SAĞLIK HABERLERİ

26 NİSAN 2017
  • DİĞER

Çermik ilçesi Güney köyünde ikamet eden Reyhan ve Mehmet Kaçmaz çiftinin çocukları Mehmet Kaçmaz (21), yakalandığı ve halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinen epidermis bullosa nedeniyle zor günler geçiriyor. Elleri kapanan ve ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelen Kaçmaz’ın ihtiyaçlarını anne ve babası gideriyor. Kaçmaz, ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ellerinin açılmasını isteyerek, en büyük hayalinin kalem tutmam olduğunu kaydetti.

“BİR KAŞIK BİLE TUTAMIYORUM”

3 yıl içerisinde ellerinin kapanmaya başlamasıyla zor günlerin başladığını belirten Kaçmaz, “3 yıl öncesine kadar bir çay bardağı tutabiliyorken, şimdi kaşık bile tutamıyorum. Sağ elim işlevsiz hale geldi. Sol elimde kapanmak üzere. Vücut direncim de giderek düştü. 100 metre yürüyünce nefesim daralıyor. Banyomu annem yaptırıyor. Tuvalette de artık çok zorlanıyorum. Son dönemde artık dışarı da çıkamıyorum. Hastalığım zaten iyice ağırlaştı. Hiç değilse ellerim için bir şey yapılsa. Bunun yüzünden çok istememe rağmen okula da gidemedim. Açık öğretim okuyayım dedim. Kalem tutamadığım için onu da yapamadım. Hep bir şeylere engel oldu. Okuma biliyorum ama ellerim kapalı olduğu için yazamıyorum. Okumayı da kendi kendime öğrendim. Televizyondan öğrendim. Bazen de kardeşlerim yardımcı oluyordu. Benden bir önceki kardeşim de kelebek hastasıymış o da 50 günlükken vefat etmiş. Amcamın çocuklarında da vardı. Onlar da vefat etti. İsteğim ihtiyaçlarımı karşılayabilecek şekilde tedavi olabilmek ve eğitim görebilmek. Kimseye muhtaç olmak istemiyorum. Mümkünse evde eğitim için talebim var. Hep evdeyim ve tek başıma çok sıkılıyorum. Arkadaşlarım hepsi gitti. Köyde kimse de kalmadı” dedi.

Baba Enüş Kaçmaz ise oğlu doğduğundan itibaren sürekli doktora götürdüklerini ve bir çaresini bulamadıklarını dile getirerek, “Sadece tedavi edilmesini istiyoruz. Başka hiçbir şey istemiyoruz” diye konuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Fevzi Aktaş'ın protez kullanabilmesi için bacağı 180 derece ters dikildi!
Epilepsinin tedavisi var mı?
Elektronik sigara zararlı mı?
Menopozla gelen kilolara dikkat!
SMA hastası bebeğin ailesinden yardım isteği!
Kolon kanseri dev maketle tanıtıldı