SAĞLIK HABERLERİ

26 NİSAN 2017
  • DİĞER

Japon bilim insanları, tamamen laboratuvar ortamında üretilen suni yumurtalardan yavru fareler elde etmeyi başardı.

Kyuşu Üniversitesi araştırmacıları, yetişkin bir farenin kuyruğundan aldıkları deri hücrelerinden önce olgunlaşmamış kök hücre elde etti.

Daha sonra bu kök hücreleri yumurtaya dönüştüren bilim adamları, suni yumurtaları laboratuvar ortamında dölledi ve dişi farelerin rahmine yerleştirdi.

SON DERECE SAĞLIKLILAR

Laboratuvar ortamında elde edilen yumurtalardan doğan bebek farelerin, son derece sağlıklı olduğu ve üreyebildiği belirtildi.

Kyuşu Üniversitesi Gelişimsel Kök Hücre Biyolojisi Bölümünden Prof. Dr. Katsuhiko Hayashi, "İlk kez kök hücrelerden işlevsel yumurta elde ettik. Şimdi çalışmalarımızı bu yapay yumurtaların kalitesi üzerinde yoğunlaştıracağız. Bu tür bir kalite kontrolü, yöntemin gelecekte insanlar üzerinde uygulanmasına katkıda bulunacak" dedi.

Yöntemin, gelecek yıllarda bebek sahibi olamayan çiftler ve genetik hastalıkların tedavisi için yeni bir umut kaynağı olması bekleniyor.

Bilim insanları, daha önce de olgunlaşmamış embriyo kök hücreleri kullanarak laboratuvar ortamında sperm elde etmeyi başarmıştı. Araştırma "Nature" dergisinde yayımlandı.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
B12 vitamin eksikliği depresyon nedeni
Obezite cerrahisinde doğru sanılan gerçekler!
"Son gün uykusu" hayatlarını belirleyecek
"Tükenmişlik sendromuna karşı dinlenin"
Uyku bölünmeleri bunamayı tetikliyor!
Kabızlık sorununu deniz yılanıyla gidermeye çalışan adam neredeyse ölüyordu!