Son Dakika

Amerikan CBS televizyonunun dünyaca ünlü "60 Dakika" haber programının 13 Mayıs'ta yayınlanan bölümünde 'Gülen Hareketi' ele alındı. CBS muhabiri Lesley Stahl'ın Türkiye'den Teksas'a kadar, bu hareketin nasıl yayıldığını ve hareketin arkasındaki adamı keşfetmek için yaptığı yolculuğun da anlatıldığı programda Fethullah Gülen'in şu anda yaşayan en önemli 2-3 İslam aliminden biri olduğuna dikkat çekilirken, Gülen Hareketi'nin sadece ABD'deki okullarında 20 bin öğrencisinin bulunduğu belirtildi.
Programda Gülen'in internet sayfasında takipçilerine, "Fizik, matematik ve kimya öğrenmek Allah'a ibadettir" öğretisini aşıladığının da altı çiziliyor.

İşte 60 dakika programının yapımcısı Shachar Bar-On ve muhabiri Lesley Stahl'ın ağzından Fethullah Gülen hareketi:
 
Geçtiğimiz 10 yıl içinde, gizemli Türk din adamı Fethullah Gülen'in müritleri (kendisi onlara ilham veren bir münzevi olmakla beraber güçlü bir adam) ABD'de pek çok vakıf okulu açtılar.
Fethullah Gülen, hoşgörü, dinler arası diyalog ve eğitim öğretilerini milyonlarca müridin takip ettiği, popüler ve gittikçe büyüyen bir hareketin merkezindeki  bir Türk din adamı. Hatta bu kişilerden bazıları burada, ABD’de, matematik ve bilim üzerine yoğunlaşmış vakıf okulları açtılar. Bunlara rağmen Gülen, bir sır perdesinin içinde gizli.

Geçtiğimiz 10 yıl içinde ABD’de hepsi aynı özelliklere sahip çok sayıda vakıf okulu ortaya çıktı. Bu okulların pek çoğu yüksek akademik başarıda, matematik ve bilime ağırlık veriyor ve bir ortak özellikleri daha var: Fethullah Gülen’in öğretilerini takip eden Türkiye’den gelen göçmenler tarafından kurulmuş ve çoğunlukla da onlar tarafından yönetiliyor.
O, Gülen Hareketi olarak bilinen ve İslam dünyasında hızla büyüyen ve etkili hale gelen gücün ruhani lideri. Ve milyonlarca taraftarınca Gandi ve Martin Luther King’le karşılaştırıyor. Gülen, hoşgörüyü, dinlerarası diyaloğu ve bütün bunların ötesinde eğitimi ön plana çıkarıyor. Buna rağmen gizemli bir adam; topluma açık yerlerde görülmedi veya konuşmadı. Ve o güç kazandıkça kendisi ve okulları hakkında daha çok soru doğuyor.Lesley Stahl, programında Gülen'in okullarından birinde yaşadığı şu ilginç diyaloglara da yer veriyor:

Lesley Stahl (L.S.): Herkese merhaba

Öğrenciler: Merhaba

Burası Houston’daki Harmony School,  Teksas’taki hızla genişleyen 36 vakıf okulunun bir parçası. Genelde imkanı olmayan öğrencilere hizmet veriyorlar ve hepsi de Matematik ve fen üzerine çalışıyor.

Öğrenci 1: İçeride gaz parçacıkları arasında elastik çarpışma var
Öğrenci 2: Bu nedir, bir statik elektrik jeneratörü mü?

Sınıftaki çalışma, birebir iştirak edilen deneyler ve rekabeti vurguluyor. Öğrenciler bir fen yarışması için yaprak üfleme makinasından bir hava yastıklı tekne yapmışlar.

L.S.: Bu harika

Bir vakfın zinciri olmak bu okulların devlet okulu olduğu anlamına geliyor ve vergi mükellefleri için yıllık  maliyetleri 150 milyon dolar.

L.S: Henüz bir otomobil ehliyetiniz bile yok yani?

Öğrenci: Ama robotik lisansım var

"20 BİN ÖĞRENCİ İÇERİDE, 30 BİN ÖĞRENCİ BEKLEMEDE"
Lesley Stahl,  Gülen'in Harmony okul zincirlerinden birinde yönetici olan Julie Norton'a, kaç öğrencileri olduğunu soruyor. Yanıt ise "20 bin" oluyor.

L.S: Bir bekleme listesi var mı?
J.N: Evet bir bekleme listemiz var. Bekleme listemizde yaklaşık 30 bin öğrenci bulunuyor. Bekleme listesindeki öğrenci sayısı okullarımızdakilerden bile daha fazla.

