ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Tülay ACAR/AHT

Yeniden düzenlenerek 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu'nun 5'inci yıldönümü İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Doktora Salonunda kutlandı.

Etkinliğe İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet, TBMM eski Başkanı ve eski Adalet Komisyonu Başkanı AKP milletvekili Köksal Toptan ile Dünyada ve Türkiye'de Ceza Hukuku Reformları Kongresi'ne katılmak için İstanbul'a gelen yabancı ceza hukukçuları katıldı.

'En çok kadınlar katkıda bulundu'

Reformun yıldönümü kutlamasında söz alan Köksal Toptan ceza hukukunun reform sürecinde kendisinin de görev aldığını hatırlatarak, 'Ceza hukukundaki sürece en çok kadınlar katkıda bulundu. Daha sonra sivil toplum kuruluşları, yalnızca iktidar değil muhalefet partisi yöneticilerinin de büyük desteği olmuştur. Bu arada Avrupa Birliği uzmanlarının yardımını unutmamak gerekir. Herkesin büyük emeği geçti. Başta Prof. Dr. Adem Sözüer olmak üzere tüm akademisyenlere teşekkür ediyorum. Reform sürecinde alt komisyondaki görüşmeleri sık sık halka duyurarak onların katkısını da sağladık. Amacımız geniş bir uzlaşma sağlamaktı. Sanırım bunu da başardık" dedi.

'Çocuklarla ilgili düzenlemede yanlış yaptık'

'TCK'nın değişim sürecinde tek bir yanlış yaptık' ifadesini kullanan AKP milletvekili Toptan; "Çocuk suçlarını terörle mücadele kanun kapsamında tuttuk. Orada yanlış yaptık. Ancak önümüzdeki günlerde bu yanlışlığı değiştirecek değişikliklerin olacağına inanıyorum" özeleştirisinde bulundu.

TCK'nın 5'inci yıldönümü kutlamasına dünyanın birçok ülkesi katıldı

TCK'nın reform sürecinin mimarlarından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer dünyanın birçok ülkesinden ceza hukukçusunun katıldığı Dünyada ve Türkiye'de Ceza Hukuku Reformları Kongresi'nde TCK'nın 5'inci yaşını kutlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

'İsrail'in müdahalesi yanlış'

Prof. Dr. Adem Sözüer, Gazze'de saldırıya uğrayan Türk gemisinin hukuki durumunu da değerlendirdi. Onlarca ülkenin ceza hukukçusunun bulunduğu salonda şu mesajı verdi: "Bu kongreye İsrailli meslektaşlarım da katıldı. Biz kendilerini çok iyi ağırladık. Onlar da memnun kaldı. Bugün bu salonda her sesten her renkten birçok ülke vatandaşı bulunuyor. Hepimizin yürekten inandığı tek kavram barıştı. İsrail'in 'karasu ihlali' gerekçesiyle söz konusu gemiye yönelik operasyonu çok yanlış. Hukukçu olarak onaylamıyoruz"


'Özgürlükçü ceza reformu tehdit altında'

Adem Sözüer "Özgürlükçü ceza reformunun altını çizen tehditler var. Bir yerde dur diyeceğimiz nokta olmalı. İster terörle mücadele ister başka konularda olsun devletler her konuda hukuka saygı göstermeli." dedi.

'ABD ve Avrupa'da reforma ters kararlar alındı'

ABD'de 11 Eylül saldırısı sonrası önemli değişimlerin yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Adem Sözüer, "Bu kongreye katılan meslektaşım da ABD'nin terörle mücadele soruşturması sürecinde insan hakları ihlali yaptığını söylemesi çarpıcıdır. Başta ABD ve Avrupa'nın birçok ülkesinde özgürlükçü ceza kanunu reformuna ters kararlar alındı" dedi.

'Şimdi kanunlarımızı Avrupa'ya karşı korumak zorundayız'

Türkiye'de ceza kanunu reformunda AB rüzgarının çok büyük etkisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sözüer, "Bu salondaki Avrupalı dostlarıma sesleniyorum. Biz AB kriterlerini de dikkate alarak TCK'da reform yaptık. Ancak şimdi kanunlarımızı Avrupa'ya karşı korumak zorundayız. Örneğin bütün ülkelerde evin içinde izinsiz kayıt yapma var. Bizde yok. Olmamalı. Çünkü bu durum özel hayat kavramına müdahaledir. Biz bu noktada dururken Avrupa'nın bu nitelikte çelişkili kararlar alıyor."


'Uzlaşma sihirli bir güç'

Sözüer, TCK'nın reform sürecinde önemini fark ettiği 'uzlaşma' konusuna da dikkat çekerek, "TCK'nın değişim sürecinde uzlaşma kavramının sihirli gücünü , büyük engelleri aşabileceğini gösterdik. Bir toplumda bir yenilik yapılıyorsa mutlaka halkın katılımı sağlanmalı" diyerek konuşmasını tamamladı.

Etkinlikin sonunda TCK'nın 5'inci yıldönümü nedeniyle hazırlanan pasta kesildi. Prof. Dr. Adem Sözüer, etkinliğe katılan konuşmacılara reform sürecine katkıda bulunmasından dolayı plaket verdi.SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000