Son Dakika

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terörle ilgili konularda gevşek davranamayacaklarını belirterek, "Bugün bazı dostlarıma da söylediğim gibi 'Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın' derseniz terör örgütlerine, o yılan sizi gelir sokar, zehirler. Teröre karşı tolerans yok." dedi.

G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı için Almanya'da bulunan Çavuşoğlu, Köln kentinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) düzenlediği etkinlikte güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Her yurt dışı ziyaretinde Türklerle bir araya gelmeye çaba gösterdiklerini anlatan Çavuşoğlu, Başbakan Binali Yıldırım'ın da yarından itibaren Almanya'da temaslarda bulunacağı bilgisini verdi.

Çavuşoğlu, Türkiye'ye çok büyük bir ilginin bulunduğunu ifade ederek, kendilerinin de yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüğünü, güçlü bir Türkiye için çalıştıklarını kaydetti.

Türkiye'den beklentilerin çok büyük olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, bu noktada Türkiye'nin son yıllarda yaptığı dış yardımlar hakkında bilgi verdi.

Bakan Çavuşoğlu, geçen yıl sadece 3,9 milyar dolar dış yardımda bulunduklarını bildirerek, bu miktarla ABD'nin ardından en fazla yardımda bulunan ikinci ülkenin Türkiye olduğu bilgisini paylaştı. Bu miktar gayrisafi milli hasılaya göre değerlendirildiğinde ise Türkiye'nin en fazla yardımda bulunan birinci ülke olduğunun görüleceğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Mazlumların bizlerden beklentisi var. O beklentileri geri çeviremeyiz." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Almanya ile güvene dayalı bir şekilde ilişkilerini geliştirmek istediklerini dile getirdi. Almanya'nın bugüne kadar sığınmacılar meselesinde diğer Avrupalı ülkelere göre farklı bir tutum göstermesinin kendilerini memnun ettiğine değinen Çavuşoğlu, "Ancak herkesin elini taşın altına sokması lazım. Popülizme yer vermemeliyiz." görüşünü aktardı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kısa bir süre önce Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyarette Almanya'daki terör örgütü PKK ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeleriyle ilgili Türkiye'nin beklentilerini ilettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Somut adımlar beklemek de bizim en doğal hakkımızdır. Terörle ilgili konularda gevşek davranamayız. Bugün bazı dostlarıma da söylediğim gibi 'Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın' derseniz terör örgütlerine, o yılan sizi gelir sokar, zehirler. Teröre karşı tolerans yok." diye konuştu.

Çavuşoğlu, yurt dışındaki FETÖ üyeleriyle mücadeleye büyük önem verdiklerine dikkati çekti.

"DİTİB'E ANCAK TEŞEKKÜR EDİLİR"

Almanya'da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile ilgili iddialara da değinen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Son günlerde özellikle DİTİB'e yönelik iddiaları reddediyoruz. DİTİB, Almanya yasalarına göre kurulmuş bir sosyal örgüt. Bugüne kadar sadece burada yaşayan Türklere değil, burada yaşayan Müslümanlara da ciddi hizmetleri olmuştur. Esasen bugün yurt dışında yaşayan Türkler arasında radikalleşen bir kişi bile yok. Bunun da en önemli sebeplerinden bir tanesi, DİTİB aracılığıyla hocalarımızın, imamlarımızın, vatandaşlarımızı, soydaşlarımızı yüce dinimiz İslam konusunda doğru bilgilendirmesidir. Dolayısıyla DİTİB'e ancak teşekkür edilir."

Mevlüt Çavuşoğlu, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığını destekleyen akımların her geçen gün güç kazandığına vurgu yaptı. Bazı siyasilerin de bunu desteklediğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Soruyorum onlara, Avusturya Dışişleri Bakanı'na (Sebastian Kurz) da sordum; 'Sebastian senin ülkende bir tane radikalleşen Türk var mı?' Yok." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, yurt dışında yaşayan Türklerin hem o ülkelerin yasalarına hem de toplumun kurallarına bağlı kalmasının o ülkeler tarafından takdir edilmesi gerektiğine işaret etti.

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının Türkiye ile olan gönül bağı kesilmeye çalışırsa bunun başarılamayacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, "Bu mümkün değil. Bu zorla kurulan, suni bir bağ değildir, gönülden gelen, aşkla olan bağdır. Dolayısıyla kimse bunu engelleyemez, buna cüret etmesin." görüşlerini aktardı.

Çavuşoğlu, yurt dışında PKK yandaşlarının FETÖ'nün de kışkırtmasıyla Türklere yönelik saldırılarında artış olduğuna dikkati çekti.

Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Sakın korkmayın, boğun eğmeyin. Bunlar teröristtir, içeride dışarıda fark etmez. Bunlara hesap soracağız. Türkiye'de her yerde inlerindeyiz. Şehirlerden temizledik, şimdi o dağlardaki o ilkel şartlarda yaşadıkları inlerinden temizliyoruz. Yurt dışındaki faaliyetlerini de engellemek için çalışıyoruz. Aldığımız ve alacağımız kararlarla, burada sizleri rahatsız eden, sizleri taciz eden o hainlerden de Türkiye'ye geldikleri zaman hesabını soracağız. Vatandaşlarımı rahatsız edeni ben de rahatsız ederim. Vatandaşlıktan çıkarma dahil her türlü tedbiri alacağız."

