SAĞLIK HABERLERİ

27 MART 2017
SAĞLIK

Dondurulmuş gıdalara dikkat!

30 Ekim 2016 Pazar, 09:48:15

"Dondurulmuş gıdalar özellikle dolaptan çıkartılıp da eridikten sonra hızla tüketilmeli. Hızlı çözdürme yöntemleri yerine buzdolabının 4 derecelik kısmanda gün içerisinde yavaş yavaş çözülmesini sağlamamız lazım"

 • 1
  1 | 8

  Diyetisyeni Esra Kula, dondurulmuş gıdaların hızlı çözdürülmemesi gerektiğini söyledi.

  Dondurulmuş gıdaları çözdürmek için kaynar suya ya da ısıtıcının üzerine koymak gibi hızlı yöntemlerin kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Esra Kula, "Dondurulmuş gıdalar özellikle dolaptan çıkartılıp da eridikten sonra hızla tüketilmeli. Hızlı çözdürme yöntemleri yerine buzdolabının 4 derecelik kısmanda gün içerisinde yavaş yavaş çözülmesini sağlamamız lazım" dedi.

 • 2
  2 | 8

  MARKETTEN ALINAN DONDURULMUŞ GIDALAR DIŞARIDA UZUN SÜRE BEKLEMEMELİ

  Marketten alınan dondurulmuş gıdaların da en kısa zamanda evdeki soğutuculara yerleştirilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen Esra Kula, sözlerini şöyle sürdürdü:

 • 3
  3 | 8

  "Burada göz önünde bulundurulması gereken süre gıdanın ne derece donuk olduğuyla alakalı. Sebzeler çok daha hızlı çözünürken, dondurulmuş etlerin süresi biraz daha uzayabilir. Burada sertliğin bozulup bozulmadığını kontrol etmek en önemlisidir. Sertlik bozulmuş, et veya sebze iyice açığa çıkmışsa, hemen pişirmeye alınması veya hemen tüketilmesi en doğru ve en sağlıklı seçenektir."


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300