Buradaki öğrenciler, en gelişmiş teknoloji ve birebir eğitim aldıkları için, genel not ortalaması da yüksek.

L.S: Okula gelirken heyecanlanıyor musunuz?
Öğrenci: Evet uyandığımda “yaşasın” der gibi oluyorum

Buradaki coşkuyu fark etmemek imkansız, aynen çoğu öğretmenin Türk olduğunu, buraya yeni geldiklerini ve konuştuklarını anlamanın çok zor olduğunu fark etmek gibi.

L.S: ABD’ye ne zaman geldiniz?
Öğretmen: (ne dediği anlaşılmıyor)

"FİZİK, MATEMATİK, KİMYA ÖĞRENMEK ALLAH'A İBADETTİR" SÖZÜ 1000'DEN FAZLA OKUL AÇTIRDI
Gülen'in 26 eyalette Harmony gibi yaklaşık 130 vakıf okulu bulunduğuna ve Birlikte ülkedeki en büyük vakıf okulları grubunu oluşturduklarına dikkat çeken Stahl, ilginç nokta olaraksa şunu gösteriyor: Hepsi de Türkiye’den gelen işadamı veya akademisyen göçmenler tarafından kurulmuş ya da işletiliyor. Neden burada devlet okulları kuruyorlar? Cevap, bu gizemli adamda, müritlerine Müslümanlara bağı kalmak için cami değil, okul yapmalarını bunu da din değil fen eğitimi için yapmalarını söyleyen Fethullah Gülen'de yatıyor.
Stahl, internet üzerinde yayınlanan vaazlarda Gülen'in açıkça “Fizik, matematik ve kimya öğrenmek Allah'a ibadettir” dediğine ve dolayısıyla Gülen’in müritlerinin de dünya üzerinde (Türkiye'den Togo'ya, Tayvan'dan Teksas'a kadar) 1000’den fazla okul kurduğuna dikkat çekiyor.

Stahl ve yapımcı Shacher Bar-On, ABD'nin Pensilvanya eyaletinde bir çiftlikte yaşayan Fethullah Gülen'le de görüşmek istiyor. Gülen'le görüşmenin çok zor olduğunun bilincinde olduklarını belirten iki gazeteci, "Çiftliğe alındığımızda çok heyecanlandık. Bizi ondan ayıran sadece bir kapı vardı" diyor.

"KAPININ ARKASINDAKİ ADAMIN GİZLİ AJANDASI YOK"
Buna karşılık Gülen Hareketi üyesi Bekir Aksoy'un "Yaklaşık 5-6 aydır Sayın Gülen çok rahatsız. Rahatsız olduğunda ziyaretçi kabul etmiyor" sözleri üzerine Muhabir Lesley Stahl, Aksoy'la bir görüşme yapıyor. Stahl, Aksoy'un kendilerine, "Kapının ardındaki adamın gizli bir ajandası yok. Bu okullardan tek birini bile ziyaret etmiş değil. Çalışmasının meyvesini görmek istemiyor. Sadece insanlık için konuşuyor ve kişileri iyi birer insan olmaları için cesaretlendiriyor" dediğini aktarıyor.

Bekir Aksoy'un kendilerini (Gülen ropörtaj tekliflerini geri çevirmiş olmasına rağmen), sürpriz bir şekilde, Gülen'in yaşadığı binaya davet ettiğini söyleyen Stahl, şu diyaloğa da programında yer veriyor.L.S: Yani burası ibadet odası. Bu Sayın Gülen’in oturma yerimi? Onun koltuğu?
B:A: Doğru. Ne zaman odasından dışarı çıksa orada oturur ve konuşmalarını oradan yapar.
L.S: Burası onu yaşadığı yer mi? Kapının arkasında?
B.A: Bu kapının arkasında Sayın Gülen’in yaşadığı yer var. Onun özel odası.

Stahl, Gülen'in o odada yalnız yaşadığını ve hiç evlenmediğini, grup halindeki ilaç şişelerinin onun 70 yaşın üzerinde olduğunu hatırlattığını, şeker hastalığı ile kalp ve böbrek hastalıkları bulunduğunu ropörtajın izlenim bölümleri olarak seyirciye aktarıyor.

"EN ÖNEMLİ 2-3 İSLAM ALİMİNDEN BİRİ"
Fethullah Gülen'in hoşgörü, dinler arası diyalog ve eğitime önem veren öğretisiyle sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde milyonlarca takipçi oluşturduğunun ve oluşturmaya da devam ettiğinin altı çiziliyor. Programda Fethullah Gülen, "Yaşayan en önemli 2-3 İslam aliminden biri" olarak gösteriliyor.

