Son Dakika

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tarihin akışında herkesin doğru yerde durduğu zaman geleceği planlayacağını belirterek, "AB'nin doğru yeri Türkiye ile ilişkilerde Türkiye'yi entegre etmektir" dedi.

AB Dönem Başkanı Polonya tarafından Sopot şehrinde düzenlenen "Gymnich" tipi AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı'na katılmak için bu ülkede bulunan Davutoğlu, TRT Haber'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin 2012 yılında AB dönem başkanı olması dolayısıyla Kıbrıs'da bir ilerleme kaydedilmemesi durumunda Türkiye-AB ilişkilerinin donabileceği yönündeki açıklamalarının hatırlatılarak, şu anda Türkiye-AB ilişkilerinin hangi noktada olduğunun sorulması üzerine Davutoğlu, toplantının ana gündem maddesinin Türkiye'nin entegrasyonu olmadığını söyledi. Toplantıda daha çok, dış politika koordinasyonu bağlamında AB'nin komşuluk politikalarının görüşüldüğünü ifade eden Davutoğlu, kendisinin Doğu Akdeniz konuları konuşulurken Kıbrıs konusuna da değindiğini belirtti.

Bu konuda Türkiye'nin tutumunun açık olduğunu vurgulayan Davutoğlu, konunun birçok bakanla toplantı sonrasında yaptığı görüşmelerde de gündeme geldiğini ifade etti.

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın oturumu açtıktan sonra ilk sözü kendisine verdiğini belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Gerek Kafkaslar, Karadeniz, gerekse özellikle Arap Baharı etrafında yaşananlar çerçevesinde uzun bir analiz yaptım. Benden sonra söz alan bakanların bir çoğu hep şunu söylediler. Özellikle Ortadoğu, Suriye, Libya meselelerine bakışımız konusunda, 'Bütün bu anlatılanlardan Türkiye'nin niye Avrupa Birliği'nde olması gerektiği ortaya çıkmaktadır' dediler. Özellikle Finlandiya Dışişleri Bakanı söz aldı ve 'Artık bu masa etrafında Türkiye'nin oturmasının bir zaruret halini aldığının herkes tarafından görülmesi lazım' dedi. Alman Dışişleri Bakanı, bir çok Dışişleri Bakanı, Portekiz, İspanya... hepsi bu konuda görüş beyan ettiler.

Tarih öyle akıyor ki, bu tarihin akışında herkes doğru yerde durduğu zaman geleceği planlayacak. AB'nin doğru yeri Türkiye ile ilişkilerde Türkiye'yi entegre etmektir. Türkiye'nin doğru pozisyonu da bir taraftan AB ile entegrasyonu gerçekleştirmek, bir taraftan da tarihi derinlik taşıdığı bütün coğrafyalarda etkin güç haline gelmek ve bunlar da birbirine alternatif değil. AB yaşanan her olaydan sonra Türkiye'nin stratejik değerini bir kez daha anlıyor."

AB'nin bazen kurduğu mekanizmaların mahkumu olduğunu ifade eden Davutoğlu, en önemli örneğinin de Kıbrıs konusuyla ilgili olduğunu söyledi.

Kıbrıs konusundaki açıklamasının muhatapları tarafından da anlayışla karşılandığını dile getiren Davutoğlu, açıklamada verdikleri mesajın çok açık olduğunu, burada bir an önce Kıbrıs meselesinin çözümü için herkesin devreye girmesi ve 31 Haziran 2012'ye kadar çözüm olması mesajının verildiği söyledi.

TÜRK-İSRAİL İLİŞKİLERİ
Toplantıda, İsrail konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Davutoğlu, konunun toplantıda gündeme geldiğini, kendisinin Ortadoğu denklemini anlatırken, İsrail'in tutumunun olayların pozitif veya negatif seyrinde etkili olacağını söylediğini aktardı.

Davutoğlu, "Eğer İsrail şu günkü tutumunu sürdürürse Arap Baharı kendi otoriter rejimlerini tartışırken aynı anda güçlü bir İsrail karşıtlığını da bugünün gündemi haline getirecek. Çünkü şu anda bölge realitesini anlamayan kendi iç realitelerini bile anlamaktan aciz bir yaklaşım sergiliyor İsrail Hükümeti. Başka bir ülkede olmuş olsa aşırı ırkçı görülebilecek görüşler bugün İsrail Hükümeti'nde var" diye konuştu.

