ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Serdar KULAKSIZ / HT GAZETE

Balyoz davasında 16 yıla hükmedilip 1 yıl 18 gün tutuklu kaldıktan sonra beraat eden Güllü Salkaya, 7 bin TL’lik maddi, 1 milyon TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Balyoz davasında 365 sanık arasında tek kadın sivil memur olan Güllü Salkaya, suç sayılan 13 ayrı dijital belgenin en son bilgisayarına kaydedildiği iddiasıyla, kapatılan Özel Yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. 21 Eylül 2012 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren iskat veya vazife görmekten cebren men etmek” suçundan 16 yıl hapse mahkûm edildi. Tutuksuz olarak duruşma salonunda bulunan Salkaya, bu kararla birlikte tutuklanarak cezaevine gönderildi.

YARGITAY BOZDU
Ancak itiraz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay, Güllü Salkaya hakkındaki cezayı ‘beraat kararı verilmesi’ istemiyle bozdu. Yargıtay’ın 9 Ekim 2013 tarihindeki kararının hemen ardından Salkaya aynı gün 1 yıl 18 gün kaldığı cezaevinden tahliye edildi. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 Haziran 2014 tarihinde yapılan yeniden yargılamada da beraat etti. Salkaya, beraat kararının kesinleşmesinin ardından avukatı aracılığıyla ‘devleti temsilen Hazine’ye kendisi için 500 bin, eşi Hacı Ali Salkaya için 300 bin, çocukları Gamze ve Onur için 100’er bin lira olmak üzere toplam 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Salkaya ayrıca şimdilik 7 bin liralık maddi tazminat talebinde de bulundu.

  • Güllü Salkaya
  • tazminat davası
  • Balyoz
  • yargıtay
  • beraat

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000