Kadınlarda erkeklere göre dört kat daha fazla görülen ‘donuk omuz’ sorunu günlük yaşamdaki hareketliliği olumsuz etkiliyor. Sadece bir çarpma ya da yaralanma sonucunda ortaya çıkmayan hastalığın kesin nedeni bilinmiyor. Omuz ve dirsek cerrahisi ameliyatlarını gerçekleştiren International Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Uğur Özbaydar, “Kadınlar bu rahatsızlık nedeniyle elini sırtına götüremiyor, rafa uzanıp bir şey alamıyor. Omuzu zar şeklinde saran kapsülün büzüşüp daralması sonucunda hareket kısıtlılığı ortaya çıkıyor” dedi.

Vücuttaki diğer eklemlerin aksine omuz ekleminin karşı karşıya durabilmesi, yumuşak dokular tarafından sağlanıyor. Kalça eklemi tamamen kemiklerle çevrili olduğundan hareketi daha az oluyor. Bunun sonucunda omzun hareketi fazla olduğundan, omzun yerinden çıkması, kasların ve yumuşak dokuların zedelenmesi de kalça eklemine göre daha fazla görülüyor. Bu bölgede en çok omuz çıkıkları görülürken, omzu saran manşet şeklindeki kasların yırtılması ve daha çok 40 yaşını geçen kadınlarda sık görülen donuk omuz sorunu ortaya çıkıyor. 

ŞEKER VE TİROİD HASTALARI DİKKAT

Omzun sertleşip donması zamanla oluşuyor. Hastalar belirgin bir düşme ya da çarpmayla karşı karşıya kalmasa da, sorun olabiliyor. Yaklaşık bir – üç ayda hareketler kısıtlanıyor, hasta sutyenini açamıyor, perde asamıyor, tabak alamıyor. İlk başlarda şiddetli ağrısı oluyor, omzu saran zarda bir alevlenme ve duyarlılık oluşuyor. Bu durum yavaş yavaş omzun kapsülünün daralmasına neden oluyor. Şeker hastalarında ve tiroid hastalarında donuk omuz sorununa daha fazla rastlanıyor.
 
Hastalığın tedavisinde özel egzersiz programı, fizik tedavi uygulanıyor. Hastaların özellikle omuzlarını zorlayıcı hareketler yapmamaları, ağır kaldırmamaları öneriliyor. Hastaların çoğunda başarılı sonuç elde ediliyor. Eğer fizik tedaviden fayda göremezse hastaya cerrahi yöntem uygulanıyor. Dr. Mehmet Uğur Özbaydar, kapalı yöntemle, küçük deliklerden girerek kamera eşliğinde omuzu saran ve kalınlaşmış kapsülü gevşettiklerini belirtiyor.  Hastalığın alevlendiği ve ağrıların şiddetlendiği dönemde kortizon içeren iğneler yapılsa da, bu iğneler cerrahiye alternatif oluşturmuyor. Ameliyat ile hastaların yüzde 85-90’ında başarılı sonuç elde ediliyor. Ameliyattan sonra fizik tedavi uygulanmazsa, gevşeyen kaslar tekrar kalınlaşıyor. Tedaviye rağmen hastalığın tekrarlama oranı ise oldukça düşük. Ameliyattan sonra iyileşme süreci yaklaşık üç hafta sürüyor. Yumuşak dokular bu süreçte iyileşebiliyor. Omuzun içine ameliyattan sonra bir kateter konuluyor ve hastanın ağrısını azaltacak ilaç veriliyor. Ameliyattan sonra hastanın hemen hareket etmesi istendiğinden, ağrısının azalması bunu kolaylaştırıyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000