ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı seçimdeki başarısından dolayı tebrik etti.

Barzani'nin, Erdoğan'a gönderdiği kutlama mesajı IKBY başkanlığının resmi internet sitesinde yayımlandı.

30 Mart'taki yerel seçimlerden alınan sonucun Türkiye'deki barış sürecine olumlu etkilerde bulunacağını ifade eden Barzani, mesajında şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan kardeşim, Türkiye'deki yerel seçim sürecinin başarıyla sonuçlanmasından ve partinizin aldığı başarıdan dolayı Türkiye halkını ve sizi en derin duygularımla kutluyorum. Şüphesiz bu süreç, Türkiye'de demokrasinin kökleşmesi ve halk iradesinin tecelli etmesi açısından çok önemliydi. Şuna eminim ki seçim sonuçları, Türkiye'deki barış sürecine olumlu etkilerde bulunacaktır. Ülkenizdeki barışın, kardeşliğin ve kalkınmanın güçlenerek devam etmesini ümit ediyorum."

BDP yönetimine de kutlama mesajı gönderen Barzani, Kürtlerin siyasi ve demokratik yollarla ilerlemesi ve başarı kazanmasının sevindirici bir durum olduğunu ifade etti.

Barışçıl ve demokratik yollarla kazanılan bu başarının, çok değerli olduğunu belirten Barzani, şunları kaydetti:

"Bu gelişme barış, kardeşlik ve birlikte yaşam kültürünün kök salmasını sağlayacaktır. Türkiye'deki çözüm ve barış sürecinin güçlenmesine vesile olacaktır. Bizler de Kürdistan bölgesi olarak Türkiye'deki kardeşlerimize desteklerimizi devam ettireceğiz."

LİDERLERİN ERDOĞAN TEBRİKLERİ SÜRÜYOR

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etti. 

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, 30 Mart'taki yerel seçimlerde AK Parti'nin başarı elde etmesinin ardından Ruhani ve Samaras, Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradı.

Ruhani ve Samaras'ın, Erdoğan'ı yerel seçimlerde elde edilen zaferden dolayı tebrik ettiği öğrenildi.

Yemen Başbakanı Basendva ve Gazze'deki Filistin hükümetinin Başbakanı Heniye, Başbakan Erdoğan'ı tebrik etti.

ARAP DÜNYASI LİDERLERİNDEN TEBRİK

Yemen Başbakanı Muhammed Salim Basendva ile Gazze'deki Filistin hükümetinin Başbakanı İsmail Heniye de yerel seçimlerde partisinin başarısından dolayı Başbakan Erdoğan'ı tebrik etti.

Yemen resmi haber ajansı SABA'daki habere göre, Başbakan Basendva, Erdoğan'a gönderdiği tebrik mesajında, "Türk milletinin güvenini kazanan, ülkesinin kalkınması ve halkının refahına katkı sağlayan Erdoğan ve hükümetini tebrik ediyor, ülke içinde ve dışında elde edilen başarıların devam etmesini temenni ediyoruz" ifadesini kullandı.

Heniye de yerel seçimlerde AK Parti'nin başarısının ardından Başbakan Erdoğan'ı tebrik etti. 

Resmi haber ajansı Ra'y'da yer alan haberde, Heniye'nin, Erdoğan'ı telefonla arayarak tebrik ettiği ve Gazze hükümeti ile Filistin halkının "Türkiye'deki demokrasi düğününü" kutladığını ilettiği kaydedildi.

ERDOĞAN SUUDİ ARABİSTAN VELİAHT PRENSİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, Başbakan  Erdoğan'ın, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in, Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz'den sonraki veliaht tayin ettiği Mukrin Bin Abdulaziz ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Erdoğan, Kral Abdullah'ın en küçük kardeşi ve başbakan ikinci yardımcısı olan Mukrin'i arayarak, veliaht vekilliğine atanmasından dolayı tebrik etti.

Prens Mukrin'in ise teşekkürlerini ilettiği Erdoğan'a, AK Parti'nin 30 Mart yerel seçimlerinde "net bir zafer" kazanmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade ettiği belirtildi.

AA

  • BAŞBAKAN ERDOĞAN
  • tebrik mesajı
  • Hasan Ruhani
  • İsmail Heniye

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000