ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Türk Silahlı Kuvvetleri, isim vermeden bir gazeteci, Bekir Coşkun ve bir hukukçu, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’la polemiğe girdi. Coşkun ve Kocasakal’ın TSK’ya hakaret ettiğini düşünen Genelkurmay, zehir zemberek bir bildiri yayınladı. Vallahi de billahi de TSK ile bu iki kişinin arasına girmek gibi bir niyetim yok. 
Ama Genelkurmay Başkanlığı’nın yayınladığı bildirideki bir cümle çok dikkatimi çekti.
Genelkurmay Başkanlığı, Coşkun ve Kocasakal’a “had bildiriminde” bulunurken TSK’yı tanımlıyor ve şöyle diyor: “Dünyanın en disiplinli ordusu.”
Bu cümleyi okuduğumda odamda yemek yiyordum. Okudum ve az kalsın boğuluyordum. Başladım gülmeye. “Dünyanın en disiplinli ordusu”nun muvazzaf, yani hâlâ görevli olan 63 generali hapiste. Teğmenden, genelkurmay başkanına kadar tutuklanmamış, yargılanmayan tek bir rütbesi yok. Emekli genelkurmay başkanı, kuvvet komutanları, emekli ordu komutanları dahil olmak üzere yüzlercesi içeride.
Bunlar askerlik sonrası faaliyetleri için değil, TSK mensubuyken yaptıkları iddia edilen yasadışı faaliyetleri nedeniyle tutuklular. Bunlardan hiçbirini Türk Silahlı Kuvvetleri yargılamamış, kendi tutuklamamış, kendi soruşturmamış.
Onca TSK mensubu, sivil savcılar tarafından soruşturulmuş, sivil hâkimler tarafından tutuklanmış.
Dünyanın en disiplinli ordusunun en gizli toplantılarının ses kayıtları internette dolaşıyor.
Dünyanın en disiplinli ordusunun en stratejik toplantılarının tutanakları tekerlekli bavullarla gazeteciler tarafından sokaklarda dolaştırılıyor.
Genelkurmay başkanlarının özel hayatları ve aileleri, CD’ler halinde mahkemelerde konuşuluyor.
Ve dünyanın en disiplinli ordusunun astsubayları, her gün binlerce, on binlerce mail’le hak aramaya çalışıyorlar.
Allah aşkına söyler misiniz, bu cümleyi okurken gülerek boğulmanın eşiğinden dönmekte haksız mıyım!

  • Fatih Altaylı
  • Türk Silahlı Kuvvetleri
  • Genelkurmay Başkanlığı
  • Bekir Coşkun
  • Ümit Kocasakal

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(103)
Kalan karakter : 2000