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ VE KIBRIS MÜZAKERELERİ

Türkiye'yi büyük Türkiye yapmak için çabaladıklarını ifade eden Çavuşoğlu, bu doğrultuda Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin önemine değindi.

"Bu mesele Türkiye'nin geleceği, bekasıyla ilgili meseledir." diyen Çavuşoğlu, bu sistemi hayata geçirmeyi başarmak istediklerini anlattı. Çavuşoğlu, bu noktada ana muhalefet partisi CHP'nin tutumunu eleştirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Bahçeli ve MHP de esasen bu sistemin önemini anlayarak bizimle nasıl bir paket getirmemiz konusunda iş birliği içindeler. Biz isterdik ki CHP de bize katılsın. Esasen CHP ve diğer partilerle yeni anayasa için komisyonlar kurduk. Son seçimlerden sonra bir daha kurduk ama her seferinde masayı terk ettiler. Aynı Güney Kıbrıs Rum Kesimi gibi, aynı Anastasiadis."

Rum lider Nikos Anastasiadis'in adada barışın sağlanmasına yönelik görüşmeleri terk ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Şimdi bir taraftan diyorlar ki 'Türkiye'nin garantisine ihtiyaç yok, biz burada huzur içinde yaşıyoruz', diğer taraftan Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlayan Enosis ile ilgili yasayı mecliste kabul ediyorlar. Biz bu ayak oyunlarını yutmayız. Biz Kıbrıs Türk halkının bugüne kadar yanında olduk, bundan sonra da sonunda yanında olacağız." değerlendirmesini yaptı.

"YENİ SİSTEM İSTİKRAR VE GÜVENLİĞİ GARANTİ ALTINA ALIYOR"

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin özelliklerini de anlattı.

Diktatörlük getirilmek istendiği eleştirilerine karşı çıkan Çavuşoğlu, "Sandık nereye gidecek, millete. Esas diktatörlüğü isteyen sensin çünkü bugüne kadar hiçbir seçimi kazanamadın." yorumunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünyanın en güçlü lideri olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Seversiniz sevmezsiniz, oy verirsiniz vermezsiniz, bugün Recep Tayyip Erdoğan'dan daha güçlü lider yok. Gittiğim ülkelerin bazıları diyor ki 'Recep Tayyip Erdoğan'ı bize iki sene verirseniz bizim ülke düzelir.' Bunu söyleyen Avrupa ülkeleri de var, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de var."

Çavuşoğlu, yeni sistemin Cumhurbaşkanı Erdoğan sonrası dönemde de istikrar ve güvenliği garanti altına alacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin güçler ayrılığını kurumsallaştıracağını ifade eden Çavuşoğlu, halk oylamasında milletin en doğru kararı vereceğine inandığına dikkati çekti. Çavuşoğlu, "Biz milletimize her zaman güvendik. Anayasa Mahkemesiymiş, orasıymış burasıymış... Elbette onlar hukuki kurumlarımızdır, saygımız var ama milletin iradesini Anayasa Mahkemesine götürmedik, bunu hiçbir zaman düşünmedik." diye konuştu.

"BU KONUDA KARARI TÜRK MİLLETİ VERİR"

Olağanüstü hal döneminde seçimlerin yapılamayacağına yönelik eleştirilerle ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

Çavuşoğlu, şunları anlattı:

"Özellikle üyesi olduğumuz örgütlere, Avrupa Birliğine, Avrupa Konseyine, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisine ve onların uzmanlık kuruluşlarına söylediğimiz bir şey var; siz ancak bu paketin demokratik olup olmadığı hakkında yorum yapabilirsiniz. Ben sana katılırım katılmam ayrı bir şey ama bu sistemin Türkiye için uygun olup olmadığını söylemek sizin haddiniz değildir. Bu konuda kararı Türk milleti verir."

Bakan Çavuşoğlu, halk oylamasında "evet" denilmesine ilişkin kampanya yürüten ünlülere yönelik tepkileri anımsattı.

Herkesin görüşüne saygı duyduklarını söyleyen Çavuşoğlu, şöyle dedi:

"Evet diyen başta Arda (Turan) olmak üzere, yiğitçe 'Ben evet diyorum' dedi. Sanatçılarımız var, Murat Boz gibi. Hakaretleri, küfürleri görmelisiniz. Herkes görüşlerini özgürce söylesin. Evet diyebilir, hayır diyebilir. Hayır diyenin de bizim başımızın üstünde yeri var. Ona da saygı duyuyoruz. Herkes kampanyasını özgürce yapacak. Sen niye evet diyeni linç ediyorsun, hakaretler ediyorsun."

Çavuşoğlu, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.