Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Kongresi'nde yeniden Genel Başkanı seçildi

20.05.2017 - 21:08 | Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi'nde yeniden Genel Başkan seçilmesinin ardından ilk mesajında "Sıçrama dönemi olacak" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 998 gün aradan sonra yeniden genel başkanlığa seçildi. Erdoğan ilk mesajında yeni dönem için "Her alanda sıçrama dönemi olacaktır. Bunun için kaybedecek zamanımız yoktur" dedi.

ERDOĞAN'DAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Erdoğan, Genel Başkan olarak seçilmesinin ardından şu açıklamalarda bulundu:

"Saygıdeğer divan, Çankaya ilçe seçim kurulunun değerli başkan ve yöneticileri, değerli kardeşlerim, sevgili yol arkadaşlarım sizleri bir kez daha hasretle muhabbetle selamlıyorum. AK Partimizin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin sonuna gelmiş bulunuyoruz. 998 günlük hasretin ardından bugün sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Yönetim organlarının seçimini de tamamladık. Seçilen tüm arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum. Bu kongremiz yeni bir başlangıçtır."

"SIÇRAMA DÖNEMİ OLACAKTIR"

"Önümüzdeki aylar Türkiye'nin terörle mücadeleden ekonomiye, hak ve özgürlüklerin genişletilmesinden yatırımlara kadar her alanda sıçrama dönemi olacaktır. Bunun için kaybedecek zamanımız yoktur. Hükümetimizin yıl sonuna kadar atacağı adımları hep birlikte ele alıp bunun çalışmalarını yürüteceğiz. Bundan sonra icraatta da sıçrama dönemi olacaktır."

KONGRE DİVANI AK Parti Kongresi divan üyeleri: Divan Başkanı Hayati Yazıcı, Divan Başkanı Yardımcısı Fatih Şahin, Divan Başkanı Yardımcısı İlknur İnceöz.Divan üyeleri: Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, Gençlik Kolları Başkan Melih Ecertaş, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Bayburt İl Başkanı Hasan Kobal, Erzurum İl Başkanı Emin Öz ve Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz

"BİZ MİLLETİMİZİN BU MESAJINI DA ALDIK"

"Yolumuzun doğruluğundan şüphemiz asla yok.Herhangi bir aksaklık gördüğünde vatandaşımız bize mesajı veriyor. Biz de millete tepeden bakılamayacağının bilinci ile bu mesajın gereğini her seferinde yerine getirdik. 16 Nisan'da bir mesaj daha verdi. Yeni yönetim sistemini desteklediği ama 2019 için çok daha fazla çalışmamız gerektiğidir. Biz milletimizin bu mesajını da aldık. Reformları süratle hayata geçirmekte kararlıyız." 

ERDOĞAN YENİDEN GENEL BAŞKAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti genel başkanlığı için 1370 delegenin imzasıyla tek aday olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Oy verme işleminin ardından oy sayımına geçildi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 1414 oyla yeniden Genel Başkan olarak seçildi. 

+114

İşte kongreden dikkat çeken kareler...

TÜZÜK DEĞİŞTİ

AK Parti'de tüzük değişti, Genel Başkan Vekilliği kabul edildi. Kongrede, Tüzük Değişikliği Komisyonu'nca hazırlanan parti tüzüğünün 11 maddesine ilişkin değişiklik teklifi, yapılan oylamayla kabul edildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I YILDIRIM VE PARTİLİLER KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, kongre alanında Başbakan Binali Yıldırım ve partililer çiçeklerle karşıladı. Karşılamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, salon dışındakilere kısa bir konuşma yaptı.  

"Kim dönerse dönsün, biz dönmeyiz bu yoldan" AK Parti kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşkilatlara yönelik mesajında "Şimdi hedefimiz, inşallah bu yıl sonuna kadar teşkilatlarımızda ciddi bir yenileşmeye gitmektir" derken, FETÖ ile mücadele için "Ucu en yakınlarımıza dokunsa bile FETÖ ile mücadelede desteğe çağırıyorum" dedi.

PARTİLİLER ERKEN SAATLERDE YOLA ÇIKTI

Sabahın erken saatlerinde Ankara dışından otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanından tezahüratlar eşliğinde kongrenin düzenleneceği salona kadar yürüdü. Spor salonu önünde ve çevresinde bekleyenlere kumanya ve su servisi yapılırken partililer, emniyet kontrol noktalarında yapılan aramanın ardından salona alındı. 

Salona giremeyen partililer için dışarıda çadır ve dev ekranlar kuruldu. Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken, partililer şarkılara eşlik etti ve tezahüratlarda bulundu.

"Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Yürüyeceksin... Gençler yürüyecek arkandan", "Millete efendilik için değil millete hizmet için varız", "Hep birlikte yeni hedeflere", "Değişimin lideri, milletin partisi", "Kutlu dava, güçlü Türkiye", "Sağlam irade, güçlü Türkiye" pankartları asıldı.

