ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere ilişkin saldırısını değerlendirirken, ''Mazlum Gazzeli kardeşlerine insani amaçlarla yola çıkmış yardım gemimize yapılan saldırı, Türk milletine karşı açık bir düşmanlıktır'' dedi.

Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, her gün yeni bir iflasın ve skandalın toplumu sarstığı Türkiye'de, dün itibariyle iki önemli gelişmenin gündeme düştüğüne dikkati çekti. Bunların, Gazze'ye yardım götüren gemiye İsrail'in yaptığı, ''alçakça saldırı'' ile İskenderun'da Deniz Üs Komutanlığına yapılan terör saldırısı olduğunu söyledi.

''Türkiye, hükümetin çaresiz ve çapsız politikalarının sonucu yakın dönemin en ağır bunalımlarının sancılarını derinden yaşamaya başlamıştır'' diyen Bahçeli, hayatın her alanında ortaya çıkan felaketler, facialar, saldırılar ve zulmün artık tahammül edilemez boyutlara ulaştığını savundu.

''Devletin varlığına, milletin birliği ve devamına, toplumun dirlik ve düzenine, tarihi şeref ve haysiyete yönelmiş en alçakça saldırılar karşısında, hükümetin tam bir bozgun hali yaşadığını'' öne süren Bahçeli, şunları söyledi:

''Ve daha da vahimi, daha da önemlisi, daha da tehlikelisi, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Başbakan Erdoğan bu bozgunun, bu hezimetin ve bu ricat halinin yalnızca sonucu değil, bizatihi nedenidir, gerekçesidir ve kaynağıdır. Yaşadığımız sancılı gelişmeler, içine düştüğümüz darboğaz ve yedi buçuk yılın ağır bedel ödenen tecrübeleri milletimize artık göstermiştir ki Başbakan Erdoğan adeta Türkiye'yi çökertmek ve Türk milletini bölmek için misyon üstlenmiştir.

Bunca uyarıya, bunca olaya ve bunca derse rağmen yanlışta hala ısrar eden bu zihniyetin ve ekibinin, savaş mağlubu bir ülkenin elleri kelepçeli yöneticileri gibi yaşadıkları boyun eğmişlik halinin başka bir izah yolu ve anlamı kalmamıştır. Bugün derinden hissettiğimiz ve yaşadığımız ağır tablonun tek ve yegane sebebi, sorumlusu ve sonucu Adalet ve Kalkınma Partisi'dir. Bu hükümetle gidilecek başka yol, bu aciz adamlarla ulaşılacak başka bir menzil, varılacak mutlu, müreffeh, şerefli bir gelecek kesinlikle yoktur.

Türkiye'yi AKP hükümeti değil, hükümet üzerinden küresel projeler ve kanlı küresel niyetler yönetmektedir. İsrail, yardım götüren vatandaşlarımıza hunharca saldırmaktadır. Başbakan Erdoğan ise 'Medeniyetler İttifakının Eşbaşkanı' unvanı ile Brezilya'da çalım satmaktadır. Aklı ve vicdanı olanlara soruyorum. Eşbaşkanı olarak taşeronluk yaptığınız medeniyet hangi medeniyettir? Bu oyuna nasıl girdiniz, bu akıntıya nasıl kapıldınız?

Başbakan tamamen tükenmiştir, hükümet tamamen bitmiştir, AKP tamamen aciz, çaresizdir ve etkisizdir. Milletimizi daha büyük felaketlerle yüzleştirmeden, Başbakan Erdoğan ve hükümeti aklını başına almalı ve girilen tuzaklarla dolu yolun bu kavşağından bir an önce dönmelidir.''

İSRAİL'İN YARDIM GEMİLERİNE SALDIRISI

İsrail askeri güçlerinin, Gazze'ye yardım götüren gemileri hedef alan saldırısının yurtta haklı infial uyandırdığını belirten Bahçeli, ''Tamamen insani amaçlarla ve sivil toplumun iyi niyetli ve samimi çabalarıyla yürütülen bir yardım faaliyetinin katliama varan tepki ile sonuçlanmış olması Türk milleti tarafından asla kabul edilmeyecek olan bir saldırganlıktır. Mazlum Gazzeli kardeşlerine insani amaçlarla yola çıkmış yardım gemimize yapılan saldırı Türk milletine karşı açık bir düşmanlıktır'' diye konuştu.

