SAĞLIK

Cam kemik hastası Hüseyin'in okuma azmi

23 Ekim 2016 Pazar, 14:42:18

Halk arasında "cam kemik" olarak bilinen ve kemiklerde kolayca kırılmalara yol açan "Osteogenesis Imperfecta" hastalığı bulunan 10 yaşındaki Hüseyin Cihan Kök, yaşadığı zorluklara rağmen eğitimini sürdürme konusundaki azmi ve kararlığıyla örnek oluyor

 • 1 Cam kemik hastası Hüseyin'in okuma azmi
  1 | 8

  Halk arasında "cam kemik" olarak bilinen ve kemiklerde kolayca kırılmalara yol açan "Osteogenesis Imperfecta" hastalığı bulunan 10 yaşındaki Hüseyin Cihan Kök, yaşadığı zorluklara rağmen eğitimini sürdürme konusundaki azmi ve kararlığıyla örnek oluyor. 

 • 2 Cam kemik hastası Hüseyin'in okuma azmi
  2 | 8

  Balıkesir'in Gönen ilçesine 8 kilometre uzaklıktaki kırsal mahallelerden Üçpınar'da ailesi ile yaşayan Kök, Milli Eğitim Bakanlığının "Evde ve Hastanede Eğitim Hizmetleri Yönergesi" kapsamında, Gönen Atatürk Ortaokulu'ndan gönderilen 2 öğretmenden haftada 12 saat 5. sınıf dersleri alıyor.

 • 3 Cam kemik hastası Hüseyin'in okuma azmi
  3 | 8

  Kök, hareket ettiğinde kemikleri kırıldığı için bu yaşına kadar hayatının büyük bölümünde yatarak gördüğü tedavisinin iyi gitmesi üzerine, oturmaya başladığını söyledi. Oturabildiği için tekerlekli sandalye kullanabildiğini, çiftçilik yaparak geçimini sağlayan ailesinin desteğiyle yaşamını sürdürdüğünü ifade eden Kök, evde eğitim imkanının büyük faydasını gördüğünü dile getirdi. Kök, derslerini ve öğretmenlerini sevdiğini, eğitimini sürdürme konusunda kararlı olduğunu vurgulayarak, "Büyüyünce çocuk doktoru olmak istiyorum" dedi.

 • HABERİN DEVAMI
 • 4 Cam kemik hastası Hüseyin'in okuma azmi
  4 | 8

  "KEMİKLERİ 'ÇIT' DİYE KIRILIYOR"

  Anne Esra Kök de oğlunun doğuştan cam kemik hastası olduğunu ve zorlu bir tedavi sürecinden geçtiğini belirtti.Oğlunun bugüne kadar hep sırt üstü yatmak zorunda kaldığını ifade eden Kök, "Kemikleri gelişemediği için ne kadar hafif dönerse dönsün kemikleri 'çıt' diye kırılıyor, bu yüzden doktorları 'ameliyat olmaz' dediler. Bugüne kadar tedavileri yapıldı. Şimdi yeni umut olarak yaşı ilerlemeden Adana'da özel bir hastanenin ortopedi bölümünde tedavisine devam edeceğiz. İnşallah oğlum yürüyecek hale gelir" diye konuştu.

 • 5 Cam kemik hastası Hüseyin'in okuma azmi
  5 | 8

  "HÜSEYİN'DE OKUMA AZMİ FAZLASIYLA VAR"

  Gönen Atatürk Ortaokulu'ndan gelen öğretmenlerden Salim Nizam da, Hüseyin Cihan Kök'ün başarılı bir öğrenci olduğunu vurguladı. 

  Nizam, bir öğretmen arkadaşıyla haftada 12 saat evde eğitim verdiklerini belirterek, şöyle konuştu: "Hüseyin'de okuma azmi ilk eğitimine başladığımızdan beri fazlasıyla var. Okumada hiç problem çekmiyor. Öğrencimiz hastanede tedavi görenlerden daha şanslı, burada evinde doğa ile iç içe eğitim görüyor, kitap okuyor, resim çiziyor. Öğrencimiz belden üst kısmında problem gözükmüyor ancak zaman zaman çok hareket ettiğinde bacaklarında kırılmalar oluyor böyle durumlar oluştuğunda doktorları tedavisini sağlıyor.

 • HABERİN DEVAMI


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000