"Görevimi Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a devretmenin gururunu yaşıyorum" Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkanı olarak son konuşmasını yaptı

KONGRE SALONUNDAKİ POSTERLER

Dev Türk bayrağı asılan salonda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın posterleri yer aldı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MKYK listesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MKYK listesinde 19 yeni isim var

ERDOĞAN'IN 998 GÜNLÜK YOL SERÜVENİ

22 Mayıs 2016'da yapılan 2. Olağanüstü Büyük Kongre ile genel başkanlığa seçilen Başbakan Yıldırım, 364 gün genel başkanlık yapmış oldu.

KİMLER OY KULLANDI?

AK Parti Tüzüğü'ne göre, kongrede seçilmiş delegelerin dışında, genel başkan, MKYK üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu (MDK) başkan ve üyeleri, üyeliği devam eden parti kurucuları ile partili bakan ve milletvekilleri kongrenin tabii delegeleri olarak oy kullandı. 

CHP, kongreye katılmama kararı aldı Tarafsız cumhurbaşkanı niteliği ile bağdaşması mümkün olmayan parti genel başkanlığını tescil edecek, 'tek adam rejimi' arzusunu gerçekleştirmeye dönük bu kongrede bulunmak siyasal ilkelerimiz ve meşruiyet anlayışımıza uygun değildir. Bülent Tezcan'ın yazılı açıklaması

TARİH KONGRE SLOGAN
12 Ekim 2003 1. Olağan Büyük Kongre Her şey Türkiye için, bu ışık sönmeyecek
11 Kasım 2006 2. Olağan Büyük Kongre Türkiye'nin partisi, Türkiye'nin lideri
3 Ekim 2009 3. Olağan Büyük Kongre Biz birlikte Türkiye'yiz
30 Eylül 2012 4. Olağan Büyük Kongre Büyük millet, büyük güç, hedef 2023
27 Ağustos 2014 1. Olağanüstü Büyük Kongre Hep birlikte yeni Türkiye
12 Eylül 2015 5. Olağan Büyük Kongre İlk günkü aşkla 
22 Mayıs 2016 2. Olağanüstü Büyük Kongre Kutlu Yürüyüşe Devam


RABİA VE GENEL BAŞKAN VEKİLLİĞİ YENİ TÜZÜKTE

AK Parti parti tüzüğünün 4. maddesine, 16. fıkra olarak "AK Parti, temel amaç ve hedefler doğrultusunda, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder" ibaresi eklendi. Parti tüzüğüne "Genel başkan vekili, MKYK üyeleri arasından genel başkan tarafından belirlenir. Genel başkan vekili, genel başkanın verdiği görevleri ifa eder, yetkileri kullanır. Genel başkanın yokluğunda genel başkan vekili, MKYK ve MYK toplantılarına başkanlık eder" ibaresi konuldu. Böylece Erdoğan'ın genel başkan seçilmesiyle Binali Yıldırım'ın yeni dönemdeki unvanı da "AK Parti Genel Başkan Vekili" olacak. 

27 Ağustos 2014'te yapılan 1. Olağanüstü Büyük Kongre'de genel başkanlık koltuğunu Ahmet Davutoğlu'na bırakan Erdoğan, 21 Mayıs'taki kongrede, 998 gün sonra yeniden AK Parti Genel Başkanlığını üstlendi.

"YUVAMA, AŞKIMA, SEVDAMA YENİDEN DÖNÜYORUM"

