ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Her özel günler için Doodle hazırlayan arama motoru Google, Sevgililer Günü'ne özel hazırladığı Doodle'ı ana sayfasına taşıdı. Sevgililer Günü'ne özel hazırlanan Doodle'da, eğlenceli ve 4 bölümden oluşan, hikayeli bir oyun yer alıyor.

İşte Google'ın hazırladığı Doodle;

 

Google birçok özel günde doodle hazırlayarak farkındalık yaratmayı unutmuyor. Ölümlerde, yaş günlerinde, tarihi olaylarda, bilimsel buluşlarda ve özel günlerde Google, hazıladığı animasyonlu veya özel tasarımlı Doodle'lar ile bu tarz önemli durumları hatırlatıyor.

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR?

Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat'ta kutlanır. Birçok ülkede kutlanan bu özel günün kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanır. Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

GÜNÜMÜZDE SEVGİLİLER GÜNÜ

14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmişti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000