Toplantıda, Türk vatandaşlarının ilk defa düzenli bir ordu tarafından katledildiğini vurgulayarak, buna sessiz kalınmasının mümkün olmadığını, İsrail'in bir seçim yapması gerektiğini muhataplarına söylediğini belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Şunu da söyledim, çok açık bir şekilde daha önce de paylaşmıştım: Bizi üzen şu, biz bu masa etrafında oturan ülkelerin vatandaşlarını da geçen sene kurtardık. İsrail ile müzakere yürütürken Amerika üzerinden, 'Türk vatandaşları' demedik, 'bütün yolcular serbest bırakılsın' dedik. Hepsini aldık İstanbul'a ve İstanbul'dan da ülkelerine gönderdik. Dolayısıyla burada bizi üzen bu meselenin bir Türk-İsrail meselesine dönüşmüş olması. Bu mesele bizimle İsrail arasında değil, bu mesele İsrail'le uluslararası toplum arasında, uluslararası hukuk arasında, uluslararası vicdan arasında. Bizim bu meseleye sahip çıkmamız uluslararası hukuka, uluslararası vicdana sahip çıkmadır."

Toplantıda Türkiye'ye genel bir destek olduğunu dile getiren Davutoğlu, kimsenin "Türkiye bu pozisyonda haksızdır" gibi bir görüş sarf etmediğini kaydetti.

Gazze ablukasının Mavi Marmara saldırısına ilişkin Palmer Raporu'yla birlikte meşrulaşıp meşrulaşmadığının sorulması üzerine de Davutoğlu, bugün İsrail Hükümeti'nin ve bazı çevrelerin bu rapor üzerinden meşrulaştığı yönünde bir hava yaymaya çalıştığını, bunun söz konusu olmadığını kaydetti.

Palmer Raporu'ndan önce yayımlanan BM İnsan Hakları Komisyonu Raporu'nun ise ablukayı gayrımeşru olarak gördüğünü belirten Davutoğlu, bu raporu yazanların hepsinin uluslararası hukukçu, Palmer Raporu'nu yazanların ise siyasetçi olduğunu söyledi.

Abluka konusunda, bağlayıcı olanın Uluslararası Adalet Divanı olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, abluka konusunda önümüzdeki hafta içinde gerekli hukuki prosedürü başlatacaklarını da bildirdi.

"FÜZE KALKANI"
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO'nun balistik füze tehdidine karşı erken uyarı sistemini Türkiye'ye konuşlandırılması konusuna da açıklık getirdi.

"Füze savunma sistemi sadece bir erken uyarı sistemidir" diyen Davutoğlu, Türkiye üzerinde füze savaşı cereyan edecekmiş gibi bir kanaatın doğru olmadığını vurguladı.

Davutoğlu şöyle konuştu:

"Füze savunma sistemi bir entegre sistem ve NATO projesi. Yani bu herhangi bir ülkenin tek başına bir projesi değil, NATO'nun entegre bir projesi.Biz bu entegre projeyi geliştirirken kendi kaygılarımızı tek tek ortaya koyduk ve bu kaygıları gözeten bir Lizbon kararı çıktı. Yani hiçbir ülkenin hedef gösterilmemesi, karar mekanizmasında Türkiye'nin etkin rolünün olması, bütüncül güvenlik sistemi yani Türkiye'nin bu yapı içinde topraklarının sınırlarının korunması gibi bir takım temel ilkeler belirledik. Öyle bir kanaat var ki, sanki Türkiye'ye füzeler yerleştirilecek, Türkiye'ye karşı saldırı olacak. Hayır bu entegre sistemin sadece bir radar unsuru Türkiye'ye yerleşiyor. Erken uyarı radar unsuru. Yani Türkiye'de ne bir füze olacak, ne bu füzeye karşı kendi ulusal gerekliliğimiz gereği kendimiz şey yapabiliriz ama bu sistemin gereği olan bir yapılanma söz konusu değil. Burada her ülkenin yaptığı katkı var bizim katkımız ise bir radar sistemi ile sınırlıdır. Türkiye üzerinde füze savaşı cereyan edecekmiş gibi bir kanaat doğru değil."Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

  adblock
  Adblocker kullanıyorsunuz.

  Değerli okurumuz,
  Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

  Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

  Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

  Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.