Stahl, programında Gülen Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Alp Aslandoğan'la da bir ropörtaj yapıyor. Aslandoğan'ı "Gülen'in öğretilerini hayata geçiren bir vakfa başkanlık eden kişi " olarak tanıtan Stahl, Aslandoğan'ın, "Onun mesajı, eğer bir sorunu uzun vadede çözmek istiyorsanız, çözüm eğitimden geçmelidir. İnsanlar başka ülkelere gidiyor, Afrika dahil. ABD, özellikle matematik ve fende pek de iyi değil. Ve pek çok ebeveyn bu durumdan şikayetçi. Dolayısıyla ABD’de bu konuda tecrübeli öğretmenlere ihtiyaç var" sözlerine yer veriyor.

Stahl, "Daha fazla bilgi edinmek için Türkiye’ye gittik ve öğrendik ki Gülen’in okulları her yerde ve 'en iyi' olarak kabul ediliyor" diyor.

"TÜRKİYE'DE BİR TEK GÜLEN'İN KENDİSİNİ BULAMADIK"
Stahl'ın programında Fethullah Gülen'in internet sayfasındaki öğretilerinden biri olarak, "Eğer zengin olmanın yollarını aramazsanız, bu Allah'ın gözünde günahtır" sözlerine de yer verilerek, takipçilerinin bu öğreti sayesinde Türkiye'nin ekonomik açıdan en güçlü gruplarından biri haline geldiği belirtiliyor. Türkiye'deki milyarlarca dolarlık Gülen İmparatorluğu'nun yüzlerce okulunun yanı sıra televizyon kanalları, bir büyük banka, ülkenin en büyük ticaret örgütü ve yine ülkenin en büyük gazetesine sahip olduğu belirtiliyor.

Türkiye'de 25 yıl gazetecilik yapan Amerikalı gazeteci Andrew Finkel'in Fethullah Gülen hakkındaki görüşlerine de "60 Dakika" programında yer veriliyor. Finkel "Gülen Hareketi kapitalizmi seviyor" dese de Gülen'in Hareket'i karizmatik kişiliğiyle yönettiğini ve mesajlarındaki anahtarın ise hoşgörü olduğunu söylüyor. Ayrıca Finkel, Gülen’in takipçilerine diğer inançlardan kişilere ulaşmalarını söylediğini belirtiyor. Stahl'ın "Din temelinde ama Usame bin Ladin’den olabildiğince uzak mı görüyorsunuz" sorusuna Finkel "Evet çok çok farklı" yanıtını veriyor.

Finkel, Stahl'ın “Gülen nasıl bir İslami lider?” sorusuna ise "O kendi karizmatik kişiliği ile yönetiyor" yanıtını verirken Gülen Hareketi'ni "kişiye bağlı bir tarikat" olarak tanımlıyor.

Stahl, takipçileri için Gülen'in yaşayan bir peygamber gibi olduğunu ve onun bu etkisini, Türk politikasının seyrini değiştirmek ve işleyen, ılımlı bir İslami demokrasi yaratmak için kullandığını söylerken, Türkiye’de bulamadıkları tek şeyin Gülen'in kendisi olduğuna dikkat çekiyor. Stahl, "Aslında onu gerçekte gören kişi sayısı çok az. Vaazlarını umulmadık, izole bir vaaz odasından veriyor ve internette yayınlıyor. 10 yıldan uzun bir zamandır Gülen, kendisine uyguladığı sürgün ve inzivada, Pensilvanya’daki kapalı kapılar arkasındaki Poconos’ta yaşıyor" diyor.

Programın ikinci bölümünde ise ABD'de Gülen'in eğitim veren okullarının devletten 150 milyon dolar yardım aldığı belirtilerek, son dönemde bu konunun ABD'li yetkililer tarafından mercek altına alındığı ve bazı kesimler tarafından eleştirildiği iddia ediliyor. Gülen Hareketi'nin okulları için, ABD'ye birçok mültecinin gelmesini ve çalışma vizesi almasını sağladığı savunulan "60 Dakika" programında Fethullah Gülen'in kendisinin de yıllardır ABD'nin Pensilvanya eyaletinde bir çiftlikte yaşadığı vurgulanıyor.

Programda Gülen'in binlerce kilometre uzaklıktaki bu çiftlikten Türkiye'yi yönetmeye çalıştığı eleştirilerine muhatap olduğu da belirtiliyor.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.