ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, görevini devrederken devletin zirvesine sürpriz bir çağrıda bulundu: Birbirimizden kuşku duymayıp anlamaya çalışalım. Bu konuda üst kademeye büyük görevler düşüyor

YÜksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla emekliye ayrılan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, devletin zirvesine, "birbirlerini anlama" çağrısı yaptı.

Orgeneral Faruk Cömert, Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini törenle Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'na devretti.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı'ndaki törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile kuvvet komutanları ve çok sayıda konuk katıldı.

GÜCÜMÜZÜ BİLELİM

Orgeneral Faruk Cömert, konuşmasında, devletin en kritik kademelerinde görev yapmış birisi olarak bazı görüşleri paylaşmak istediğini belirterek şunları söyledi:

''Ülkemiz, dünya üzerindeki konumu, tarihten gelen güçlü devlet birikimi, kültürel zenginliği, doğal kaynakları ve dinamik insan gücü ile bizlerin fark edebildiğinden çok daha güçlü bir ülkedir. Bu potansiyel güç harekete geçirilebilirse, kısa bir zamanda dünyanın en güçlü ülkeleri tarafından dahi sözü dinlenen bir ülke olmamız mümkündür.

Bu konuda bizler için en büyük engel, tüm farklılıklarımızı vatan sevgisi potasında bir türlü eritememek ve birbirimizi yeteri kadar anlamaya çalışmamaktır."

AÇIK YÜREKLİ OLALIM

"Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında ve vatan sevgisinin bütünleştirici atmosferinde, demokratik olgunluğumuzu pekiştirdiğimizde, birbirimizden kuşku duymak yerine birbirimizi daha iyi anlamaya çalıştığımızda, sorunlarımızı açık yüreklilikle konuşarak, düşüncelerimizin farklılığından kaynaklanan dinamizmi harekete geçirebildiğimizde, terörün son bulması ve yaşam standardımızın yükseltilmesi de dahil, ülkemizin bütün problemlerinin üstesinden gelmemiz hiç de zor olmayacaktır. Bu konuda, özellikle devletin üst kademelerinde bulunan

herkese, büyük görevler düştüğüne inanıyorum.''

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Aydoğan Babaoğlu da konuşmasında “Görevimizi yaparken örneğimiz Ulu Önder Atatürk olacak” dedi.
Sezer ve Erdoğan çağrıya tepki vermedi

 • Başbakan Erdoğan'ın salona gelişinde eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile samimi bir şekilde sohbet etmesi dikkat çekti. Erdoğan, Özkök'ten sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt ve kuvvet komutanlarıyla tek tek tokalaştı.

 • Sezer'in salonda yerini almasıyla başlayan devir-teslim töreninde, İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Orgeneral Cömert'in emeklilik, Orgeneral Babaoğlu'nun da Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atanma kararnameleri okundu.

 • Orgeneral Cömert “birbirimizi anlamaya çalışalım” çağrısını yaptığı sırada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, hiç tepki vermemesi dikkat çekti.

 • Orgeneral Cömert'in konuşması sırasında eşi Özay Cömert'in duygulandığı görüldü.

  AKŞAM


 • SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
  2000
  Tüm yorumları göster(9)
  Kalan karakter : 2000