2 Mayıs'ta üyelik beyannamesini imzalayarak kurucusu olduğu AK Parti'ye yeniden üye olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde yaptığı konuşmada, "27 Ağustos 2014 tarihinde milletimiz tarafından cumhurbaşkanlığı görevine seçilmem sebebiyle Anayasa gereği ayrılmak zorunda kaldığım, kurucusu olduğum partime, yuvama, sevdama, aşkıma bugün yeniden dönüyorum." demişti. 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
Kendi menfaatları için yasalarla oynayan bir Parti ve onun genelbaşkanı..
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
Cok iyi oldu
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Türkiye bitmiştir
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
hayla chp akp kavgasi yapiyorsunuz ama gercek su alevi sunni cerkez laz simdi kimin baskani olacak bence sadece ona oy verenlerin
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
ilk donem ciraklik donemi akp nin en iyi donemiydi
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
Eski coşku yok halk tek adam yönetimini sevmiyor sayın erdoğan bence kandırıldığını veya dolduruşa geldi zirvedeyken inişe geçiliyor tek adam yönetimi doğru olmaz listede sadece biat edecekler var
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 3 -3
hayırlı olsun ülkemize
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 3 -3
akp cumhurbaskani oldu.
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 3 -3
evine tekrar hoşgeldin reis. allah yar ve yardımcın olsun. dik dur eğilme bu millet seninle.
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
bari 2 gün daha bekleselerdi; biri 1000 günü, diğeri 365 günü doldursaydı...
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
ona göre ayarlıdır onlar : )
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
Reis yola devam..:)
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
artik sadece akp nin cumhurbaskani
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
2 gün daha bekleseydiniz 1000 gün olurdu
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Artık şu fetö denen belanın kökünün kazınmasının vakti geldi.Lütfen gereken yapılsın...
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Ataturk sistemin kurucusuydu. Onun partili c.baskani olmasi iyi bir ornek olamaz. Sistem degismeseydi padisah olurdu. Ayrica Ataturk kendi kurdugu sistemde halkin sectigi meclis icin. Milletler egemenliklerini geçici olarak da olsa verecekleri meclislere dahi lüzumundan fazla güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile istibdat edebilirler. Ve bu istibdat şahsi istibdattan daha öldürücü olabilir. (1923) diyerek uyarmistir. Sizse kayitsiz sartsiz biat diyorsunuz.
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
6 0 +6
"Şimdiye kadar milletimizin başına gelen bütün felaketler kendi talih ve geleceklerini başka birisinin eline terk etmesinden kaynaklanmıştır. bu kadar acı tecrübeler geçiren milletin bundan sonra egemenliğini bir kişiye vermesi kesinlikle mümkün olmayacaktır. (1923)" diyen Ataturkun guvendigi o milletten, Reise biat etmeyenler cezalandirilsin diyen bir millete... Cok yazik.
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
6 0 +6
koskoca türkiye cumhuriyetini evcilik oyununa çevirdiler helal olsun ya
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
CHP eskiden hep eleştirdiğiniz o sistemi kendisi değiştirdi. şimdi daha demokratik ve özgürlükçü bir düzeni uygulamak yerine olduğumuz yerden de geriye götürürken tek parti dönemini örnek vermeniz me acı!
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
2. dünya savaşı sonrası batının zorlaması ile gerçekleşti bu dediğiniz. chp asla bunu isteyerek yapmadı. oğlu erdal'a avrupa'da okurken devletin parasıyla spor araba aldıran ismet niye bunu isteyerek yapsın ki?
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 6 -6
Vatana millete hayırlı olsun. Reise tam biat etmeyenlerin ayıklanması isabetli oldu
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 9 -9
Yaşasın Rabia ordusu
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
akp de tek aday ciktigi icin eleştiriliyor.peki Chp de aday çiktimi bu güne kadar son 10 yilda bi araştirsaniz aday çikanlar yada çikmak istiyenler parti uyeligini iptal etti chp keza Mhp ayni sekildd Hdp ayni şekilde türkiye gercegi bu eleştirmeden önce oy kullandigin partiye bir bakman gerek
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 6 -6
Atatürk hep parti baskani hem cumhurbaşkanligini ayni anda yapti ismet inönüde ayni sekilde. ayrica tayyip erdoğanin yetkileri 2019 da seçilirse başliyor
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Mevcut sistemde cumhurbaşkanı partili olamaz. Bir yanlışlık var
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 6 -6
Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü hem cumhurbaşkanı hem parti lideriydi. Chp ve karşı tezleri yerine oturabilir.
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 6 -6
allah basimizdan eksik etmesin.
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Zirvedeyken birakmayanlar dibi görür 69 yaşındayım çokta dip yapanları yasadim
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
6 0 +6
bundan böyle bizim cumhurbaşkanımız değilsin ayağa kalkmayacağız saygıda duymayacağız
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Ülke ileriye gitcegine iyce geri gidiyor hayra alamet değil gidişat umutvericideğil "KAYGIVERİCİ" .On yılsonra oldumuzdur bu günleri mumla aratcak
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Misafir 09 44 Ulu Önde Atatürkü unuttunmu?
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Hala demokrasi diyorlar ya.Dalga geçer gibi.
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Bir cumhurbaşkanının aynı zamanda parti başkanı olması hayra alamet sonuçlar doğurmaz.Bir kişiye bu kadar çok yetki verilmesi doğru değil.
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 3 -3
Hadi hayırlısı vatana millete...
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 3 -3
ABDullah gül ün devri bitti. Parti den bile atarlar bence kongreye katılmadığı için
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
3 0 +3
AKP bin bu gongreden sonra inişe geçişi olacak artik halk ayni yüzleri görmekten bikti biat etmek bu devirde bıkkınlık veriyor tam tek adamliga gidiliyor kademe kademe
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
Bitik AKP artik civittilar tek kişi ne isterse o olan partiyi yavaş yavaş her kez terk edecek dünya liderleri halklara baskı uygularsa halklar bikar gün olur pişman olurlar ama is isten geçmiş olur saadet partisi bundan sonra yükselişe geçer biat eden insana insan diyemeyiz biat etmek zavalliliktir
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Ileri demokrasinin en guzel ornegi AKP kongreleri... tek adayin secilmesi demokrasi ise tabi
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 3 -3
Reis yeni baskanlik sisteminde, Tayyip Erdoganin yanina baskan yardimcisi Abdullah Gul yakisir
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
HDP kongresi olaydi kardes olduklarindam mutlaka katilirlardi..
Misafir - 9 ay önce - Cevapla
0 0 0
hellal