SAĞLIK HABERLERİ

01 MAYIS 2017
  • DİĞER

Beyin tanıma işlevlerini yerine getiren fusiform gyrus (iğ biçimli kıvrım) bölgesinin çocukluktan yetişkinliğe değişimini inceleyen ABD'nin Stanford Üniversitesinden Psikolog Kalanit Grill-Spector, aynı üniversiteden doktora öğrencisi Jesse Gomez ile yaptığı araştırmada, beyin korteksi içinde mekanları tanımaya yarayan komşu merkezin organik boyutları sabit kalırken, yüzleri tanımaya yarayan merkezinin yetişkinlikte de büyümeye devam ettiğini tespit etti.

Araştırmacılar, 5 ila 12 yaşındaki çocuklar ve 22 ile 28 yaş aralığındaki yetişkinlerden oluşan iki grubun beyin yapılarını iki tip manyetik görüntüleme yöntemiyle inceledi. Biri kan akışını diğeri de doku ve su dengesini ölçen verilerle deneklerin beyin yapısında uyaranlara karşı oluşan tepkileri karşılaştırıldı.

Bilim insanları, çocuklarda beynin hem mekan tanıma hem de yüz tanıma merkezlerinin uyaranlara tepki olarak doku büyümesi gösterdiğini tespit etti. Yetişkinlede ise mekan tanıma merkezinin boyutu değişmezken, yüz tanıma merkezinin çocuklardaki gibi büyüdüğü gözlendi.

Bulguların, insanların neden yetişkinlikte yüzleri daha iyi tanır hale geldiğini açıklar nitelikte olduğu belirtildi.

Araştırmanın sonuçları "Science" ve "Cerebral Cortex" dergilerinde yayımlandı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Romatizmal hastalıklar yenidoğanı bile tehdit ediyor!
"Kalça toparlama" operasyonuyla felçten kurtuldu
Karalahana guatr hastalığına neden oluyor
Türkiye'de ilk kez kanser hastasına akciğer nakli yapıldı
Depresyon ile tükenmişlik sendromu arasındaki fark nedir?
Münevver Kılıç 15 ayda 120 kilodan 60 kiloya düştü