ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü hakkında satrançla ilgili sözleri üzerine başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığının takipsizlik kararında, müşteki Mücahit Bayraktar'ın şikayet dilekçesinde, "Ünlü'nün 1 Ocak'ta sosyal medyada yer alan bir videosunda 'Satranç tavladan da kumardan da beter, satranç oynamaktansa ateş tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı. Oynayanlara ölürken kelime-i şehadet nasip olmayabilir. Satranç lanetlenmiştir. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir.' sözleriyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini" savunduğu belirtildi.

"İFADE VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA"

Kararda, Ünlü'nün savunmasında, "Tavla ve satrancın caiz olmadığına, haram olduğuna dair görüşlerini Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 'İslam ve Toplum' isimli ilmihalin 119-120 ve 121. sayfalarını dikkate alarak dile getirdiğini, düşünce ve ifade özgürlüğünü kullandığını, bu ifadelerin suç olduğunu düşünmediğini" ifade ettiği aktarıldı.

Takipsizlik kararında "Dosya içeriği ve mevcut deliller bir bütün olarak değerlendirildiğinde, şikayete konu paylaşımda halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçunun işlenmediği, şüphelinin sosyal medyada yaptığı paylaşımın ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle Ünlü hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir." denildi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 21 Nisan 2017 Cuma 15:01
    Gariplerin dini garip kalmış İSLAM; Allah yardımcın olsun senin. Bu cahil alimlerin elinden çektiğini kafir bile yapamaz sana.
  • Misafir 21 Nisan 2017 Cuma 14:38
    Hadislerin tamamına doğru demek de olmaz yanlış demekte olmaz. Hadisler Kuran a sünnete ve akla aykırı olmadıkça kabul edilebilir. Kuran a aykırı yaşamadığın sürece hadisler ışığında takvanı arttırabilirsin. Kimse hadislere dayanarak bir işi men edemez. Ayetlerle desteklemesi lazım.
  • Misafir 21 Nisan 2017 Cuma 14:31
    Cübbelinin santranç ile ilgili sözlerini yadırgamayın,zira santranç zeka ile oynanan bir oyundur.
Tüm yorumları göster(18)
Kalan karakter : 2000