Küçük yaşta akrabasıyla evlendirilen Zana Turan'ın, yaşatmak için mücadele ettiği engelli kızı Nisa'ya epilepsi nöbetlerini sonra erdirmek amacıyla "zeytinyağlı ketojenik diyet" uygulanacak.

Ağrı'dan 1996 yılında İzmir'e göç eden ailenin 6 çocuğundan biri olan, küçük yaşta sokaklarda hurda toplayarak zorlu yaşama adım atan Zana Turan'a destek geldi.

Aile baskısı sonucu henüz 16 yaşındayken, kendisinden 15 yaş büyük akrabasıyla evlendirilen Turan'ın 5 yaşındaki spastik kızı Nisa'nın, yüksek yağ diyeti içeren zeytinyağlı ketojenik diyet sayesinde günde 25'i bulan epilepsi nöbetlerinden kurtarılması hedefleniyor.

ABD'deki John Hopkins Üniversitesi dahil, dünyadaki 50 merkezde uygulanan ketojenik diyete Türk beslenme tipine uygun olarak zeytinyağını ekleyen ve uluslararası ödüller kazanan Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Orkide Güzel'in çalışmasıyla Nisa'nın 2 yıl içinde tedavisinin tamamlanması hedefleniyor.

MOTOR VE MENTAL GELİŞİM GERİLİĞİ VAR

Güzel, hem anne hem de kadın olarak çok zor günler geçiren Zana Turan ve engelli kızı Nisa'ya destek vermekten mutluluk duyacağını söyledi.

Nisa'nın ilk muayenesinde motor ve mental gelişim geriliği tespit ettiklerine değinen Turan, "En doğru tedavi ketojenik diyet olarak öne çıkıyor. Dirençli nöbetlerini sona erdirecek ve algı düzeyini yükseltecektir." dedi.

Güzel, tahlillerin ardından beslenmeye dayalı tedaviye başlayacaklarına işaret ederek, 2 yıl sonra nöbetlerinin sona ereceğini, Nisa'nın, yaşam kalitesini yükseltecek ortopedi ameliyatları olabileceğini sözlerine ekledi.

ZANA'NIN ARTIK UMUDU VAR 

Anne Turan da kızıyla verdiği mücadeleye ilişkin haberlerin ardından uluslararası ödüllü doktorun kendilerine ulaştığını ve yardım eli uzattığını belirtti.

Tedavi haberine sevindiğini anlatan Turan, "Nisa, spastik ve bitip tükenmek bilmeyen nöbetleri var. Çocuğuma artık tek başıma bakamıyordum. Hiçbir desteğim yoktu. Bugün doktora çok büyük umutla geldim, tek isteğim kızımın iyileşmesiydi, artık umutluyum." ifadelerini kullandı.

Turan, Nisa'nın epilepsi nöbetleri ve ilaçlardan kurtulduktan sonra ortopedi ameliyatları geçireceğini kaydederek, "Umudum, kızımın epilepsiden kurtulması ve benimle iletişim kurması. En önemlisi de ilaçlardan kurtulacak. Artık buna inanıyorum." diye konuştu.

KETAJONİK DİYET

Krema ve bitkisel yağların vücut için gerekli yağı sağlamak amacıyla kullanıldığı ketojenik diyette şeker, ekmek, yulaflı kahvaltı gevreği, makarna ve süt gibi yiyeceklerin tüketimine izin verilmiyor. Diyette bütün yiyecekler, gram bazında tartılıp dikkatle hazırlanıyor.

İlk defa 1920'lerde kullanılan ancak anti epileptik ilaçların gelişimiyle yıllarca kullanım dışı kalan ketojenik diyete "zeytinyağının eklenmesiyle" menemen, sarma, dolma, şakşuka gibi yiyecekler de dahil olabiliyor.

Dirençli nöbetlerin sona erdirilmesi için kullanılan diyet sayesinde yüzde 98 engelli raporu bulunan ve annesi ile Buca'daki kapıcı dairesinde yaşayan Nisa'nın tedavisi planlanıyor.

AA

  • ketojenik diyet
  • Nisa Turan

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000