''İsrail devleti, bu kanlı eylemle, yıllardır mazlum Filistinlilere reva gördüğü zulme, bu kez Tük milletinin evlatlarını da dahil etmiş ve telafisi mümkün olmayacak yaranın açılmasına neden olmuştur'' diye konuşan Bahçeli, şöyle devam etti:

''Bu katliam, sıradan mesajlarla geçiştirilerek, büyükelçilerin birkaç günlüğüne geri çekilmesiyle, diplomatların cılız ve etkisiz kınama kararlarıyla veya ucuz siyasi kabadayılıklarla, hamasetle örtülemeyecek kadar ciddi, son derece önemli ve hayatidir. Tamamen sivillerden oluşan ve kardeşlerine yardım etmekten başka bir amacı olmayan kadirşinas milletimin temsilcilerine karşı İsrail ordusunca yapılmış saldırı doğrudan Türk milletine yapılmıştır. Bu hunhar saldırıdan sonra, hiçbir özür, bahane, gerekçe olayı örtemeyecek, Türk milleti bu saldırganlığı hesap hanesine mutlaka yazacaktır. Olayın gerçekleştiği saatlerde, Başbakan Şili'de, Dışişleri Bakanı Brezilya'da küresel projelerin taşeronluğunun peşindedir. Günün ilerleyen saatlerine kadar hükümet suskun, aciz ve çaresizdir.

Milletimiz, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yer verilen 'sonuçlarına katlanırsınız' ifadesinin ve ilerleyen saatlerde Başbakan?ın uyarısındaki 'yetti artık' sözünün gerçek karşılığını görmek istemektedir. Sabırsızdır. Umarız ki bu ikazlar, Başbakan ve hükümetinin geçmişte PKK'ya ve Barzani'ye karşı savurduğu kuru tehditler gibi boş sözlerden ibaret olmasın, bugün söylenenler yarın unutulmasın.''

''HÜKÜMET, İKİRCİKLİ TAVRINDAN VAZGEÇMELİ''

Türk milletinin, bu mütecaviz ve alçakça saldırıları durdurmaya da cevabını vermeye de muktedir olduğunu belirten Bahçeli, ''Türk devleti, kendinde güç vehmederek tarihi bir yanılgıya düşenlere gereken karşılığı vermeye kadirdir. Milletimizi haklı iken haksız çıkartacak duygusal tepkilerden uzak kalmaya, doğru zeminlerle ve doğru yöntemlerle İsrail'den soracakları hesabın arkasında durmaya, ancak sağduyuya çağırıyorum. Türkiye'nin sokaklarda taşkınlık yaparak bulacağı bir çözüm yoktur, tepkiler demokrasinin sınırları ve meşruiyet içinde olmalıdır. Konu bu aşamadan sonra siyasetin de üstünde milli bir konudur. Bu olayla birlikte, İsrail ile ilişkilerin geleceği hakkında derhal yeni bir strateji belirlenmelidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi acilen özel gündemle toplanmalıdır. Bu toplantıda, yaşanan saldırılar, geride kalan diplomatik skandallar, karşılıklı restleşmeler de dahil olmak üzere Türkiye-İsrail ilişkileri değerlendirmelidir'' diye konuştu.

Hükümetin, ''İsrail'le ilişkilerindeki ikircikli tavrından vazgeçmeli'' çağrısında bulunan Bahçeli, ''Bu konuda verilecek tepkilerin siyasi, hukuki ve diplomatik ve gerekirse askeri olmak üzere ayrıntılı esasları belirlenmelidir'' dedi.

Devlet Bahçeli, şöyle konuştu:

''İsrail taraftarlığı ve karşıtlığı üzerine magazinleştirilen ilişkiler süreci iç siyasetin ucuz malzemesi haline getirilmeden derhal en sert karşılık verilmelidir. Geride kalan yıllarda olduğundan farklı geçici, hamasi, oyalayıcı siyaset üslubundan kaçınılarak, vicdanı ve onuru yara almış Türk milletinin müsterih olacağı ve kabul edebileceği bir çözüm yöntemi oluşturulmalıdır.''

Bahçeli, bir süredir geçici üyeliği Türkiye'de olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nezdindeki girişimin yerinde ve doğru olduğunu, bu platformda kınama, çözüm ve tazminatlar için girişimde bulunulması gerektiğini söyledi.

İsrail'in alıkoyduğu, hayatını kaybeden, yaralanan ve tutulan vatandaşlar ile yardım gemilerini acilen iade etmesi gerektiğini vurgulayan Bahçeli, ''Bu düşmanca tavrın sonucunda ortaya çıkan mağduriyetin ve kayıpların hakları ve hukuku mutlaka takip edilmeli ve İsrail'den tazminat talep edilmelidir'' dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(20)
Kalan karakter : 2000