı anlatılmaktan kaçılıyor onun yerine, Atatürkün kurduğu bir sistemi terör örgütü sistemi gibi lanse edip körü körüne evet denmesi için kaçamak oynanıyor.
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 21:11
  evet diyorum kimene kim ne hakla soruyor
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 20:33
  nayıııırr
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 20:25
  Fazla düşünmeye gerek varmı kimler hayır diyor bakmak yeterli yeni Türkiye'nin ayak sesleri geliyor evet evet eveeeettt
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 20:23
  okumuyorsun ya da okuduğunu anlamıyorsun
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 20:11
  Evet diyorum çünkü ben de tek tek maddeleri okuyorum ve okuduğumu da anlıyorum.Yaaaa işte cevabın.
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 20:08
  HAYIR HAYIR HAYIR
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:51
  Hayır diyorum çünkü tek tek maddeleri okuyorum evet diyenlere soruyorum niye evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:41
  evett
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:41
  ewweeett
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:39
  evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:34
  Tabibi evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:33
  yenı duzene gecmenın zamanı eskıyı eskıde bırakıcaz evet evet evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:30
  Evet evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:29
  evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:22
  Halktan korkan halk partisi
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:18
  evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:14
  İnşallah halkımız cevabı sandıkta verecek. EVET
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:09
  Ben bu ülkeyi yaşanmaz hale getiren tüm siyasetcilere hayır diyorum! Bu ülkede 15 yıl önce bukadar duble yollar yoktu ama bukadar kutuplaşmış huzursuz bir millet yoktu! İnsanlar çok para kazanmıyor ama kazandığı ile geçinebiliyordu! Yeter artık siyasi oyunlarınıza hepiniz bırakın bu ülkeyle oynamayı!!!! Bu ülke hiç bir partinin yada siyasinin değil bu ülke bu halkındır!!!!!
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:06
  Millet için EVET Devlet için EVET Dünyadaki tüm mazlumlar için EVETTT
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 19:01
  İnadına Evet .
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:52
  Firavun'ların yönettigi köleler gibi olmayın.kula kulluk yapmayın allahtan korkun.türkiye ne hale geldi.mantıklı düşünün hayırlar olsun.ülkemizde iyi giden ne var
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:52
  hayır
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:37
  halktan korkanlara inat diyenler; evet derseniz artık söz sizde olmayacak şunu bir idrak etseniz. Bırakın Evet ve Hayır diyenleri ayrıştırmayı. Zor biliyorum ama okuyun, neye evet neye hayır okuyarak karar verin
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:32
  evetttttttttt
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:32
  siz sistem değişsin istemiyorsunuz ama mevcut sistemdeki işleyişi de tıkamak için çabalıyorsunuz allah aşkına siz neyi savunuyorsunuz.
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:24
  Evet Evet Evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:22
  evett
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:16
  Diktatörlüğe soygunculuğa adaletsizliğe HAYIR
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:11
  evet evet evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:10
  Nasıl bir korkudur nasıl bir tedirginliktir bu.Bırakın halk karar versin evet/hayır kararına.Koltuk sevdalısı diyorsunuz yaptığınız aynı davranış.Halktan korktukça ,tepeden bakıp kararlarına saygı duymadıkca bizden ne köy olur nede kasaba.
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:05
  Evet evet evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 17:59
  evet evet evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 17:59
  evet
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 17:59
  evetttttt
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 17:55
  HAYIR
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 17:41
  EVET
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 18:22
  oposition daha hala akillanmamis siz böyle devam edin dogru yoldasiniz.
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 17:35
  Halktan korkanlara inat evet eveet eveeet.
 • Misafir 13 Şubat 2017 Pazartesi 17:35
  gider gider -:)
Kalan karakter : 2000