ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, Mersin'in Erdemli ilçesinde tatil yapan Gaziantepli Şelale Akdoğan'ın sitede haşema ile havuza girmesine izin verilmemesini eleştirdi.

Sayar, Sabancı Merkez Cami'sinde, cuma namazı öncesi cemaate hitap etmek üzere geldiği Adana'da,gazetecilerin, bir kadının haşema ile havuza girmesine izin verilmemesi ve teravih namazı tartışmalarıyla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Gaziantepli Şelale Akdoğan'ın, Mersin'in Erdemli ilçesindeki yazlığında, havuza haşema ile girmesine izin verilmemesi üzerine memleketi Gaziantep'te Cumhuriyet Savcılığına yaptığı suç duyurusuyla ilgili soruyu cevaplayan Sayar, ''Kişi, 20'nci asırda, hele Müslüman ülkemizde istediği gibi giyinme hürriyetine sahip olmalıdır'' dedi.

Sayar, artık insanların tercihlerine herkesin saygı duyması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Yaşadığımız çağda öne çıkan insan hakları ve demokrasi gibi değerler önemli kavramlardır. Kişi inancı gereği olarak bu şekilde bir tercih yapmış ise hiç kimsenin ona engel olma hakkı bence olmamalıdır. Bunu doğru bulmuyorum. Bunu, memleketimizin birliğine ve beraberliğine hizmet etmeyen, çok geride kalması gereken, çağımızda yeri olmaması gereken bir davranış olarak görüyorum.''

SİTE YÖNETİCİSİNDEN AÇIKLAMA

Mersin'in Erdemli ilçesinde, bir kadının, havuza haşema ile girmesine izin verilmediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulan sitenin yönetim kurulu başkanı Cumali Kurt, ''Bizi şikayet eden site sakini daha Temmuz ayında havuza mayo ile giriyordu. Bunu anlayamadık'' dedi.

Erdemli'nin Kargıpınarı beldesindeki Altınkum Sahil Sitesi yönetim kurulu başkanı Cumali Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendileri hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Şelale Akdoğan'ın F-3 sitesinde dairesi bulunduğunu söyledi.

Yaklaşık 8 yıldır aynı sitede yöneticilik yaptığını belirten Kurt, site sakini olmasına rağmen Akdoğan'ı 8 yılda 3 kez gördüğünü ve bu sürede de havuza mayo ile girdiğini iddia ederek, ''Bizi şikayet eden site sakini daha Temmuz ayında havuza mayo ile giriyordu. Bunu anlayamadık'' dedi.

Site yönetimi olarak bu değişimi anlamamakta birlikte, site sakini Akdoğan'a, havuza haşema ile birkaç kez girmesine izin verdiklerini ileri süren Cumali Kurt, ''Fakat site sakinlerinden aşırı tepki ve şikayet gelince kendisine haşema ile havuza giremeyeceğini ilettik. Çünkü üzerindeki kıyafetle havuza giriş yapılan dezenfekte duşlarından geçmiyordu'' diye konuştu.

Bu durumu kendisine iletmelerine karşın Akdoğan'ın ''Ben böyle girerim'' dediğini, bunun üzerine de genel kurulun ''Havuza elbise, haşema veya uygun olmayan bir kıyafetle girilmeyecektir. Sadece havuza uygun mayo ile girilecektir'' şeklindeki kararını uyguladıklarını anlatan Kurt, şöyle konuştu:

''Kimsenin dinine, giyimine, kıyafetine karışmam. 'Havuza haşema ile girmek hakkım' diyen Akdoğan'a sadece site genel kurulunda alınan kararı uyguladık. Kimsenin havuza girmesini engellemedik. Haşemalı havuza girilip girilmeyeceği konusunda çevredeki 19 siteyi gezerek nasıl hareket edeceğimizi araştırdık. Diğer sitelerde de haşema ile havuza kimsenin alınmadığını öğrendik. Biz de site sakinlerine bu durumu sunarak talepleri üzerine haşema ile havuza girilmemesini uygulamaya koyduk.''

Akdoğan'ın kendisini haklı göstermek için konuyu yargıya taşıdığını ileri süren Kurt, haşema ile havuza girilmemesini de hijyen nedeniyle aldıklarını ifade etti.

Akdoğan ailesinin Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden verdiği dilekçenin ardından Erdemli Kaymakamlığının çağrısına verdiği ifadede, ''Havuzda hijyeni sağlamak için site yönetimi genel kurulunda 27.07.2001 tarihinde denetleme kurulu raporu gereğince böyle bir karar alındığını'' söylediğini vurgulayan Kurt, ''Biz kimsenin özgürlüğünü kısıtlamadık'' dedi.

Havuz görevlisi Ali Topçu da, Şelale Akdoğan'ın daha önceleri havuza mayo ile girdiğini öne sürerek ''Ancak son gelişinde haşema giymişti, biz de şaşırdık'' dedi.

AA

  • diyanet işleri başkanlığı
  • haşema

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(8)
Kalan karakter : 2000