KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Avrasya Tüneli

Avrasya Tüneli (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi), İstanbul'da Asya ve Avrupa yakalarını denizin altından Kazlıçeşme - Göztepe güzergahında bir karayolu tüneli ile bağlanması için 26 Şubat 2011'de temeli atılan tüneldir.

Avrasya Tüneli'nin toplam güzergah ve bağlantı yolları ile uzunluğu 14,6 kilometre olarak kayıtlara geçmiştir. Proje Türk şirketi Yapı Merkezi ve Kore şirketi SK Konsorsiyumu tarafından inşa edilmiştir.

Avrasya Tüneli projesinde sadece bu tünelin inşaatında kullanılması için üretilmiş bir tünel açma makinası kullanılmıştır ve makine 11 barlık basınç sistemi ile dünyanın ikinci büyük makinesidir. Avrasya Tüneli projesi dahilinde kazılan 13,7 metre çaplı tünel dünyanın en geniş kazılan 6. tünelidir.

Avrasya Tüneli'ni kullanan tüm kişiler tünelin içinde her türlü internet, telefon bağlantısı ve elektro mekanik sistemleri kullanabilecek. Yani standart tünellerde olduğu gibi telefon bağlantısı kesintisi yaşanmayacak.

Aynı zamanda Avrasya Tüneli, inşa edilirken 9 şiddetinde bir depreme ve tsunamiye karşı dayanıklı bir şekilde tasarlanmıştır.

Proje, 1 milyar 245 milyon dolar maliyetlidir ve 25 yıl 11 ay ve 9 gün ATAŞ bünyesinde işletildikten sonra Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'ne ve yaklaşım yolları da sonrasında geliştirilmesi ve işletilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecektir.

Avrasya Tüneli Haberleri