ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Kürtlerin  Türkmen asıllı, Kürt Alevilerin de Ermeni kökenli olduğunu söyleyerek büyük bir tartışma açan ve Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hakkında inceleme başlattığı Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, “Türk Tarih Kurumu Başkanı verdiği bir beyanattan dolayı hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur ve savcılık soruşturma yapmaktadır? Yapsın. Korkumuz yok, evvel Allah'ın izniyle'' dedi.
      30 Ağustos Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) davetlisi olarak kente gelen TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, ‘Milli Mücadele ve Milli İrade’ konu başlıklı konferansa konuşmacı olarak katıldı. Gergin olduğu gözlenen Prof. Dr. Halaçoğlu, Avrupa ve Batı özentisini sert bir dille eleştirdi. Halaçoğlu, “Bir zamanlar salatalığın bile Avrupa menşeili olmasını istiyorduk. Halbuki bizler çocukken okullarda yerli malı haftası olurdu. Hepimizin üzerinde güzel önlükler vardı. Başka giyecek bir şeyimiz yoktu ama tutardık Türkiye'nin yetiştirdiği ürünleri yerdik. Çocuklara ülke olarak ‘biz üretiyoruz’ mesajı veriliyordu. Günümüzde Türk dokumaların üzerine ABD ve İngiliz bayrakları işleniyor. Çocuklarımıza bunları giydiriyoruz. Esnafımız niye bunu yapıyor? Niye onun yerine bir Türk Bayrağı koymuyor. Bunların yerine neden İstiklal mücadelesini verenlerin motifleri dokunmuyor? Bunu yaparsak faşist oluruz. Sakın haa. Hayır faşist olmayız, bunu yaptığımızda milli oluruz'' diye konuştu.
      Kendisine son bir hafta içinde yöneltilen eleştirilere de üstü kapalı yanıt veren Prof. Dr. Halaçoğlu, insanların Türk olduğunu söylemekten korkar hale getirildiğini ileri sürdü. TTK Başkanı, kendisini eleştirenlerin daha önce 301’inci maddeye karşı çıkan kişiler olduğunu vurgularken, şöyle dedi:
      “Neden korkuluyor Türk denmekten? Türk olarak yaşamak neden zor? Türkiye’de Türk mü yok, yoksa? Bunu söylediğiniz zaman ‘ırkçısınız’ diyorlar. Bir bilim adamı çalışma yapıyor. Bir şeyler koyuyor ortaya. Öteki ‘ben şuyum’ dediği zaman hiç bir zaman ırkçı olmuyor. Ama sen ‘Türkler yaşıyor burada’ dediğinde, ya da ‘burada aşiretler var’ dediğiniz zaman, ‘haa kafatasçı, ırkçı seni gidi faşist’ deniyor. Hani insan hakları vardı? Hani bilimsel araştırma özgürlüğü, hani ifade özgürlüğü vardı? Onlar nerede kaldı? Bunu savunuyordu şimdi bunları söyleyenler. Nerede 301'i reddedenler? Türk Tarih Kurumu Başkanı verdiği bir beyanattan dolayı hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur ve savcılık soruşturma yapmaktadır? Yapsın. Korkumuz yok evvel Allah'ın izniyle. Hiçbir zaman da yılma gibi bir korkumuz yok.'' Konferansın ardından ATSO tarafından Halaçoğlu'na bir teşekkür plaketi verildi.

DHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(20)
Kalan karakter : 2000